Spas državnog budžeta

Afera ‘Viaduct’ i skeneri zasjenili najvažniju Schmidtovu odluku? RS više ne može dugove prebacivati na državu BiH!

Front25.07.25, 14:58h

Afera ‘Viaduct’ i skeneri zasjenili najvažniju Schmidtovu odluku? RS više ne može dugove prebacivati na državu BiH!
Zakon omogućava da se dugovi naplaćuju direktno iz sredstava koja pripadaju tom entitetu

 

 

Odluke visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini Christiana Schmidta, prema kojima će dug slovenskoj firmi Viaduct biti plaćen novcem od putarina namijenjenih entitetu Republika Srpska, a dio dobiti Centralne banke BiH iskorišten za modernizaciju izbornog procesa naredne godine, zasjenile su možda i ključnu odluku iz njegovog paketa nametnutih rješenja o nesmetanom funkcioniranju BiH.

 

Naime, Schmidt je izmjenama Zakona o finansiranju institucija BiH spriječio "nove viaducte" i potencijalno opasnu praksu u kojoj bi razni domaći i strani mešetari ubuduće mogli naplaćivati greške entiteta ili nižih nivoa vlasti na teret državnog budžeta.

 

Od sada, u slučaju da se ponovi situacija poput one sa Viaductom, za koju odgovornost snosi isključivo vlast u entitetu RS, zakon omogućava da se dugovi naplaćuju direktno iz sredstava koja pripadaju tom entitetu, prenosi Raport.

 

Izmjenama zakona Schmidt je jasno precizirao da ukoliko neko ponovo dobije presudu protiv entiteta, bilo RS ili Federacije BiH, i pokuša milionski iznos naplatiti od države, BiH sada ima zakonski mehanizam da dug direktno izmiri od novca namijenjenog entitetima.

 

Ranija zakonska rješenja nisu predviđala takvu mogućnost, a politička realnost u Parlamentu BiH vjerovatno nikada ne bi dozvolila ovakvu izmjenu zakona zbog protivljenja iz RS, prije svega iz SNSD-a.

 

To smo već vidjeli na primjeru Viaducta i blokadama SNSD-a da uopće i razmišlja, a kamoli provede prijedloge koji su podrazumijevali da se dug naplati od RS.

 

 Stoga je Schmidtova intervencija predstavljala jedino realno rješenje.

 

Ova izmjena predstavlja ozbiljan udarac za vlasti u RS koje su godinama sklapale sumnjive ugovore sa stranim firmama, posebno o koncesijama, a potom ih jednostrano raskidale ne vodeći računa o posljedicama, znajući da bi eventualne presude teretile državu.

 

U zakonu je sada definisano da odredba o sadržaju budžeta mora sadržavati podatke o servisiranju finansijskih obaveza iz pravomoćnih i izvršnih sudskih odluka ili pravomoćnih i izvršnih odluka drugih relevantnih tijela, u kojima je BiH određena kao dužnik, ukoliko se izvršenje takve obveze vrši iz  državnog budžeta.

 

Ključna odredba

 

Ključna Schmidtova odredba u izmijenjenom Zakonu o finansiranju institucija BiH nalaže da ukoliko je BiH proglašena dužnikom na osnovu presude donesene u vezi s ugovorima između entiteta, Brčko distrikta ili nižih nivoa vlasti sa stranim investitorom, onda u tom slučaju stvarni dužnik, bilo da je entitet ili neki drugi nivo vlasti, mora u roku od 30 dana osigurati sredstva za izvršenje te odluke.

 

Ako to ne učini, sredstva se mogu automatski naplatiti iz sredstava koja pripadaju tom entitetu putem Centralne banke BiH, kao što su prihodi od putarina i drugih indirektnih poreza.

 

Ova odluka ne samo da štiti državni budžet od potencijalnih obaveza po okončanju arbitražnih postupaka koji su u toku pred međunarodnim sudovima pred BiH i koje se mjere milijardama maraka, već i tjera entitetske vlasti da budu opreznije pri sklapanju ugovora i njihovom raskidanju.

 

Ako su, kako se sumnja, postojali dogovoreni raskidi radi lične ili političke koristi, prije svega SNSD-a u RS, Schmidtove izmjene zakonodavnog okvira sada ozbiljno remete te planove jer odgovornost usmjeravaju direktno na entitetske vlasti i odgovorne pojedince.

 

Dodatno, zakon sada propisuje i da svi organi vlasti na svim nivoima, prilikom sklapanja ugovora sa stranim investitorima, moraju u ugovore unijeti izričitu odredbu da će za eventualnu štetu odgovarati isključivo taj organ.

 

- Neovisno o tome da li strani investitor ima registriranu pravnu osobu u Bosni i Hercegovini, entitetima  FBiH, RS, te Brčko distriktu BiH, ili bilo koji drugi organ vlasti, dužni su u ugovor uvrstiti odredbu kojom se izričito i nedvojbeno utvrđuje da će odgovornost za eventualno nastalu štetu snositi isključivo predmetni ugovorni organ - navedeno je u Schmidtovoj odluci.

 

U konačnici, nema mjesta ni likovanju što će novac namijenjen entitetu RS biti usmjeravan za plaćanje duga u mnogim slučajevima sumnjivim "investitotorima" koji, kao u slučaju "Viaduct", nisu marke uložili u taj entitet, a dobit će više od 100 miliona KM.

 

Jer to je, novac koji pripada prije svega svim građanima u RS i njime su trebale biti plaćeni kilometri novih puteva u tom entitetu, što je i interes i BiH.

 

Ali, za tu presudu i što je do tog spora došlo, isključivi je krivac vlast u RS koja je svoje greške pokušala fakturisati državi BiH, koju uz to ne priznaje.

 

Zato, građani moraju znati da je Schmidtovo rješenje bilo i jedino moguće.

 

(Raport.ba/DEPO PORTAL/au)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook