Sony Pictures Animation oživljava Popaja
Mornar Popaj svoju karijeru započeo je ustvari kao mnogi drugi crtani likovi iz prve polovice 20. stoljeća, kao sekundarni/prateći sadržaj. Rast popularnosti crtanih stripova i njihovih likova odveo ga je do pozicije glavne role stripa s vlastitim nasolvom. Izmislio ga je američki crtač Elzie Crisler Segar, a prvi put se pojavio u stripu Thimble Theatre 17. siječnja 1929. godine. Na filmu je debitirao slično kao i u stripu, kao popratni sadržaj za već postojeći serijal kratkih crtića Betty Boop, s obzirom da je odmah postao popularan iste je godine (1933) dobio vlasiti serijal a prva epizoda se zvala "I Yam What I Yam".
PIŠE: MLADEN ŠAGOVAC
Popaj je lako prepoznatljiv crtani lik, odjeven u tipičnu mornarsku opravu s početka 20. stoljeća koja je početkom Drugog svjetskog rata pretvorena u mornaričku ratnu uniformu, proćelav, a u ustima mu je stalno lula od kukuruznog klipa. Najočitija karakteristika mu je stalno zatvoreno jedno oko zbog čega je i nazvan Popaj odnosno "Popeye" na engleskom jeziku što bi u prijevodu značilo kavgom/tučnjavom zatvoreno oko. Njegova tružica je visoka i vitka Oliva Oyl (Maslina Uljić), a želja za njezinom naklonošću Popaju je glavni motiv njegovog herojstva. Iako u pravilu ne pokazuje interes za drugim muškim likovima, ponekad padne na glavnog Popajevog neprijateljaBadžu (orig. Bluto), bradatog i maljavog siledžiju koji za potrebe priče uskače u razne oblike antagonističkih likova.
Animirane filmove je do 1942. režirao Dave Fleischer, a od 1942., taj su posao obavljaliSeymour Kneitel (1942.-1957., 1960.-1962.), Isadore Sparber (1942.-1957.), Bill Tytla (1946.-1950.), Dan Gordon (1942.-1944.) i Dave Tendlar(1956). Robert Altman1980. godine je režirao cjelovečernji igrani film, odnosno mjuzikl "Popaj" s Robinom Williamsom (Popaj) i Shelley Duvall (Oliva) u glavnim ulogama, dok je Badžu glumioPaul L. Smith. Iako je film zaradio trostruko više od uloženog novca (20 milijuna dolara) nije se pokazao blockbusterom kakav su Paramount i Disney očekivali da će biti.
Gotovo sve priče Popajevih animiranih filmova popraćene su nekim oblikom fizičkog nasilja, a Popaj koji je inače lik pun samopouzdanja uglavnom upada u nevolje i dobiva batine do samog kraja crtića kada vadi svoj zadnji adut konzervu špinata. Popaju špinat daje nadnaravnu snagu kojom u par poteza desetkuje negativce priče i sve privodi sretnom kraju. Ukoliko izostavimo nasilje u ovom animiranom filmu, konzerva špinata nosi dobru poruku o zdravoj ishrani, a kao suprotnost tome je lik Pere Ždere odnosno,Wimpyja (Papčić) koji je obožavao prežderavati se hamburgerima.
Mnogi koji su odrastali u prošloj državi itekako se dobro sjećaju Popaja kojemu je glas davao Ljubiša Pavić (Mića Tatić u RTB verziji), dok je Olivi glas posuđivala Slavica Fila, a novije generacije Popajeve avanture imaju prilike gledati putem kabelskog TV kanala Boomerang.
Vijest da Sony planira nanovo oživjeti animirane filmove s ovim mornarom sigurno će mnoge zaljubljenike u animirane filmove spoofa i fizičke komedije sigurno razveseliti. Pitanje može li se prilično zastarjeli lik Popaja koji se gotovo uopće nije stilski razvijao prilagoditi današnjem vremenu? Je li moguće Popaja osuvremeniti? Kao lik koji se hrani isključivo zdravom hranom Popaj je itekako suvremeni lik koji bi i danas mogao ponešto reći novim generacijama. Kao dio žanra spoofa i komedije fizičkog gega Popaj će uvijek biti aktualan. Čak i sa svojim starim epizodama. A jedino što mu ustvari treba je malo suvremeniji izgled.
Zadatak da za Sony Pictures oživi Popaja dobio je Genndy Tartakovsky, redatelj superhita "Hotel Transilvanija" te dvostruki dobitnik Emmyja za animirane serije "Star Wars: Clone Wars" i "Samurai Jack". S obzirom da je Popaja lik namijenjen najmlađoj publici, čovjek koji je režirao "Dva glupa psa", "Deksterov laboratorij" i "Powerpuff Girls" ne može biti loš odabir, a kao najveći izazov kod Popaja Tartakovsky izdvaja pitanjem:
Kako tetoviranog mornara s lulom u ustima učiniti prihvatljivog današnjem vremenu?
Donosimo video s testom animacije za novu verziju Popaja koji bi na kino platnima trebao zasjati negdje tijekom 2016. godine. Ono što je odmah vidljivo u videu koji vam predstavljamo jesu upravo manjak Popajeve lule i tetovaže sidra na ruci. Taj manjak zavodljivo nadomješta animacija i komičnost, a vraćena mu je i mirnodobska mornarska oprava.
(DEPO TV/jk) Izvor: moj-film.hr
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA - Portal Depo.ba zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima nisu stavovi redakcije web portala Depo.ba!