Raste ogorčenost sve većeg broja filmskih radnika zbog rada Upravnog odbora Fondacije za kinematografiju koji je prethodnih dana objavio rezultate javnih poziva za podršku filmskoj industriji, produkciji i kulturi. Optužbe na rad Upravnog odbora Fondacije kreću se u rasponu od prigovora na formalno-pravni pristup pristiglim prijavama do ozbiljnih pritužbi za kršenje Statuta i Pravilnika ovog tijela, pogodovanja povlaštenim aplikantima i sukoba interesa članova UO.
No, sada se pojavio novi momenat - misteriozni nestanak jednog broja projekata/aplikacija koji nisu ni podržani niti se nalaze na listi/tabeli formalno-pravno neispravnih prijava (što znači da je dokumentacija formalno-pravno ispravna), a nisu ni na listi projekata koji nisu osvojili dovoljno bodova (što znači da su prešli prag od neophodnog 71 boda).
Potpuno nejasna odluka Upravnog odbora Fondacije čiji su članovi, inače, izabrani uz političku podršku Naše stranke (Emina Ganić i Mirna Milanović Lalić) i HDZ-a (David Damjanović) podiže sve veću prašinu, a dok se čeka njihovo zvanično pojašnjenje, u Fondaciju ovih dana pristižu brojne žalbe i prigovori.
Među onima koji su reagirali je i Udruženje Centar kulturnih aktivnosti Charlama (CKA Charlama), koje je podnijelo žalbu na Odluku broj 4-3-296/24 od 12.12. 2024. godine uz sljedeće obrazloženje:
Udruženje CKA Charlama je uredno i u propisnanom roku predalo projekt “Ars Aevi/Umjetnost epohe” autora Jasmina Durakovića na Javni poziv izbor korisnika Fondacije za kinematografiju za pozicije sufinansiranje filmskih projekata u 2024. godini, i to u kategoriji sufanciranja dugometražni dokumentarnih i eksperimentlanih filmova.
Vašim odlukama broj 4-3-296/24 i 4-3-295/24 od 12.12.2024. godine projekat “Ars Aevi/Umjetnost epohe” Jasmina Durakovića ne pojavljuje se među projektima koji nisu ispunili formalno-pravne uslove javnog poziva, niti na listi projekata koji nisu dobili dovoljan broj bodova za sufinansiranje, kao ni među projektima koji su dobili sufinansiranje.
Zbog negiranja postojanja našeg projekta u gore navedenim odlukama i njegovim onemogućavanjem da učestvuje i bude razmatran sa ostalim korisnicima, učinjena nam je materijalna, pravna i autorska šteta, te smatramo ove odluke preuranjenim, nezakonitim i štetnim. Ovakve odluke su i nastavak nezakonitog djelovanja Upravnog odbora Fondacije za kinematografiju.
Naš pravni tim uočio je i druga kršenja Statuta Fondacije za kinematografiju i o tome ćemo obavijestiti nadležno Ministarstvo kulture i sporta Vlade FBiH, kao i samu Vladu FBiH.
Napominjemo da smo vam dana 16.12.2024. godine poslali zvaničan upit za dostavu informacija o statusu našeg projekta, te da na isti nismo dobili nikakav odgovor.
Zbog svega navednog, predlažemo da u cijelosti poništite odluku 4-3-296/24 od 12.12. 2024. godine i omogućite našem udruženju i projektu “Ars Aevi/Umjetnost epohe” da ravnopravno učestvuje u javnom pozivu i u skladu sa Statutom i Pravilnikom Fondacije za kinematografiju, kao i u skladu sa evropskim standardima u ovoj oblasti - navodi se u žalbi CKA Charlama.
Podsjećamo, dokumentarni film “Ars Aevi/Umjetnost epohe” je priča o jednom od najvećih umjetničkih projekata u Bosni i Hercegovini, ali i šire, i njegovom nepokolebljivom pokretaču Enveru Enji Hadžiomerspahiću.
To nije samo priča o kolekciji savremene umjetnosti, već priča o nepokolebljivoj vjeri pojedinca i zajednice u moć umjetnosti da preobrazi svijet, čak i u najtežim vremenima. Film istovremeno istražuje snagu umjetnosti u kontekstu jedne od najtežih epizoda u historiji Sarajeva – opsade tokom 1990-ih, ali i kako umjetnost može biti sredstvo otpora, nade i zajedništva.
Upravo je Enver Enjo Hadžiomerspahić simbol nepokolebljive vjere u moć umjetnosti da preobrazi svijet, a "Ars Aevi” je priča o upornosti, kreativnosti i međunarodnoj solidarnosti.
Ovaj film, u čijoj realizaciji učestvuje eminentna autorska i produkcijska ekipa iz BiH i regiona, i koji je već podržan od strane Ministarstva kulture i sporta KS, poslužit će kao dokument o kulturnom nasljeđu Sarajeva, te kao inspiracija za buduće generacije koje vjeruju u moć umjetnosti.
(DEPO PORTAL/ad)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook