Toliko puta osuđen, a ništa

Nedodirljivi generalov sin: Policija, tužioci i advokati godinama štite brutalnog nasilnika?!

Hronika04.01.25, 14:07h

Nedodirljivi generalov sin: Policija, tužioci i advokati godinama štite brutalnog nasilnika?!
Od 2021. godine do danas je A. H. već tri puta pravosnažno osuđivan za nanošenje tjelesnih povreda njoj, njenoj okolini (lake i teške tjelesne povrede), čak i za fizički napad na policijsku patrolu sa pratnjom. Dva puta je osuđivan uslovno, a za napad na službena lica - policijsku patrolu je nepravosnažno osuđen na godinu dana zatvora, a kazna je zamijenjena za kaznu rada za opće dobro na slobodi

 

Piše: Branka Mrkić
www.zurnal.info
 

U periodu od 2019. do 2021. N.N. (identitet poznat redakciji) i njena okolina bili su žrtve nasilja i teroriziranja A.H. iz Sarajeva. Žrtva je prvi put nadležnim organima prijavila nasilje koje prolazi 2020 godine.

 

- Prošla sam birokratsku torturu i organiziranu zaštitu koju nasilniku do danas pružaju MUP KS, Kantonalno tužilaštvo Kantona Sarajevo, i to konkretno Sabina Sarajlija, Meliha Dugalija, saradnica Edina Pirija i drugi u saradnji sa uglednom advokaticom Edinom Rešidović, te drugim advokatima iz advokature Rešidović Sabrihafizović, koja imenovanog nasilnika zastupa u svim predmetima pred sudom i koja je i njegovog oca, generala Armije RBIH zastupala pred Haškim tribunalom. Neke od osoba bliskih ovom slučaju je zastupao i advokat Nermin Mulalić, koji je i Sabinu Sarajlija zastupao u njenom disciplinskom postupku zbog neregularnosti u njenom radu kao glavne kantonalne tužiteljice – kaže za Žurnal N.N.

 

Od 2021. godine do danas je A. H. već tri puta pravosnažno osuđivan za nanošenje tjelesnih povreda njoj, njenoj okolini (lake i teške tjelesne povrede), čak i za fizički napad na policijsku patrolu sa pratnjom. Dva puta je osuđivan uslovno, a za napad na službena lica - policijsku patrolu je nepravosnažno osuđen na godinu dana zatvora, a kazna je zamijenjena za kaznu rada za opće dobro na slobodi.

 

Osmog maja 2020. godine A.H. fizički je napao N.N., sa kojom je prije toga živio u njenom stanu u Sarajevu. Nogama i rukama, stisnutim šakama, udarao ju je po cijelom tijelu, stiskao lice, nos, usta, gurao na pod i vezao ruke majicom. Svjedok na suđenju, komšija žrtve, rekao je kako je tada čuo lupu i galamu iz stana, kao i prijetnje koje je A.H. upućivao vičući: Ubiću te!

 

A.H. je priznao krivnju, a Općinski sud u Sarajevu u septembru 2021. osudio ga je za nanošenje lakih tjelesnih povreda na uslovnu osudu od godinu dana. Odlučujući o visini kazne, Sud je kao olakšavajuće okolnosti za optuženog cijenio priznanje djela u ranoj fazi postupka, “izraženo kajanje”, te raniju neosuđivanost. Nije bilo otežavajućih okolnosti.

 

U presudi u koju smo imali uvid navodi se da će, s obzirom na olakšavajuće okolnosti i izrečenu kaznu, presuda uticati na optuženog da više ne ponovi ovo djelo:

 

- Sud takođe ističe da okončanje krivičnog postupka priznanjem krivice ukazuje na potpunije preuzimanje odgovornosti za počinjeno krivično djelo od strane optuženog, njegovo shvatanje i razumijevanje pogibeljnosti djela koje je učinio, kao i spremnost na suočavanje sa posljedicama svoga djela i promjenu ponašanja, što će doprinijeti potpunijem ostvarenju svrhe krivičnopravnih sankcija – navedeno je u presudi koju je potpisao sudija Denis Kurtović.

 

 A.H. je i dalje maltretirao svoju žrtvu. Ali sudska presuda u novom slučaju maltretiranja, ponovo uslovna, donesena je nakon što je izrečena prva uslovna presuda.

 

Petog februara 2021. fizički je napao nju i njenog prijatelja koji ju je pokušao zaštititi, zbog čega je osuđen opet uslovno za nanošenje lakih (N.N.) i teških tjelesnih povreda (njenom prijatelju).

 

- Optuženi je počinio krivična djela sa direktnim umišljajem jer je bio potpuno svjestan da će zbog njegovog činjenja nastupiti zabranjene posljedice i nastupanje tih posljedica je upravo i htio. Radnja koju je preduzeo optuženi je nesumnjivo bila rezultat njegove volje – navodi se u presudi donesenoj u junu 2022. 

 

Sutkinja Jasmina Sazdovski je A.H. je i u ovom slučaju osudila na uslovnu kaznu od dvije godine na osnovu sporazuma o priznanju krivnje. Sud je kao olakšavajuće okolnosti ocijenio priznanje krivice a kao otežavajuću prethodnu presudu za nasilje. Dakle, u trenutku kada se A.H. izriče ova uslovna kazna već je poznata činjenica da je ranije osuđen za praktično isto, no ovaj put i teže krivično djelo.

 

Odluka o uslovnoj osudi i u ovom slučaju temelji se na okolnosti da je optuženi priznao izvršenje krivičnog djela, te iako je ranije osuđivan za istovrsno krivično djelo, sud utvrđuje da optuženi nakon prve uslovne osude iz 2021. “nije imao više sukoba sa zakonom”, da je bio u “kritičnom životnom periodu”, da je prihvatio “odgovornost za svoje ponašanje”, te da će tako ubuduće poštovati pravni sistem i neće činiti slična krivična djela:

 

-… u ovom trenutku nije opravdano izvršenje kazne zatvora, već da je opravdano optuženom dati priliku da dokaže da je ovakvo ponašanje zaista prošlost u njegovom životu i rezultat kritičnog životnog perioda – stoji u presudi koju potpisuje sutkinja Jasmina Sazdovski.

 

Istovremeno kada Tužilaštvo sa A.H. pregovara i potpisuje sporazum o priznanju krivice u ovom predmetu, protiv A.H. se pred Općinskim sudom u Sarajevu vodi postupak za napad na službena lica - policijsku patrolu sa pratnjom, te se u Tužilaštvu u tom trenutku nalazi i nova prijava za porodično nasilje nad žrtvom koje je počinjeno u oktobru 2021. godine.

 

- Tokom glavnog pretresa Tužilaštvo je dana 11.3.2022. godine u spis suda uložilo sporazum o priznanju krivnje zaključen 11.3.2022. godine, koji su zaključili optuženi A.H., kantonalni tužitelj Darko Martinčević i branilac optuženog - navodi se u presudi. Tužitelj Darko Martinčević uime Tužilaštva zastupao je sva tri dotadašnja postupka protiv A.H.

 

Na pisani upit žrtve prema KTKS da li Tužilaštvo prilikom zaključenja sporazuma o priznanju krivice sa počiniteljima uzima u obzir novopristigle prijave protiv istih počinitelja u Tužilaštvu, Tužilaštvo se očitovalo kako taj upit “nije moguće tretirati kao zahtjev temeljem Zakona o slobodi pristupa informacijama u FBiH”.

 

Birokratska tortura žrtve se, međutim, ne odvija samo pred Tužilaštvom. Neke od prijava nasilja koje je žrtva podnosila u MUP KS Policijskoj stanici Novo Sarajevo tokom 2021. su nestajale ili u MUP-u ili na putu od MUP-a do Tužilaštva, tvrdi N.N., zbog čega je žrtva iste ponovno podnosila direktno u Tužilaštvo u 2022. godini.

 

U julu 2022. žrtva će naknadno podnijeti tri nove krivične prijave za zlostavljanje koje se odvijalo u periodu od jeseni 2019. do juna 2020. sa ukupno 28 nalaza ovlaštenih zdravstvenih ustanova. U tim slučajevima oduzimao joj te telefon, zaključavao u stan gdje ju je zlostavljao, vukao po podu, udarao otvorenim pesnicama po tijelu i glavi, te nogama u predjelu leđa sa lijeve strane. Par godina nakon tog udarca žrtvi je na KCUS-u odstranjen donji lijevi režanj plućnog krila (mjesto gdje je dobila jake udarce) a etiologija anomalije, prema ljekarskom nalazu, ostala je nejasna. U tim napadima, zavisno od datuma dešavanja, zatvarao ju je u stan, udarao kablovima po nogama, zagrijavao kašiku i prislanjao na tijelo, udarcima uzrokovao povrede na licu, udarcima nanosio povrede tzv hrvačkog uha u više navrata, posipao hemikalijama po glavi i tijelu. Uz sve navedene prijave je priložena medicinska dokumentacija.

 

U augustu 2023., nakon što se žrtva obratila Skupštini KS-a sa pritužbom na rad policijskih službenika zbog, kako je smatrala, propusta u postupanju i nestanka evidencije o zapisnicima sa uviđaja, dobija odgovor da se se pritužba odbija zbog zastare. Odbor za žalbe javnosti donio je odluku o obustavi predmeta. Na dodatnu pritužbu žrtve u vezi nestalih prijava nasilja, Odjel interne kontrole MUP-a KS do danas žrtvi nije dostavio akt o ishodu istrage.

 

Dokumentaciju i ostatak teksta pročitajte OVDJE.

 

(DEPO PORTAL/dg)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook