Sa posljednjim proširenjem na američkoj crnoj listi, uz ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine Stašu Košarca, sankcije su uvedene i bivšem novinaru Vlatku Vukotiću, ali i javnosti manje poznatima ocu i sinu - Mirku i Aleksandru Dobriću.
Dobrići su rođaci porodice Dodik... Mirko je direktor sanckionisane kompanije "Fruit Eko", odnosno firme "Zelena jabuka" koja je takođe pod sankcijama. Aleksandar Dobrić pomogao je u preregistraciji sankcionisanog restorana "Agape" u vlasništvu kćerke Milorada Dodika, piše N1.
O Mirku i Aleksandru Dobriću javnost malo zna. Ipak, Dobrić mlađi bio je tema pojedinih medija, a sve zbog nesreće koja se dogodila 12. novembra 2017. godine na tzv. Zapadnom tranzitu u Banjaluci. Dobrić je te noći, automobilom audi A6, u vlasništvu Košarkaškog kluba “Igokea”, kojim takođe upravljaju Dodikovi, usmrtio Smiljanu Nikodinović iz Kneževa.
Optužnica je Dobrića teretila da je trenutku nesreće vozio 81 km/h na mjestu gdje je brzina ograničena na 70 km/h, da se kretao prema kružnom toku i da uopšte nije obratio pažnju na pješaka na kolovozu.
“U Smiljanu Nikodinović je, bez kočenja, punom brzinom, udario u lijevoj saobraćajnoj traci prednjim desnim djelom vozila, a potom je odbacio 54 metra dalje gdje je pala na kolovoz i na mjestu ostala mrtva”, stoji u optužnici kojom se Dobriću na teret stavljalo krivično djelo “ugrožavanje javnog saobraćaja” za koje je zakonom zaprijećena kazna od tri do 15 godina zatvora, te kazna zabrane upravljanja motornim vozilom.
U optužnici je stajalo i da je Dobrić u trenutku nesreće bio u stanju srednjeg pjanstva sa 1,8 g/kg alkohola u krvi dok je Smiljana Nikodinović u trenutku nesreće bila u stanju teškog pjanstva sa 2,1 g/kg alkohola u krvi.
Iako je sve odmah po nesreći bilo poznato, istraga je, bez obrazloženja, trajala gotovo pola godine, a optužnicu je u maju 2018. potvrdio Okružni sud u Banjaluci.
U vrijeme dok je istraga formalno bila u toku, u februaru 2018. na jednoj od sjednica Narodne skupštine Republike Srpske moglo se čuti o ovoj nesreći. Tadašnji poslanik i žestoki opozicionar, koji je poslije prešao u redove vlasti, Dragan Čavić pitao je ministra unutrašnjih poslova o slučaju, tvrdeći:
- Ljudi su ogorčeni. Dobrić je mlad čovjek čiji je otac vrlo uticajan i suvlasnik je firme “Fruit Eko”. Znam i ko je vlasnik vozila kojim je upravljao. Znam i ko je dolazio da interveniše tokom noći da se on oslobodi iz policijskih prostorija. Da ne bi bilo manipulacije, želim zvaničan odgovor iz MUP-a RS - rekao je Čavić, ali tada nije dobio odgovor, jer u plenarnoj sali NSRS nije bilo ministra unutrašnjih poslova Dragana Lukača.
Te 2018. godine u gradu na Vrbasu u fokusu je bio jedan drugi zločin. Slučaj ubistva banjalučkog studenta Davida Dragičevića punio je medijske redove, a roditelji koji su sa ostalim građanima pravdu tražili na ulici bili su u fokusu medija. Moguće je da je to razlog zbog kojeg se danas ne može pročitati mnogo o epilogu sudskog procesa koji se vodio protiv Dobrića.
U odgovoru na upit N1, Okružni sud u Banjaluci naveo je da je slučaj doveden do kraja, osuđujućom presudom za Aleksandra Dobrića.
- Dana 7.9.2018. godine donesena presuda kojom je optuženi A. D. poglašen krivim što je počinio krivično djelo ugrožavanje javnog saobraćaja i osuđen na kaznu zatvora u trajanju od dvije godine, te mu je izrečena i kazna zabrane upravljanja motornim vozilom „B“ kategorije u trajanju od dvije godine, računajući od dana pravosnažnosti presude, s tim što se vrijeme provedeno u zatvoru ne uračunava u vrijeme trajanja te kazne - stoji u odgovoru.
Presuda je postala pravosnažna krajem oktobra 2018. godine, pa navodi pojedinih opozicionara, pa i prijatelja stradale Smiljane o tome da je osuđeni vozio mnogo brže od 81 km/h, kako se tvrdi u optužnici nisu dokazivani, kao ni tvrdnje da je umjesto u pritvor, Dobrić u noći nesreće na triježnjenje poslat kući, ali i da su te večeri na mjesta nesreće bili i pojedini članovi porodice Dodik, piše N1.
(DEPO PORTAL/ad)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook