KONTROVERZNO DOPISIVANJE

Cijeli svijet želi vidjeti SMS poruke Ursule von der Leyen: Danas pada odluka.... Da li ih je smjela sakriti?!

Hronika14.05.25, 10:09h

Cijeli svijet želi vidjeti SMS poruke Ursule von der Leyen: Danas pada odluka.... Da li ih je smjela sakriti?!
Je li lični kontakt između Von der Leyen i izvršnog direktora Pfizera bio je ključan za postizanje dogovora o kupovini cjepiva u EU, na vrhuncu pandemije Covid-19, vrijednog više milijardi eura?

 

 

Sud EU danas odlučuje da li je Evropska komisija bila u pravu što je uskratila javnosti tekstualne poruke koje su razmjenjivali  njena predsjednica Ursula von der Leyen i izvršni direktor Pfizera Albert Bourla uoči sklapanja ugovora o nabavci cjepiva za Covid-19.


Tužbu su podnijeli New York Times i njegova dopisnica Matina Stevis-Gridneff, navodeći kršenje pravila transparentnosti nakon što im je Komisija odbila predati tekstualne poruke na zahtjev.


Novinarka New York Times u aprilu 2021. godine otkrila je da su Von der Leyen i izvršni direktor Pfizera razmjenjivali SMS poruke, a uoči sklapanja ugovora o nabavci vakcine. Sljedeće je godine zatražila sve tekstualne poruke koje su njih dvoje razmijenili između 1. januara 2021. i 11. maja 2022. godine, a prema zakonskom pravu na pristup javnim dokumentima EU-a.


Odbijanje Komisije potaknulo ju je da cijeli slučaj iznese i pred Europski sud pravde, za šta je imala potporu svojih novina.


Kako izvještava New York Times, lični kontakt između Von der Leyen i izvršnog direktora Pfizera bio je ključan za postizanje dogovora o kupovini cjepiva u EU,  na vrhuncu pandemije Covid-19, vrijednog više milijardi eura.


Način na koji Komisija postupa sa ugovorima o cjepivu protiv Covid-19 izazvao je kritike. Godine 2022. evropski ombudsman, nezavisno tijelo, oštro je osudio odgovor Komisije na zahtjeve za pristup tekstovima. Ured evropskog javnog tužitelja također trenutačno istražuje kupovinu vakcina protiv koronavirusa u EU.


Paolo Stancanelli, advokat odgovoran za odbranu Komisije, smatra da razmijenjene SMS poruke ni na koji način nisu bile dio pregovora o uvjetima nabavke cjepiva. Priznao je da poruke postoje, ali tvrdi i da se pregovori o ugovoru nisu odvijali putem SMS-a.


Službe Komisije, od kojih je 2022. zatraženo da pronađu te poruke, kontaktirale su ured Von der Leyen, iz kojeg je rečeno da ih "ne mogu" pronaći.


Afera je izazvala brojne kontroverze unutar institucija u Briselu, a u januaru 2022. godine Komisija je preko glasnogovornika naznačila kako razmatra ažuriranje svoje politike o pristupu dokumentima, ne navodeći dodatne pojedinosti.

 


(DEPO PORTAL/ad)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook