Protjerivanjem njemačke ministarke za Evropu i klimu Ane Lirman, Republika Srpska, na čelu sa predsjednikom Miloradom Dodikom nasrnula je na jednog od svojih najvećih spoljnotrgovinskih partnera i dovela u pitanje milionske poslove domaćih preduzeća sa jednom od najjačih ekonomija svijeta, upozoravaju stručnjaci, piše Capital.ba
Više od 10 odsto ukupnog izvoza iz Republike Srpske u prošloj godini je išlo prema Njemačkoj, pokazuju podaci Zavoda za statistiku Republike Srpske, a ova zemlja je četvrta po redu kada je robna razmjena u pitanju.
Prošle godine je u njoj završila roba iz Republike Srpske vrijedna 542,5 miliona maraka, dok je uvoz iz iste bio nepunih 714 miliona maraka, čime je pokrivenost uvoza izvozom bila 76 odsto.
Slični trendovi su nastavljeni i na početku ove godine.
Za prva dva mjeseca pokrivenost spoljnotrgovinske razmjene je iznosio 78,8 odsto jer su privrednici Srpske u Njemačkoj prodali roba i usluga u vrijednosti 80 miliona KM, dok je uvoz iznosio 102,3 miliona KM.
Srpska je iz Njemačke najviše uvozila vozila, mašine i aparate, plastiku i medicinske proizvode.
Sa druge strane Srpske je Njemačkoj najviše prodavala mašine, obuću, namještaj, drvo i proizvode od drveta.
Prosječan godišnji rast spoljnotrgovinske razmjene Republike Srpske sa Njemačkom u posljednjih 12 godina, a zaključno sa prošlom, iznosio je 7,86 odsto.
Primjera radi, od 2019. godine, odnosno godine prije pandemije do kraja prošle godine, spoljnotrgovinska razmjena RS sa Njemačkom je porasla za 476,7 miliona KM odnosno za 61,13 odsto.
Međutim, pozitivne trendove veoma lako bi mogla da naruši politika Milorada Dodika prema ovoj zemlji i odnos prema njenim najvišim zvaničnicima.
Odnosni koji su godinama unazad bili veoma hladni, sankcijama koje je Njemačka uvela prema Dodiku uz njegov odgovor na iste, skoro su pa zaleđeni.
Prema ocjeni ekonomiste Igora Gavrana, momenat za ovakav potez najvišeg rukovodstva Srpske je nikad gori s obzirom da se Njemačka suočava sa američkim carinama.
- Njemačka mora smanjivati svoje narudžbe izvana i praviti selekciju dobavljača. Ona sigurno neće dati prednost onima iz područja gdje se tretira na ovakav način - smatra Gavran.
On takođe podsjeća da je Njemačka jedan od značajnijih investitora u BiH, te da demonstracija negativnosti prema istoj daje signal da nije dobro došla u Republiku srpsku.
„Ovakva demonstracija primitivne sile ne impresionira nikoga, nego daje negativan signal svakom investitoru i kupcu da je ovo nepouzdano i nestabilno područje gdje od nečijeg ličnog hira zavisi vaš status, a ne od toga koliko ste investirali i osigurali radnih mjesta“, smatra Gavran.
Da podsjetimo, Njemačka je zbog ponašanja Dodika prethodnih godina odustala od četiri projekata u Republici Srpskoj vrijednih preko 100 miliona evra, piše ovaj portal.
Najveći od njih je vjetorpark Hrgud, vrijedan 65 miliona evra, a od čijeg kreditiranja su odustali zbog kako su tada poručili, secesionističke politike koja dolazi iz Republike Srpske a koju zagovara Dodik.
(DEPO PORTAL/mm)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook