Dom naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine danas je na sjednici, po hitnom postupku, usvojio Zakon o dopuni Zakona o plaćama i naknadama u institucijama BiH.
Predloženi zakon, koji je Predstavnički dom usvojio polovinom decembra prošle godine, predviđa da će se, izuzetno od člana 7. ovog zakona, za obračun plaća budžetskih korisnika i to za radna mjesta: predsjedavajući i zamjenici predsjedavajućih Predstavničkog doma i Doma naroda PSBiH, predsjedavajući radnih komisija oba doma i predsjedavajući klubova Doma naroda i Predstavničkog doma PSBiH, poslanici i delegati u PSBiH, član Predsjedništva BiH, predsjedavajući Vijeća ministara BiH, zamjenik predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH, ministar, zamjenik ministra, koristiti osnovica iz 2024. godine.
U obrazloženju predloženog zakona navedeno je da je Vijeće ministara BiH donijelo Odluku o visini osnovice za obračun plaće zaposlenih u institucijama BiH za 2025. godinu, kojom je utvrđeno da se osnovica za obračun plaća zaposlenih u institucijama BiH za 2025. godinu utvrđuje u iznosu od 631,50 KM.
- Obračunom plaća primjenom osnovice u visini od 631,50 KM došlo bi do još većeg nesrazmjernog povećanja plaća za radna mjesta s većim koeficijentima, te dodatnog debalansa u plaćama budžetskih korisnika. Povećanje osnovice za obračun plaća sa 600,00 KM na 631,50 KM za koeficijent 10,00 predstavlja povećanje za više od 315,00 KM, dok bi za koeficijent 1,20 iznosilo 37,80 KM, što je nedopustivo - istaknuli su predlagači navedenog zakona.
Predsjedavajući Kluba poslanika SDA u Predstavničkom domu PSBiH Šerif Špago je, uime predlagača, kazao da je Klub SDA u decembru prošle godine u proceduru uputio izmjene i dopune Zakona o plaćama i naknadama u institucijama BiH, koji je u Predstavničkom domu usvojen polovinom decembra prošle godine.
Nakon što su prihvatili da zakon razmatraju u hitnoj procerduri, delegati su diskutovali i o njegovoj suštini.
Delegatkinja Marina Pendeš je kazala kako smatra da je ovaj prijedlog zakona, u ovakvom obliku, diskriminirajući i populistički.
- Znamo da smo već imali jedan zaključak gdje smo zadužili Vijeće ministara da pripremi izmjenu zakona kojom bi se pokušalo razdvojiti na neki način imenovane osobe od državnih službenika i uposlenika u institucijama BiH. To se nalazi u proceduri u Ministarstvu finansija i vjerujem da ću skoro ugledati svjetlost dana kroz Vijeće ministara. Kad govorimo o uštedama, o nečemu što bi trebalo biti pozitivno od ovoga zakona, ja jedino vidim populizam i diskriminiranje i u tom smislu ćemo biti protiv predloženog zakona - kazala je Pendeš.
Delegat Zlatko Miletić je kazao da je ovo njegova omiljena tema već šest godina, te da mu je drago da je sazrela svijest o ovom pitanju, bar kad su u pitanju njihove plaće.
- Pozdravljam prijedlog kolega iz SDA u Predstavničkom domu. Možda uštede i nisu izuzetno velike kad je u pitanju materijalni efekat ovog zakona. Međutim, mislim da je pitanje ovog zakona, prije svega, moralno i etičko pitanje - naveo je Miletić.
Predsjedavajući Kluba bošnjačkog naroda Šefik Džaferović je kazao da će taj klub podržati ovaj zakon.
- Ovo je zakon koji se ne tiče ušteda, ili tiče se i ušteda, ali to nije prioritetno. Ovo je zakon koji se tiče socijalne osjetljivosti, pravde, poštenja, jer odveć je velika razlika između najvećih i najmanjih plaća unutar institucija Bosne i Hercegovine. Povećanjem osnovice za sve, najviše plaće idu po nekoliko stotina maraka, a najniže po nekoliko desetina maraka - naveo je Džaferović.
Mi smo htjeli, dodao je on, na ovaj način da omogućimo onima kojima se trebaju povećati plaće, da se povećaju plaće, a da se istovremeno ne koristi prilika i ne povećavaju plaće najistaknutijih funkcionera u Bosni i Hercegovini.
Delegat Radovan Kovačević je kazao da je ovo jedno rješenje koje je potpuno manjkavo, „koje će određene ljude dovesti u situaciju da će da se okoriste od nešto“.
- Tu mislim prvenstveno na direktore i rukovodeće ljude u određenim agencijama. Mislim da ovo nije bio pravi način da se to pitanje rješava. Mi koji dolazimo iz SNSD-a ne želimo da stojimo na putu ovako nečemu, s obzirom da se od toga pravi jedno veliko populističko pitanje - kazao je Kovačević.
(FENA/au)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook