Objavljen izveštaj za našu zemlju

MONEYVAL: BiH potrebne strožije mjere protiv pranja novca i finansiranja terorizma

Biznis Klub05.02.25, 11:18h

MONEYVAL: BiH potrebne strožije mjere protiv pranja novca i finansiranja terorizma
Izvještaj naglašava potrebu za temeljnim poboljšanjima u primjeni finansijskih sankcija UN-a i identifikaciji i ublažavanju rizika FT u neprofitnom sektoru

 

 

Antikorupcijsko tijelo Vijeća Evrope za borbu protiv pranja novca MONEYVAL objavilo je izvještaj u kojem poziva Bosnu i Hercegovinu (BiH) da poboljša svoje mjere u borbi protiv pranja novca (PN) i finansiranja terorizma (FT).

 

U izvještaju se navodi da BiH pokazuje umjerenu efikasnost u devet od jedanaest oblasti, uključujući razumijevanje rizika, međunarodnu saradnju, korištenje obavještajnih podataka i istrage o PN/FT. Međutim, potrebno je značajno poboljšanje u ovim oblastima.

 

Izvještaj naglašava potrebu za temeljnim poboljšanjima u primjeni finansijskih sankcija UN-a i identifikaciji i ublažavanju rizika FT u neprofitnom sektoru.

 

Iako su istrage o pranju novca dovele do osuda, one se samo djelomično poklapaju sa profilom rizika zemlje, a napori u oduzimanju imovine zahtijevaju značajno poboljšanje. Takođe, procesuiranje i osude za finansiranje terorizma nisu u skladu sa profilom rizika, a postoje i ograničenja u razumijevanju tih rizika.

 

Banke pokazuju dobro razumijevanje rizika od PN/FT i adekvatnu kontrolu korisnika (CDD), dok sektori poput javnih bilježnika i drugih označenih nefinansijskih preduzetnika zaostaju u primjeni pojačanih kontrola za politički izložene osobe.

 

Bankarski supervizori imaju sveobuhvatno razumijevanje rizika od pranja novca, ali u većini drugih sektora koncept identifikacije i procjene rizika još uvijek je u začetku. Mjere za sprječavanje zloupotrebe pravnih lica ometaju nedostatak koordinacije na državnom nivou.

 

Međunarodna saradnja je generalno dobra, ali agencije za provođenje zakona nisu proaktivne u traženju policijske saradnje u vezi sa rizicima finansiranja terorizma.

 

Na osnovu rezultata svoje evaluacije, MONEYVAL je odlučio primijeniti pojačanu proceduru praćenja i pozvao BiH da izvještava ponovo u decembru 2026. godine.

 

(FENA/dg)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook