Nenad Stevandić, predsjednik Skupštine Republike Srpske (NSRS) poslao je informacije Tužilaštvu BiH o posebnoj sjednici na kojoj se razmatrala "Informacija o urušavanju pravnog sistema u Bosni i Hercegovini kršenjem Dejtonskog mirovnog sporazuma".
Sumnja na više krivičnih djela
Tužilaštvo BiH, podsjetimo, tražilo je od Stevandića da hitno dostavi službene dokumente koji se odnose na sazivanje Kolegija Skupštine RS, kao i sve prateće dokumente sa prijedlozima dnevnog reda za posebnu sjednicu Skupštine RS koja je održana 24. decembra.
Tužilaštvo je to tražilo dan prije održavanja posebne sjednice sve ove informacije, a svoj zahtjev je temeljilo na osnovu Zakona o krivičnom postupku BiH i dostupnih podataka koji ukazuju na sumnju u počinjenje više krivičnih djela, uključujući "Dogovor za činjenje krivičnog djela", "Pripremanje krivičnog djela" i "Napad na ustavni poredak".
Tužilaštvo je tada istaknulo sumnju i u krivična djela - "Neizvršavanje odluke Ustavnog suda BiH, Suda BiH i Evropskog suda za ljudska prava", te "Sprečavanje službenog lica u vršenju službene radnje"
Međutim, NSRS je zatim usvojila zaključke u blažoj verziji. Sve te informacije su dostavili prije nekoliko dana Tužilaštvu. Stevandić je dostavio, kako saznaje Raport informaciju o dnevnom redu, zapisnik sa sjednice, ali i sporne zaključke koji su usvojeni.
No, saznajemo, da barem za sada, Tužilaštvo ne smatra da je počinjeno krivično djelo. Ova institucija djelovala je faktički preventivno kako bi upozorila poslanike da svako kršenje ustavnog poretka snosi ozbiljne sankcije.
Ovo informacija je važna i zbog činjenice da je visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt zabranio je zaključke koji su usvojeni na 16. posebnoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske (NSRS), koja je održana 24. i 25. decembra.
Sve poništeno
Schmidt je van snage stavio zaključke NSRS, te donio Nalog kojim se zaključci doneseni na sjednicama NSRS proglašavaju - zabranjenima.
Visoki predstavnik je između ostalog, poništio nalog NSRS koji je pozvao Milorada Dodika da ne sudjeluje u nastavku suđenja koje se protiv njega vodi na Sudu BiH, odluku koje je osporen legitimitet visokog predstavnika te zabranio blokadu donošenja svih odluka koje donosi parlament BiH dok se u zemlji ne uspostavi “vladavina prava”.
(Raport.ba/DEPO PORTAL/au)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook