PODIJELI NA:

05.10.14, 13:19h

Srbljanović za TV1 o predstavi "Mali mi je ovaj grob"

Na repertoaru ovogodišnjeg MESS-a nalaze se dvije predstave rađene po tekstovima beogradske književnice Biljane Srbljanović. Jedna od njih se zove “Porodične priče”, a drugu je režirao sarajevski reditelj Dino Mustafić. Izazvala je brojne reakcije. Posvećena je Gavrilu Principu. A ime joj je “Mali mi je ovaj grob”. Urađena je po istoimenom romanu Biljane Srbljanović. Srbljanovićeva je inače jedna od najčitanijih srpskih pisaca. Za svoj rad četiri puta je nagrađivana Sterijinom nagradom za najbolji dramski tekst, a osvojila je još i nagrade Slobodan Selenić, Ernst Toller, Joakim Vujić, Osvajanje slobode i Premio Europa. Dva austrijska, jedno njemačko, jedno francusko, poljsko i češko pozorište su uradili predstave po knjizi Biljane Srbljanovic “Mali mi je ovaj grob”. Djelo prikazuje Gavrila Principa i ljude oko njega. Ljudima ne sudi, niti ih slavi. Zbog toga je zaradilo pozitivne kritike. 

 

„Za mene je on pravi revolucionar niti heroj ni terorista. Svaki revolucionar naravno u sebi mora da nosi i neku trunku heroizma i neku trunku tragične žrtve, i dželata u krajnjem slučaju. On je učinio nasilni gest ubistva, on je ubio prestolonaslednika druge države a ja se mogu složiti s tim političkim razlogom“ kaže u ekskluzivnom razgovoru za TV1 Srbljanovic.
Srbljanovic kaže i da se njoj lično, nije teško poistovjetiti sa Principom. 
„Kao i svi revolucionari oni na sebe preuzimaju ulogu da učine jedno veliko zlo u ime nekog većeg dobra, s druge strane u tom smislu ne mogu da ga slavim kao potpunog heroja. S druge strane govoriti da je on terorista je čini mi se potpuno anahrono pogotovo zato što u to doba terorizam onakav kakvog ga mi danas poznajemo nije ni postojao. Postojalo je nešto što se zvalo tiranoubistvo.“ ističe Srbljanović dodajući da je Princip bio ispred svog vremena. Čovjek koji je mogao da se uzdigne iznad situacije u kojoj se Bosna tada nalazila, on je gledao dalje. 

 

„On se sam deklarisao kao Jugosloven. I nikada nije insistirao na tom svom srpskom poreklu , svojih roditelja. I otvoreno je govorio o tome da ne pripada niti jednog konfesiji. Iako je bio kršten u Pravoslavnoj crkvi. Čak ima ta njegova rečenica nedgje pred samu smrt -Ni kao mali nisam verovao u Boga.“ kaže Srbljanović.

 

U knjizi je predstavljena i krajnje heterogena struktura Mlade Bosne. Srbljanovićka se u knjizi opredijelila da slavi jugoslovenstvo, jer kaže to je njeno pravo kao umjetnice.

 

„Ali sam izvukla jednu dimenziju Mlade Bosne koja je meni bila zanimljiva, koja je bila okrenuta tom nadnacionalnom, ili Jugoslovenski nacionalnom. S druge strane u Mladoj Bosni su postojali i Srbi, nešto manje Hrvati i muslimani koji su bili opredeljeni u svom tom usko gledano nacionalnom smislu. Postojali su četnici, oni koji su išli u dobrovoljce u Komite. U krajnjem slučaju Gavrilo Princip je odbijen iz dobrovoljaca iz Komita jer je on imao neku želju da nešto negdje ide“, pojašnjava Srbljanović
Nije joj promakla ni uloga žene u Mladoj Bosni. Da bi to predstavila izmislila je lik sestru mladobosanca Danila Ilića. To je jedini izmišljen lik. Svi ostali su istorijski. 

 

„Ono što je meni bilo zanimljivo u tom pokretu da su devojke bara-bara učestvovale sa momcima i da je tu čak bilo i onih koje su bile spremne da nose oružje. Ali je bilo najviše onih koje su učestvovale u kulturnim udruženjima, na tajnim sastancima i to ne samo u logistici i organizaciji nego i mišlju i djelom“ ističe Srbljanović
U djelu kritikuje vođu Crne ruke, Dragutina Dimitrijevića Apisa. Kaže, on nije bio čak ni dobar oficir. Ubio je jednog kralja, da bi drugog doveo na vlast, nakon čega je i njega izdao, britko objašnjava Srbljanovic. Apisa označava kao začetnika organizovanja tajnih službi. Njih smatra najvećim zlom bivših jugoslovenskih zemalja. 
Da smo istrpeli mnogo i dali mnogo žrtava u tom I svetskom ratu.“ Naglašava Srbljanović

 

Biljana Srbljanović je osoba koja se često označava kao anti srpski pisac. Zbog toga je nerijetko izložena pritiscima u Beogradu. Zbog toga, kaže, nema pozorište za koje radi. 
Saradnja sa Mustafićem je rezultirala predstavom koja publiku ostavlja bez daha. On je pročitao komad i odmah je rekao ja odmah hocu. I ja se dalje njemu nisam ništa mešala. On je pravio predstavu onako kako on hoće”pojašnjava Srbljanović

 

(DEPO TV/jk)



Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA - Portal Depo.ba zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima nisu stavovi redakcije web portala Depo.ba!