Nakon pisanja CIN-a

Don Almir se brani: 'U AIS-u nije pronevjerena nijedna marka, UO je donosio odluke... Na računu sam ostavio 1.300.000 KM!'

Biznis Klub27.11.24, 15:59h

Don Almir se brani: 'U AIS-u nije pronevjerena nijedna marka, UO je donosio odluke... Na računu sam ostavio 1.300.000 KM!'
Imajući u vidu činjenicu da se u ovom slučaju radi o klasičnoj medijskoj egzekuciji samo jednog pojedinca Almira Ajanovića, koji samostalno nije mogao donijeti nijednu odluku – jer su sva tijela odlučivanja kolektivna, jasno je da sam postao meta pojedinaca, poručio je Ajanović

 

 

Portal Depo.ba juče je prenio tekst Centra za istraživačko novinarstvo pod naslovom „Ko je zvijezda, a ko pare uzima? Don Almir prevario bh. muzičare za milione KM? Zarada muzičara nestala u listama AIS-a“. Tim povodom se oglasio bivši predsjednik Upravnog odbora Asocijacije izvođača i svirača (AIS) Almir Ajanović, te uputio demant koji prenosimo.


Potpuno su lažne i zlonamjerne tvrdnje pojedinaca navedenih u tekstu, koji su dio medijske hajke na mene pokrenute isključivo njihovim ličnim i osvetničkim motivom, jer im AIS nije mogao zapošljavati supruge, otpisivati svoja potraživanja prema njihovim firmama i ispunjavati druge privatne želje, koje su zahtijevali. 


Da je sve navedeno u tekstu potpuna neistina, najbolje dokazuje činjenica da je Almir Ajanović bio samo jedan od 5 članova Upravnog odbora, koji je vodio poslovanje AIS-a, a sve potvrđivala Skupština AIS-a kao najviše tijelo Asocijacije, dok je Nadzorni odbor nadzirao rad i detaljno pregledao i češljao svaki ugovor, putni nalog, nalog za isplate... 


Odgovorno tvrdim da je Upravni odbor AIS-a, dok sam ja bio predsjednik, poslovao potpuno zakonito. Za svaki potez i postupak postoji odluka Upravnog odbora i uredno vođeni zapisnici, jer u suprotnom jedan član Upravnog odbora ne bi mogao apsolutno ništa raditi niti bi organizacija funkcionirala.


Da je sve zakonito svake je godine potvrđivao Nadzorni odbor AIS-a, ali i nezavisne revizorske kuće, koje su radile godišnju reviziju i davale pozitivno mišljenje. Na kraju, i Institut za intelektualno vlasništvo BiH, osim sitnih tehničkih preporuka, nije imao primjedbe na rad AIS-a. Svako dobronamjeran, čak na web-stranici Instituta može pogledati sve godišnje izvještaje AIS-a. 


Osim toga, u AIS-u je postojao Pravilnik o prijavi korupcije gdje se svakom pojedincu ostavljala mogućnost da prijavi bilo kakve nepravilnosti. I, naravno, prijava nije bilo. 


Dakle, imajući u vidu činjenicu da se u ovom slučaju radi o klasičnoj medijskoj egzekuciji samo jednog pojedinca Almira Ajanovića, koji samostalno nije mogao donijeti nijednu odluku – jer su sva tijela odlučivanja kolektivna, jasno je da sam postao meta pojedinaca. 


A, da je tako, dokazuje i to da u medijskom ličnu na mene ne učestvuje nijedno dokazano i značajno muzičko ime i član AIS-a, nego isključivo pojedinci koji nisu uspjeli ostvariti svoje lične interese ili imaju druge samo njima znane motive. 


Moj pravni i advokatski tim, već je pokrenuo tužbe protiv svih onih koji učestvuju u medijskoj hajci i pokušaju moje lične i profesionalne diskreditacije i diskvalifikacije. 


Svaku od klevetničkih tvrdnji u tekstu vrlo lako dokazat ću na sudu. Na primjer, vrlo je morbidno tvrditi da sam zarađivao na svojim televizijama, a vrlo lako se može utvrditi ko su bili vlasnici i direktori tih televizija. Almir Ajanović sigurno nije. 


Nijedna marka u AIS-u nije pronevjerena niti potrošena mimo zakona, netransparentno ili nenamjenski. 


Svjestan činjenice da bi odgovaranje pojedinačno na svaku iznesenu laž bilo mnogo duže od klevetničkog teksta, samo zaključiti da se prema Statutu i Pravilniku o raspodjeli naknada, naknade raspoređuju na osnovu izvora iz kojih su prikupljene. Svaka klasa izvora ima svoju vrijednost boda, koja se dobiva tako što se iznos sredstava prikupljenih od korisnika podijeli sa brojem izvođenih dijela. Raspodjela se vrši prema standardiziranim pravilima koja su slična u mnogim državama, uz primjenu sistema bodovanja, uzimajući u obzir veličinu emitera, npr. da li je riječ o nacionalnoj ili lokalnoj televiziji. 


Visina naknada sa korisnicima dogovarala se putem kolektivnih i individualnih ugovora, a AIS je uspio da potpiše ugovore sa svim važnijim udruženjima korisnika. Nijedan ugovor nije prekršen. 


Almir Ajanović je u aprilu ove godine podnio neopozivu ostavku na funkciju predsjednika Upravnog odbora i u tom trenutku na računu AIS-a je ostalo 1.300.000 KM za naknade.
Za sve dobronamjerne medije, novinare, kolege i članove AIS-a apsolutno sam otvoren za saradnju, sa svom relevantnom dokumentacijom i dokazima. 

 

(DEPO PORTAL/dg)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook