Rezultat projekta 'Jezici i nacionalizmi'

Hrvatski, srpski i bosanski su jedan jezik: Stotine intelektualaca potpisalo deklaraciju, predstavljanje 30. marta u Sarajevu

Hronika28.03.17, 09:07h

Hrvatski, srpski i bosanski su jedan jezik: Stotine intelektualaca potpisalo deklaraciju, predstavljanje 30. marta u Sarajevu
Deklaraciju je do sada potpisalo više od dvjesto lingvista, književnika, naučnika, aktivista i drugih uglednih javnih osoba iz Hrvatske, Srbije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore. Među njima su, između ostalih, i Rade Šerbedžija, Boris Dežulović, Igor Štiks, Mirjana Karanović, Marko Tomaš, Nenad Veličković, Teofil Pančić, Rajko Grlić, Filip David, Borka Pavićević, Jasmila Žbanić...

 

Nakon što se održala serija regionalnih konferencija u Podgorici, Splitu, Beogradu i Sarajevu, više od dvjesto stručnjaka iz lingvistike i drugih društvenih nauka potpisalo je Deklaraciju o zajedničkom jeziku. 

 

Deklaracija je nastala kao rezultat projekta "Jezici i nacionalizmi" kojemu je cilj bio podizanje svijesti o jeziku te kako bi se aktivno utjecalo na postojeće nacionalističke jezičke prakse u sve četiri države regije u kojima se govorio srpsko-hrvatski ili hrvatsko-srpski jezik. 

 

Još uvijek nije poznat tačan sadržaj Deklaracije koju je sastavljalo 30 lingvističkih stručnjaka iz sve četiri uključene države. 

 

Tekst Deklaracije i njene ciljeve predstavit će 30. marta u Sarajevu profesor Enver Kazaz, književnica Ivana Bodrožić, pisac i novinar Balša Brković, pisac Vladimir Arsenijević iz udruženje Krokodil te direktorica Centra za kulturnu dekontaminaciju Borka Pavićević.

 

Tekst Deklaracije će postati dostupan svim zainteresiranim građanima 1. aprila na web stranici jezicinacionalizmi.com, gdje će oni koji ju podržavaju moći i potpisati.

 

Inače, Deklaraciju je do sada potpisalo više od dvjesto lingvista, književnika, naučnika, aktivista i drugih uglednih javnih osoba iz Hrvatske, Srbije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore. 

 

Među njima su, između ostalih, i Rade Šerbedžija, Boris Dežulović, Igor Štiks, Mirjana Karanović, Marko Tomaš, Nenad Veličković, Teofil Pančić, Rajko Grlić, Filip David, Borka Pavićević, Jasmila Žbanić, Dragan Markovina, Boris Buden, Viktor Ivančić, Biljana Srbljanović, Ranko Bugarski, Balša Brković i Snježana Kordić.

 

Inače, osnovna namjera ovog projekta je problematiziranje pitanja postojanja četiri "politička" jezika na prostoru nekadašnjeg hrvatsko-srpskog/srpsko-hrvatskog, kroz otvoreni dijalog lingvista i drugih stručnjaka.

 

(Index.hr, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/md)

 

 


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook