"Nemojte odustati, borite se, oduprite se fašizmu. Na barikade!", pozvala je Heidi Reichinnek u nedavnom govoru u Bundestagu. Strastvena poruka tridesetšestogodišnje njemačke političarke brzo je postala viralna, osobito među mladim biračima, i pridonijela strelovitom porastu popularnosti njene stranke Die Linke uoči nadolazećih parlamentarnih izbora, piše Jutarnji list.
Reichinnek, karizmatična supredsjednica krajnje lijeve stranke u Bundestagu, na društvenim mrežama stekla je velik broj pratitelja, a njena sposobnost da političke poruke prenese na jednostavan i razumljiv način, privukla je pozornost i medija i birača, te je pomogla stranci da se izvuče s margina političkog spektra. Die Linke broji najveći broj novih članova u posljednjih 15 godina te uživa podršku od sedam do devet posto, što je značajan skok u odnosu na prošlu godinu, kada su se borili za opstanak u parlamentu.
Die Linke bilježi rast popularnosti zahvaljujući obećanjima o socijalnoj pravdi, oporezivanju bogatih te smanjenju cijena najma i javnog prijevoza, temama koje mainstream stranke uglavnom ignoriraju, ali su od velike važnosti za mlade. "Die Linke vodi učinkovitu kampanju i postavila je vrlo jasne prioritete", izjavio je za AFP politolog Antonios Souris pri Freie Universität Berlin. Osim toga, uspjela se profilirati kao ključni suparnik krajnje desne stranke Alternativa za Njemačku (AfD), koja prema anketama ima oko 20 posto podrške, što ju čini drugom najpopularnijom strankom u zemlji.
Mnogi birači lijevo i desno od centra ostali su razočarani ponašanjem svojih političkih opcija, koje sve više usvajaju politike slične onima AfD-a, kako bi privukli njihove birače. Primjerice, i CDU i BSW pridružili su se AfD-u u glasanju za pooštravanja migracijske politike, a Friedrich Merz, glavni kandidat za kancelara, izjavio je da je otvoren za pragmatičnu suradnju s AfD-om na lokalnoj razini, što je izazvalo zabrinutost zbog mogućeg sloma "protupožarnog zida" protiv ekstremne desnice.
Strah od rušenja "zaštitnog zida" izazvao je masovne ulične proteste, a na skupu u Berlinu Reichinnek je dobila ovacije nakon izjave: "Nedjelja nije kraj, već početak solidarnog i socijalnog društva".
Još u siječnju, Die Linke je bila na rubu izumiranja. Njezini rezultati u anketama bili su zanemarivi, a neka ankete čak su je smjestila među "ostale" stranke, odnosno ispod praga od pet posto, potrebnog za ulazak u parlament. Kriza je došla nakon što je u to vrijeme najpopularnija ljevičarka u Njemačkoj Sahra Wagenknecht napustila stranku i osnovala vlastiti ljevičarski populistički pokret BSW. No, situacija se sada drastično promijenila. Prema najnovijoj anketi istraživačkog instituta YouGov, Die Linke ima oko osam posto podrške, čime ulazak u parlament postaje sve vjerojatniji. Dok Die Linke raste, BSW se nalazi na rubu ulaska u parlament, s oko pet posto podrške.
Reichinnek se pridružila stranci 2015. godine, motivirana "bijesom zbog mnogih društvenih nepravdi". "Zaista sam željela pronaći ljude koji dijele moje viđenje svijeta, s kojima mogu mijenjati stvari, i pronašla sam ih u Die Linkeu", izjavila je za AFP. Svoje stavove izražava i tetovažama - na lijevoj ruci ima tetovaže revolucionarne ikone Rose Luxemburg i egipatske kraljice Nefertiti s plinskom maskom, što simbolizira njezino iskustvo iz vremena provedenog u Kairu tijekom Arapskog proljeća.
Njemačka se trenutačno suočava s fenomenom sličnim onome koji je ljetos zabilježen u Francuskoj, kada je u prvom krugu parlamentarnih izbora pobijedila krajnja desnica. Tada su se birači mobilizirani, i umjesto udesno, skrenuli ulijevo, stvarajući lijevu koaliciju koja je spriječila dolazak ekstremnih desničara na vlast. Hoće li se pojačana podrška ljevici u Njemačkoj, kao što pokazuju najnovije ankete, zaista preliti u glasove na izborima, uskoro ćemo saznati.
Treba napomenuti da ankete odražavaju samo javno mnijenje u trenutku ispitivanja i nisu prognoze rezultata izbora. Također, značajan broj birača, njih oko 20 posto, još uvijek nije donio konačnu odluku kome dati svoj glas. To se posebno odnosi na one koji su izjavili da žele glasovati za BSW ili Zelene, od kojih oko 30 posto još uvijek nije sigurno u svoj odabir.
(DEPO PORTAL/dg)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook