ko će sve prisustvovati oproštaju

Delegacija BiH na sahrani pape Franje: Globalni politički vrh na okupu, a Trump u sigurnoj zelenoj zoni

Front25.04.25, 16:24h

Delegacija BiH na sahrani pape Franje: Globalni politički vrh na okupu, a Trump u sigurnoj zelenoj zoni
Ministarstvo vanjskih poslova Izraela objavilo je poruku saučešća zbog smrti Franje, ali je poruka kasnije obrisana, što je izazvalo veliku pažnju javnosti.

 

 

Dok se svijet suočava s rastućom ekonomskom neizvjesnošću i sve izraženijim geopolitičkim tenzijama, sahrana pape Franje ove subote bit će mnogo više od pukog oproštaja, prije bi se moglo reći da će poprimiti izgled skupa trenutne svjetske moći. Uz dosad nezabilježen broj predsjednika, premijera, kraljeva i drugih visokih zvaničnika koji se očekuju u Vatikanu, ovaj događaj je i svojevrsni neformalni samit između starog svjetskog poretka i sila koje oblikuju novi. 


Kako javljaju italijanski mediji, a prenosi Forbes, očekuje se da će u Rim doći više od 170 delegacija iz cijelog svijeta, koje će u prvom redu predvoditi šefovi država i vlada, suvereni i duhovni vođe.


Osim što će pažnju izazvati i dolazak predsjednika, papine rodne Argentine Havijera Mileija, koji u prošlosti nije štedio kritike na račun Franje, sve oči, piše Corrierre della Serra ostaju uprte u Donalda Trumpa za kojeg je u Rimu uspostavljena „Zelena zona“ kako bi se iz sigurnosnih razloga, zaštitilo područje Vile Taverne, u oblasti Vile Borgeze, gdje će boraviti. 
 

Naređena je zabrana javnih demonstracija na ulicama u cijeloj Zelenoj zoni, izuzev uobičajenih vjerskih inicijativa koje su već zakazane. Američki predsjednik u Rim stiže danas, ali nema planirane bilateralne sastanke. Iako se ranije pretpostavljalo da bi se mogao susresti s drugim svjetskim liderima u Vili Taverni, to je sada isključeno. Trump dolazi s prvom damom Melanijom i najbližim saradnicima. U Italiji će doputovati i velika delegacija američkog Kongresa sa oko 30 članova.


Svjetske delegacije


Među svjetskom delegacijom koja dolazi u Vatikan je i predsjednik Francuske Emmanuel Macron, ministar vanjskih poslova ove zemlje Jean Noël Barrot kao i ministar unutrašnjih poslova Bruno Retailleau


U jeku pregovora SAD-a i Rusije o prekidu invazije na Ukrajinu, u Rim stiže i ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski, predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, predsjednik Evropskog vijeća Antonio Costa i predsjednica Parlamenta Roberta Metsola, predsjednik Brazila Luiz Inacio Lula da Silva, Ekvadora Daniel Noboa, dok će iz Italije sahrani prisustvovati predsjednik ove zemlje Sergio Mattarella i premijerka Giorgia Meloni


Iz Portugala dolazi brojnija delegacija; predsjednik i premijer – Marcelo Rebelo de Sousa i Luis Montenegro, predsjednik Nacionalne skupštine José Pedro Aguiar-Branco i ministar vanjskih poslova Paulo Rangel. Papinom posljednjem ispraćaju iz Ujedinjenog Kraljevstva prisustvovat će premijer Keir Starmer, kao i prijestolonasljednik britanske krune princ William, a iz Irske dolazi predsjednik Michael D. Higgins, premijer Micheál Martin i zamjenik premijera Simon Harris. Njemačka će također odati posljednju počast papi Franji slanjem delegacije koju čine predsjednik Frank Walter Steinmeier i uskoro bivši kancelar Olaf Scholz.


U Vatikan dolaze i najviši čelnici Poljske, Austrije, Belgije, Mađarske, Rumunije, Hrvatske, Češke, Slovenije, Litvanije, Latvije, Estonije, Moldavije, Kosova, Nizozemske, Norveške, Španije, Novog Zelanda, Australije, Filipina…


Dolazak delegacije iz BiH


U Vatikan također dolazi i delegacija iz BiH. Od najviših zvaničnika kako su za Forbes BiH potvrdili, posljednjem ispraćaju prisustvovat će predsjedavajuća Vijeća ministara BiH Borjana Krišto, predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović i član Predsjedništva BiH Denis Bećirović. Odgovor da li prisustvuje papinoj sahrani iz kabineta člana Predsjedništva BiH Željka Komšića Forbes nije dobio do objave teksta. Podsjećanja radi, papa Franjo je našu zemlju posjetio 6.juna 2015.godine.


Iz nekih zemalja dolaze premijeri i kraljevi, kao što je slučaj sa Norveškom iz koje će papinoj sahrani prisustvovati ministar vanjskih poslova Espen Barth Eide i prijestolonasljednici Haakon i Mette-Marit. Iz Nizozemske prisustvuju premijer Dick Schoof i ministar vanjskih poslova Caspar Veldkamp, ali i kralj Willem-Alexander, špansku delegaciju osim kralja i kraljice Phelipea i Letizie, čine još i prva potpredsjednica Vlade Španije i ministrica finansija Maria Jesús Montero i druga potpredsjednica Vlade Španije i ministrica rada i socijalne ekonomije Yolanda Díaz, ministar predsjedništva, pravosuđa i odnosa sa Cortesom (španskim parlamentom) Félix Bolaños, te opozicionar Alberto Núñez Feijóa


Zanimljivo je da predsjednik Španije Pedro Sánchez neće biti prisutan u Vatikanu. Vladar Monaka princ Albert II i njegova supruga Charlène također će biti na posljednjem papinom ispraćaju, kao i generalni sekretar António Guterres.


Rusija je najavila da će sahrani prisustvovati njena ministrica kulture Olga Ljubimova, a Izrael kao svog predstavnika šalje svog ambasadora u Vatikanu.


Ministarstvo vanjskih poslova Izraela objavilo je poruku saučešća zbog smrti Franje, ali je poruka kasnije obrisana, što je izazvalo veliku pažnju javnosti. Tri dana nakon papine smrti saušečće je izrazio premijer te zemlje Benjamin Netanyahu iz čije kancelarije je sttigla objava na društvenim mrežama: „Država Izrael izražava najdublje saučešće Katoličkoj crkvi i katoličkoj zajednici širom svijeta povodom smrti pape Franje. Ranije je izraelski predsjednik Isaac Herzog reagirao na smrt pape u njegovoj zemlji.


Papa Franjo preminuo je na Uskršnji ponedjeljak, 21. aprila 2025. godine, u 88. godini, nakon masivnog moždanog udara koji je doveo do kome i zatajenja srca. Kako su izvijestili italijanski mediji njegova sahrana zakazana je za subotu, 26. aprila u 10 sati na Trgu Svetog Petra, čime počinje tradicionalni devetodnevna žalost poznata kao Novendiali. Ceremoniju će predvoditi kardinal Giovanni Battista Re, dekan Koledža kardinala.


(DEPO PORTAL/jk)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook