Državna tužiteljica Vesna Budimir je kazala da je produženje pritvora potrebno zbog opasnosti da bi Ališpago mogao pobjeći u Srbiju, čije državljanstvo posjeduje, vršiti utjecaj na svjedoke i saučesnike te da bi njegovim boravkom na slobodi došlo do narušavanja javnog reda i mira.
Odbrana se usprotivila prijedlogu tužilaštva, kazavši da ne postoje niti osnovni uvjeti da bi Ališpagi bio produžen pritvor. Sud će odluku donijeti naknadno.
Zulfikar Ališpago Zuka, bivši komandant Specijalnog odreda za posebne namjene “Zulfikar” pri Štabu Vrhovne komande Armije BiH (ABiH), sumnjiči se za zločine protiv civila i ratnih zarobljenika počinjene 16. aprila 1993. prilikom napada na selo Trusina kraj Konjica, kada su ubijeni 19 civila i tri vojnika Hrvatskog vijeća obrane (HVO).
Ališpago je uhapšen 1. februara ove godine, otkada je u pritvoru.
Obrazlažući prijedlog za produženje pritvora, tužiteljica Budimir je kazala da je provjerom Interpolovog ureda u Sarajevu utvrđeno da Ališpago posjeduje državljanstvo Srbije te da je registriran pod imenom Zulfo Alić.
- Evidentno je da se pred nama nalazi osoba s dva identiteta - u BiH i u Srbiji. Ta činjenica, uz to da je Srbija odnedavno ušla u bezvizni sistem u Evropi, govori o mogućnosti da ovo lice bude nedostupno ako bude na slobodi, kazala je Budimir, dodajući da je Ališpago čak iz pritvora putem Interneta vršio utjecaj na svjedoke i saučesnike.
Javnost je bila isključena iz dijela ročišta na kojem je Tužilaštvo BiH obrazlagalo osnovanost produženja pritvora zbog mogućnosti narušavanja javnog reda i mira.
Za ubistva počinjena u aprilu 1993. u Trusini pred državnim sudom su optuženi Nedžad Hodžić, Mensur Memić, Dževad Salčin i Senad Hakalović, dok Tužilaštvo BiH sumnjiči i Nihada Bojadžića, Jusufa Hadžajliju i Hasana Hakalovića.
(FENA/DEPO/em)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook