Nakon dugo vremena mladi u ovoj zemlji konačno dižu svoj glas zbog nerada, nemara, korupcije, neodgovornosti i ambijenta u kojem očigledno ni ljudski životi više nisu dovoljno bitni da se pravosudni aparat pokrene. "19 poginulih. Ko je odgovoran?" – logično je pitanje koje će studenti u ponedjeljak ispred Parlamenta FBiH postaviti vlastima.
- Studenti imaju moralno pravo da traže promjenu društvenog stanja u koje su ih prethodne generacije dovele. Društveno stanje danas je nepodnošljivo i sasvim sigurno mladi hoće promjenu, hoće u suštinskom smislu da žive u zdravom društvu. Dosta im je ovog bolesnog, naturenog i neprirodnog u kojem mladi ne vide i ne mogu imati svoju perspektivu. Sigurno je da se talas koji se dešava u susjedstvu prelijeva i u druge sredine. Studenti su došli u središte društvenih zbivanja, jer oni mogu imati noseću, prijelomnu snagu promjena, pa zbog toga njihovu akciju podržavaju i roditelji, ali i druge društvene skupine, kulturne i druge institucije koje su dugi niz godina bile marginalizirane – kaže profesor Filozofskog fakulteta UNSA Salih Fočo za Avaz.
Konstatira da trenutno, u rastočenoj državi, ne postoje pojedinačni centri moći na koje bi se sa svojim zahtjevima mogli usmjeriti, pa se otpori odnose na kantone, entitete, pa tek onda državu u cjelini. Pojašnjava da su se vlasti na svim nivoima usidrile u korupciju da mladi ne znaju odakle početi i protiv koga iskazati bunt.
- Ako ih podrže druge društvene sfere, mladi će naći put da pokidaju okove koji su im nametnuti. Jablanica je konkretan povod za bunt protiv neodgovorne vlasti, od općine do nivoa BiH. Nikad nismo čuli da je posljedice snosila neefikasna i nefunkcionalna vlast, već se sav teret promašaja politike prebacuje na pleća naroda – ističe Fočo.
- Dakle, tragedija u Jablanici je povod, a u suštini se nalazi nezadovoljstvo radom potpuno sterilne federalne i kantonalne vlasti. Oni za četiri mjeseca nisu bili u stanju ništa uraditi kako bi ljudima omogućili da normalno žive. Profesorima je mjesto uz njihove studente, jer kakvi bi to profesori bili koji bi se mogli suprotstaviti svojim studentima!? Studenti dijele sudbinu svojih profesora, a ovom akcijom na neki način vraćaju dignitet i samim profesorima i njihovoj društvenoj ulozi koja je potpuno marginalizirana. Zato bi profesori sa svojim studentima trebali biti na pročelju – kaže Fočo.
(Avaz.ba/DEPO PORTAL/au/Foto: Screenshot)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook