Predstavnici RS ruše državne strategije, BiH godišnje može izgubiti 100 miliona eura
U narednih sedam godina, BiH bi mogla izgubiti 100 miliona maraka godišnje iz programa IPA II, jer ne postoji politička spremnost da se na nivou države usvoje sveobuhvatne strategije. Konkretno, predstavnici RS-a u državnim klupama "obaraju" sve što je državni program, razvoj, sve što znači jačanje države na putu ka EU. Izgovor je uvijek isti, to nije nadležnost države, a zvanični Brisel ne zanima pojedinačne, entitetske priče.
Ključne strategije za BiH su iz oblasti poljoprivrede i ruralnog razvoja, okoliša i zaštite životne sredine, infrastrukture i transporta, reforme pravosuđa. Ništa manje bitne nisu ni iz oblasti energetike te obrazovanja. Većina tih strategija je završena, barem kada je riječ o ekspertnom dijelu. Čim politika prste upetlja, sve stane. To znači da neke od njih nije usvojilo Vijeće ministara, a neke nije Parlament. Zastupnici iz RS-a ne dozvoljavaju prolaz dalje.
"Ključni zadatak je, ne smije BiH ni u kom slučaju ojačati, ne smije entitet RS ni u kom slučaju oslabiti i to je ključni zadatak. I sve ostalo je za te 'političare' nebitno i rezultat toga je da nemamo niti jedne strategije." - kaže Halid Genjac, predsjedavajući Komisije za EU integracije PSBIH.
Najbolji primjer je sveobuhvatna državna strategija iz oblasti transporta. Vijeće ministara je tu strategiju usvojilo u decemru 2013. godine, a prije toga na taj dokument su dali saglasnost i Vlada RS-a i Vlada Federacije i Vlada Brčko Distrikta. U januaru ove godine, sve je palo u Parlamentu. Zastupnici iz RS-a nisu dali podršku, tražeći da se doradi dokument. I sve je završeno.
"VM će ponovo, dakle nažalost ponovo, identičan tekst nakon izvještaja dostavljenog od strane Komisije, sačinjene od svih relevantnih predstvanika usvojiti na nekoj od narednih sjednica, u nekih 15 do 20 dana i ono što ćemo morati sačekati je novi saziv Parlamenta."- pojašnjava Damir Hadžić, ministar prometa i komunikacija BiH.
U kojem opet postoji mogućnost da će se braniti isti interesi i toj priči nikad kraja.
"Nakon ovog saziva i uspostavljanja novog saziva Parlamenta, možemo očekivati malo ubrzaniji tok kada je riječ o konkretnom pitanju, a veže se za Okvirnu prometnu politiku." - dodaje Hadžić dok Genjac naglašava da rušenjem državnih strategija predstavnici RS čine štetu i RS i državi BiH.
"Nije odgovornost na onima koji se trude da to urade, nije odgovornost i na ekspertima iz Brisela koji nam pomažu, odgovornost je na političarima iz RS-a, koji ovakav stav uporno zauzimaju i blokiraju na štetu svih građana, pa i na štetu građana RS-a."- ističe Genjac.
Zasigurno bi promjena stavova značila i nepostojanje adekvatne politike iz RS-a u državnim institucijama. Jer sva dosadašnja se zasnivala na slabljenju BiH kao države, odnosno jačanju entiteta. To što će recimo državne strategije doprinijeti boljem poljoprivrednom razvoju ili boljem cestovnom prometu, nikog očito nije ni briga.
DepoTV/jk
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA - Portal Depo.ba zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima nisu stavovi redakcije web portala Depo.ba!