- Ako budemo radili na nivou BiH kao do sada, onda to nećemo uspjeti za 50 godina - rekao je Dodik u intervjuu bečkom dnevniku "Standard".
Prema njegovim riječima, evropske pravne tekovine, takozvani "aki komiter", mogle bi za četiri do pet godina da budu primjenjene u RS.
Dodik je prebacio Kancelariji visokog predstavnika međunarodne zajednice da potrebne reforme za približavanje EU koristi "kao instrument kako bi izmjenio interne strukture BiH".
On je takođe naglasio da ne strahuje da bi ga mogao smijeniti visoki predstavnik Valentin Inzko, ocjenjujući da bi takva odluka bila "čista avanturistička politika".
Dodik je i ovom prilikom podržao postojeće mehanizme odlučivanja u BiH, koji pružaju velike mogućnosti blokade entitetima.
- Da bi se prihvatio mehanizam nadglasavanja potrebno je vjerovati onome ko može nadglasati. Mi ne vjerujemo dobrim namjerama muslimana. Imamo potpuno negativno istorijsko iskustvo. Nikada u istoriji Srbi, bosanski muslimani i Hrvati nisu bili na istoj strani - objasnio je Dodik u opširnom intervjuu.
On je ukazao da su sva tri naroda BiH nezadovoljna situacijom zajedničke države.
- Hrvati su potpuno nezadovoljni svojim položajem, Bošnjaci su nezadovoljni zato što ne mogu imati više, a mi u RS smo nezadovoljni jer je miniran Dejtonski sporazum. Ovde ne možete nikoga naći ko je srećan, izuzev par egzotičnih stranaca - rekao je Dodik dodajući da ne postoji nikakav interni konsenzus o postojanju zajedničke države.
- Stanovništvo u BiH nikada nije upitano da li želi BiH - podsjetio je on.
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je u intervjuu Standardu da se RS već izvinila za Srebrenicu, ali da nije bilo izvinjenja drugih za zločine počinjene nad Srbima.
Na pitanje da li će ove godine RS nekog poslati na komemoraciju u Potočarima Dodik je rekao da je prije par godina tadašnji predsjednik RS Dragan Čavić bio tamo i javno se u ime RS izvinio za zločine.
- Svake godine su predstavnici naše vlade tamo. Međutim, ne vjerujemo da treba tamo da se izvinjavamo svake godine, zato što do sada nismo čuli izvinjenje druge strane. Mi smo pokazali našu spremnost da se suočimo sa istinom. Drugi to nisu - kazao je on.
Dodik je ponovio da osjeća žaljenje za sve žrtve tog rata i izrazio nadu da tako nešto više ne može da se desi.
On je istovremeno podsjetio da u BiH postoje različita viđenja na istorijske činjenice vezane za rat devedesetih godina "tako da imamo četiri pisca istorije, tri lokalna i jednog međunarodnog", ali i napomenuo da vjeruje da će "korektni tokovi" suđenja ratnim zločincima pomoći utvrđivanju istinitih činjenica o tome šta se dogodilo.
(Nezavisne.com/dg)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook