PRIRODNO SREDSTVO

Pet godina stare mrlje u WC šolji oprala je u nekoliko minuta: 'Tako sam sretna, a samo sam nasipala ovaj sastojak'

Auto & Dom22.04.25, 14:57h

Pet godina stare mrlje u WC šolji oprala je u nekoliko minuta: 'Tako sam sretna, a samo sam nasipala ovaj sastojak'
Kamenac je izuzetno štetan za sanitarnu opremu. Ne samo da kvari izgled kupaonice, već i začepljuje cijevi, stoga je pametno što prije ukloniti kamenac kako biste spriječili ozbiljniju štetu u kućanstvu

 

 

Koji vam je najgori kućanski zadatak? Oni koji nemaju perilicu posuđa odmah će pomisliti na ručno pranje posuđa, alergičari na brisanje prašine, a treći možda na neuredno pranje prozora. Ali bez sumnje, čišćenje WC školjke visoko je listi najmrskijih kućanskih zadataka. 


Za ribanje bakterija i mrlja u toaletu još nije izmišljen kućni pomagač u vidu nekog uređaja ili stroja koji bi nas rasteretio ove brige, a uzmemo li obzir da je riječ o jednom od najprljavijih predmeta u domu, čišćenje jednom mjesečno naprosto nije dovoljno. No, čak i ako se čisti češće, to ne znači da se uspješno uklanja nakupljeni, tvrdokorni kamenac.


Ova kredasta tvar zapravo je suhi kalcijev karbonat koji nastaje vodom zasićenom kredom i vapnencem. Kišnica kupi minerale putujući kroz meke stijene. Tako voda iz slavine postaje ono što je poznato kao "tvrda" voda i uzrokuje mrlje - osobito u zahodima. Kamenac je izuzetno štetan za sanitarnu opremu. Ne samo da kvari izgled kupaonice, već i začepljuje cijevi, stoga je pametno što prije ukloniti kamenac kako biste spriječili ozbiljniju štetu u kućanstvu.


No, ukloniti kamenac nije baš jednostavno. S tim se problemom suočila i Herlen Warick, kućanica koja je isprobala trik koji joj je pomagao da se napokon, nakon čak pet godina, riješi svih mrlja u WC školjci. Toliko je bila zadovoljna rezultatom da je svoje iskustvo odmah podijelila na društvenim mrežama, točnije na popularnom Facebook profilu Mrs Hinch Cleaning, posvećenom trikovima za čišćenje koji je pokrenula britanska influencerica Sophie Rose Hinchliffe. Upravo je na tom profilu i pročitala trik koji je primijenila, a koji se pokazao učinkovitim, i to u svega nekoliko minuta, bez napornog ribanja, prenosi Jutarnji.


Helen je napisala kako već pet godina pokušava ukloniti kamenac s dna WC školjke, a isprobala je i savjete s Colom, ribanjem pa čak i puno izbjeljivača. 


- Ništa nije pomoglo. Kad sam pročitala savjet sa limunskom kiselinom, nasipala sam ju i ostavila pet minuta, nakon što sam prethodno zagrabila što više vode iz WC školjke. I wow! Uspjelo je! Tako sam sretna što napokon imam čist WC! Hvala svima koji su to predložili - napisala je. 


Često hvaljena kao jedno od najraznolikijih prirodnih sredstava za čišćenje, limunska kiselina odlično je rješenje za čišćenje WC-a.


Objava je izazvala lavinu komentara. Javljali su se mnogi koji su odobrili ovaj proizvod, naglašavajući kako ga i sami koriste,


- Da, uvijek ga preporučujem, drago mi je da je vama uspjelo - komentirala je Helena Enefer.


- Kunem se u limunsku kiselinu - dodala je Jodie Henfrey, dok je Debra Smith napisala kako trik s limunskom kiselinom ne može biti jednostavniji: traje svega pet minuta, a ostavlja WC besprijekorno čistim. I, ako je suditi prema onima koji su je isprobali za čišćenje, limunska kiselina ne predstavlja rješenje samo za WC školjku. 


- Odlična je stvar, koristila sam je i na prljavim fugama za pločice. Pomiješajte je s vodom da dobijete pastu, nanesite na fugu, ostavite neko vrijeme, a zatim istrljajtee - preporučila je Sinead Rowe.


- I ja to koristim. Kad ostavim limunsku kiselinu da se namače, stavim i četku za WC u školjku da se namače istovremeno. To je čudotvoran proizvod - napisala je Suzanne Cox.


- Kunem se u limunsku kiselinu za uklanjanje kamenca iz WC-a, slavina i tuš kabina. Odlična je stvar, samo je pažljivo koristite na stvarima osim WC-a - upozorila je Tara Rudge, preosi britanski Express.


Budući da se radi o kiselini, svakako treba biti oprezan s doziranjem te pokušati izbjeći dodir s očima i nositi gumene rukavice. Prilikom čišćenja se najčešće se miješa s vodom, a nakon što "odradi" svoje obilno se ispire. Primjerice, za uklanjanje kamenca s kuhinjskih uređaja poput aparata za kavu i kuhala za vodu potrebno je pomiješati tri žice limunske kiseline s jednom litrom vode te uliti mješavinu u uređaj. Otopina bi trebala biti mlaka, a prije ponovnog korištenja uređaj treba dobro isprati.


Otopina u istom omjeru, uz dodatak nekoliko kapi eteričnog ulja po želji, može se koristiti za kupaonske armature i slavine. Otopinu treba uliti u bočicu s raspršivačem, dobro protresti, nanijeti na nakupljeni kamenac, ostaviti da kratko djeluje, po potrebi protrljati spužvicom ili krpom te isprati hladnom vodom.

 


(DEPO PORTAL/ad)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook