Hatami, pripadnik tvrdog krila koje okuplja vrhovni vjerski vođa Ali Hamnei, rekao je tokom molitve na univerzitetu u Teheranu da će se Vašington ako izvrši napad, naći u vrlo teškom položaju, javio je Rojters.
- Ako Amerika načini neki nepromišljen korak, njne će interese ugroziti saveznici Irana širom svijeta - izjavio je Hatami, član Savjeta stručnjaka koje bira i razrješuje dužnosti vrhovnog vjerskog vođu u zemlji.
Iranska poluslužbena novinska agencija Fars javila je u četvrtak da je komandant generalštaba oružanih snaga Irana Hasan Firuzabadi izjavio je da će Iran uzvratiti na svaki vojni napad Amerike tako što će napasti njene snage na Bliskom istoku.
Iranski predsjednik Mahmud Ahmedinedžad bi kasnije u petak trebalo da održi govor u kojem će predstaviti napredak koji je njegova zemlja postigla u domenu nuklearne tehnologije i programa za koji tvrdi da ima isključivo mirnodopsku namjenu.
SAD, zapadne sile i Izrael optužuju Iran da namjerava razviti nuklearno oružje, a nametanje novih sankcija ovoj zemlji postaje sve izvjesnije.
Predsjednici Rusije i SAD-a, Dmitrij Medvedev i Barak Obama, saopštili su u četvrtak u Pragu da su nove sankcije možda neophodne kako bi se izvršio pritisak na Iran da se odrekne nuklearnih ambicija, dok je Ahmadinedžad rekao da neće moliti one koji se protive nuklearnom programu njegove zemlje da bi se sankcije izbjegle.
(FENA, BLIN/sv)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook