Na eventualnom referendumu sa pitanjem "Da li podržavate učlanjenje Srbije u EU?" 49 odsto građana Srbije glasalo bi "za", 25 odsto bi glasalo "protiv", 19 odsto ne bi glasalo, dok osam odsto ne zna šta bi odgovorilo.
Anketa je pokazala da je sadašnji nivo podrške građana EU za dva procenta manji u odnosu na prethodno istraživanje, ali i da je tri procenta manje onih koji su protiv članstva Srbije u Uniji.
Članstvo u EU bi za 41 odsto građana bila dobra stvar, 28 odsto smatra da je to loše, a 31 odsto smatra da to nije ni dobra ni loša stvar, prenose agencije.
Protivnici članstva Srbije u EU smatraju da ono ne bi donijelo zemlji ništa dobro i protive se politici uslovljavanja, ucjena i pritisaka.
Istovremeno, i dalje veliki broj građana smatra da bi reforme neophodne za ulazak Srbije u EU trebalo provoditi, zbog stvaranja bolje Srbije, ali je podrška reformama opala sa 85 na 68 odsto.
Najviše građana, čak 41 odsto, borbu protiv korupcije svrstava među najznačajnije i sa najviše uticaja na njihov svakodnevni život.
I pored toga što je opao procenat onih koji smatraju da se Kosovo postavlja kao glavni uslov Srbiji za dobijanje statusa kandidata, najveći broj građana - 41 odsto, i dalje ovaj problem vidi kao glavnu prepreku kandidaturi.
U skladu s tim, 61 odsto građana smatra da bi probleme Beograda i Prištine trebalo svakako rješavati, nezavisno od toga da li to traži EU.
Kao glavne faktore koji otežavaju ulazak Srbije u EU, građani su naveli politiku stalnog uslovljavanja EU - 37,48 odsto, i nesposobnost domaćeg rukovodstva - 19,44 odsto, dok se smanjio broj građana koji kao prepreke članstvu vide mentalitet i nespremnost na promjenu, 8,14 odsto.
Opada i procenat onih koji su spremni da se s ciljem ulaska u EU usavršavaju, doškoluju, izmijene dosadašnje navike, a tek trećina građana smatra da će EU uspjeti da prevaziđe sadašnje probleme, ali će sve teže primati nove članice.
(DEPO/BLIN/em)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook