Na današnjem saslušanju pred Komisijom za borbu protiv korupcije Parlamentarne skupštine BiH fokus je bio na prijedlogu izmjena Zakona o Agenciji za pružanje usluga u zračnoj plovidbi BiH (BHANSA) i Zakona o južnoj interkonekciji.
BHANSA, kako je izjavio Forto, daleko je nadmašila okvire postojećeg zakona, koji više ne može pratiti njen dinamičan razvoj i uspjehe na regionalnom i evropskom nivou, zbog čega već kasnimo s usvajanjem novog zakona koji će donijeti brojna nova radna mjesta i preko kojeg će naša zemlja postati izvoznik kadrova u avijaciji, posebno u kontroli leta, gdje je cijeli svijet potkapacitiran.
Predloženi zakon ima za cilj osigurati nastavak rasta i modernizacije BHANSA-e u skladu s evropskim standardima. Radi se o zakonskom rješenju identičnom onima u brojnim evropskim državama, jer se ne radi o političkim funkcijama već stručnim.
Tokom saslušanja pojavile su se brojne insinuacije članova Komisije iz SDA, DF-a i SBiH-a, koje su pokušavale dovesti u pitanje motive iza izmjena zakona, piše Narod.ba.
Posebno su isticane političke spekulacije vezane za trenutnog direktora BHANSA-e, Davorina Primorca, čiji se profesionalni uspjesi osporavaju isključivo na osnovu njegove bliskosti s HDZ-om, tačnije s predsjednikom HDZ-a Draganom Čovićem. Ipak, činjenice ukazuju na to da je BHANSA pod njegovim vodstvom ostvarila mjerljive rezultate i podigla se na zavidan nivo, prepoznat u EU.
Kako piše Narod.ba, opozicioni članovi Komisije zlonamjerno i jadno pokušali su povezati Fortu s Izraelcem Amirom Gross Kabirijem, vlasnikom Aluminija, s kojim je, kako tvrdi Forto, jednom razgovarao na nekoj konferenciji. Insinuriajući tu asocijaciju i trenutni antisemitizam koji zbog Gaze vlada u Sarajevu kod Bošnjaka muslimana, ali i loš status Dragana Čovića kod Bošnjaka, članovi Komisije iz opozicije išli su do te mjere da su htjeli pokazati kako Forto tobože radi za “židovske” i “ustaške” interese, što je inače nadimak u Sarajevu za sve Hrvate koji nisu za građansku državu u kojoj će logično najbrojniji narod biti u mogućnosti preglasavati imalo brojnije.
Ovakvi prizemni pokušaji ukazuju na dublji problem korištenja stereotipa i propagande u političkoj borbi, s ciljem da se pažnja javnosti skrene sa suštine konkretnih rezultata rada BHANSA-e i potrebe za što hitnijom modernizacijom zakonskog okvira.
Član komisije Jasmin Emrić podsjetio je na to ko je direktor Agencije i kazao da to stvara percepciju korupcije – udovoljavanje članu koalicije čiji je i Forto član.
Ministar je, pak, insistirao da je riječ o osobi koja je stručna i koja je već dva puta imenovana na poziciju direktora jer se radi o vrlo specifičnoj djelatnosti.
- Izmjenama zakona direktori Agencije za pružanje usluga u zračnoj plovidbi BiH mogli bi biti imenovani na više mandata od trenutna dva, što je praksa u mnogim zemljama u Evropi i nije povezano s privatnim vezama trenutnog direktora s Draganom Čovićem - rekao je Forto.
Istakao je da ne bi nikada pristao na zakonska rješenja koja nisu u skladu s praksom Evropske unije i da nije bilo nikakve političke trgovine kad je u pitanju pozicija direktora Agencije.
Rasprava je pokazala kontrast između stručnih argumenata i politički motivisanih kritika, potvrđujući da su profesionalizam i rezultati ključni faktori u procjeni učinkovitosti institucija poput BHANSA-e, zaključuje se u tekstu portala Narod.ba.
(DEPO PORTAL/ad/Foto:Fena)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook