"Mi smo Bošnjaci u Sandžaku autohtono stanovništvo, nismo ni emigranti, ni iseljenici, niti ekonomska emigracija. Mi nismo došli u Srbiju ni iz Bosne, niti ko zna odakle nego smo ovde hiljadama godina. Zato i tražimo da budu ispoštovani međunarodni standardi prema kojima je Sandžak posebna administrativna cjelina u Srbiji", izjavio je Džudžević za današnji broj novosadskog „Dnevnika“. On je dodao da je i član 78. Ustava Srbije izričit kada je u pitanju decentralizacija i regionalizacija države. "Član 78. Ustava na izričit način govori da jedno područje na kome tradicionalno živi neka nacionalna manjina mora biti dio procesa administrativne decentralizacije i regionalizacije države.
I to na način da to područje na kome živi ta manjina mora da se poštuje u smislu administrativnih cjelina", objasnio je na kraju Esad Džudžević.
Prijedlogom izmjena i dopuna Zakona o regionalnom razvoju predviđeno je da šest sandžačkih općina pretežno nastanjenih žiteljima bošnjačke nacionalne zajednice budu jedinstvena cjelina, odnosno jedinstveni statistički region u Srbiji. Srna/depo/a.k.
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook