Predsjednici dviju stranaka po završetku sastanka naglasili su kako žele osnažiti međusobnu suradnju te da su suglasni u punoj potpori ustavnoj reformi u BiH, koja će osigurati euroatlantsku perspektivu BiH, kao jedinstvene i funkcionalne države triju konstitutivnih i jednakopravnih naroda.
Tihić je istaknuo da bi sporazum o posebnim odnosima Republika Hrvatska trebala zaključiti s BiH, za razliku od sporazuma koji proizlaze iz Dejtonskog sporazuma, po kojem sporazume sa susjednim državama sklapaju pojedini entiteti.
"Naše su zemlje upućene jedna na drugu i smatramo da naši odnosi zaslužuju poseban tretman", rekao je Tihić.
Pozdravio je to što će Republika Hrvatska u Preambulu Ustava unijeti bošnjačku nacionalnu manjinu, a premijerki Kosor zahvalio je na potpori ulasku BiH u NATO, posebno na njenom lobiranju tokom NATO-va samita u Pragu.
Pozdravio je i inicijativu održavanja zajedničke sjednice Vlade Republike Hrvatske i Vijeća ministara BiH te izvijestio kako je premijerku Kosor pozvao da u junu prisustvuje obilježavanju obljetnice srebreničke tragedije.
Predsjednica HDZ-a premijerka Kosor izjavila je kako je posebno raduje činjenica što se današnji susret dogodio upravo na dan kad je i službeno objavljen ulazak BiH u NATO-ov Akcijski plan za članstvo (MAP).
"Vjerujemo da će Hrvatska i kao članica EU na poseban način snažiti sve susjede u euroatlantskim integracijama", kazala je.
Čelnici HDZ-a i i SDA dogovorili su novi susret u Sarajevu u junu, kada će SDA obilježiti 20 godina postojanja.
Tihić nije htio komentirati nedavni govor hrvatskog predsjednika Ive Josipovića u Sarajevu, dodavši kako SDA "nema primjedbe na izjave koje idu u smjeru garancije suverenitetu BiH".
Naglasio je, međutim, kako je Republika Hrvatska pomagala susjednoj državi BiH. "I u vrijeme najgorih odnosa Hrvatske i BiH, stvari u BiH bile bi mnogo gore da nije bilo Hrvatske", rekao je Sulejman Tihić.
Podsjetio je pritom kako je Republika Hrvatska zbrinula mnoge izbjeglice iz BiH, te da su predsjednici dviju država Alija Izetbegović i Franjo Tuđman u julu 1995. godine u Splitu potpisali Sporazum o vojnoj suradnji dviju država, koji je omogućio završetak rata u BiH.
(FENA/DEPO/BLIN/em)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook