SLUČAJ "MEDICINSKA ELEKTRONIKA"

Grad krije kako je Radišić kupio zemljište

Arhiva26.03.10, 08:43h

Predstavnici Gradske uprave Banjaluka nisu odgovorili „EuroBlicu“ na pitanja - kada, za koliko novca i koliko kvadrata građevinskog zemljišta su prodali „Grand trejdu“ d.o.o., firmi u vlasništvu Mile Radišića koji je prvoosumnjičeni za organizovani kriminal u slučaju „Medicinska elektronika“.

Medicinska elektronikaSpecijalno tužilaštvo saopštilo je da istražuje i na koji način je „Grand trejd“ postao vlasnik parcele od 30.000 kvadratnih metara u neposrednoj blizini „Medicinske elektronike“. Riječ je o zemljištu u samom centru Banjaluke preko puta stare zgrade Vlade.


- To zemljište je bilo u stoodstotnom vlasništvu grada Banjaluka, a nije jasno kako je Radišić postao vlasnik. Zato smo izuzeli određenu dokumentaciju iz Gradske uprave - rekli su u Specijalnom tužilaštvu. Oni vjeruju da je motiv kupovine akcija „Medicinske elektronike“ zapravo taj što je Radišić htio da postane vlasnik i druge parcele na najatraktivnijoj lokaciji u Banjaluci.

Na pitanja o građevinskom zemljištu preko puta stare zgrade Vlade RS iz Gradske uprave "Euroblic" je dobio uopštene odgovore.


- Lokacije u vlasništvu grada se prodaju na osnovu odluke koju odnosi Skupština grada, i to isključivo na javnim licitacijama. U prethodnom vremenu prodato je više lokacija, kao i zemljište koje je predmet vašeg pitanja - navodi se u pismenom dopisu. Oni tvrde da je zemljište prodato najpovoljnijem ponuđaču - firmi „Grand trejd“. Kažu da nemaju informaciju da su tužioci izuzeli dokumentaciju o ovoj kupoprodaji.



Ranija upozorenja
Predstavnici Centra za zaštitu životne sredine su polovinom 2006. upozoravali da se u Banjaluci svakodnevno uništavaju zelene površine koje ustupaju mjesto betonu i asfaltu. Pri tom se građani ne obavještavaju na adekvatan način, niti imaju mogućnost da odlučuju o važnim pitanjima o izgledu grada. Predstavnik Centra Miodrag Dakić podsjeća da 2006. nije ispoštovana procedura uvida u regulacioni plan za područje Centra gdje je planirano uništavanje parka i gradnja stambeno-poslovnog kompleksa, jer građani nisu imali vremena da se upoznaju s namjerama vlasti.

Dok tužioci istražuju sumnjivu prodaju državnih akcija „Medicinske elektronike“, javnosti je nejasno nekoliko stvari u vezi sa ovim slučajem. Nadležni u Vladi, odnosno Ministarstvu finansija RS, nisu odgovorili zašto je stečajni postupak, koji je bila pokrenula Poreska uprava, obustavljen. Zašto Vlada nije ispunila obećanje i kupila stečajnu masu „Medicinske elektronike“? Zašto je Ministarstvo finansija RS četiri mjeseca prije sumnjive kupoprodaje akcija donijelo rješenje o reprogramu obaveza sa ovom firmom? Ministarstvo je 24. marta 2009. odobrilo reprogram za oko 3,7 miliona KM obaveza „Medicinske elektronike“ prema državi. Tako je Mile Radišić kupio 35 odsto državnog kapitala za 183.000 KM, a milionske obaveze prema državi nastale do 31. decembra 2007. vraćaće u 180 mjesečnih rata. Više od 3,5 miliona KM počeće da vraća u budžet tek 24. marta 2011, jer je Ministarstvo finansija odobrilo grejs period od dvije godine.


Premijer Milorad Dodik juče je rekao da podržava akciju Specijalnog tužilaštva RS u slučaju „Medicinska elektornika“ i da ima povjerenje u pravosuđe RS. „Ovaj slučaj treba dovesti do kraja kako ne bi bio samo medijska predstava“, rekao je Dodik. On tvrdi da zaštitu institucija neće imati niko ko radi protiv zakona. Na pitanje da li dijeli mišljenje ministra Džombića da je bivši v.d. direktora IRB Bojan Golić nevin, Dodik je rekao da vjeruje u sud i pravosuđe RS, ali i da je razočaran što do sada nije bilo rezultata.

(Blic.rs, BLIN/tg)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook