Iz Fondacije za izdavaštvo Federacije BiH nedavno su se obratili otvorenim pismom federalnom premijeru Nerminu Nikšiću s pozivom da spriječi ministricu kulture i sporta FBiH Sanju Vlaisavljević u, kako se navodi, daljnjem vršenju samovolje i opstrukcija rada Fondacije, i da osigura nesmetanu provedbu izbora korisnika sredstava Fondacije za 2024. za oblast “Nova književna djela domaćih autora”.
Njihovo pismo prilično je prošlo neprimjetno u javnosti, a u njemu navode da je "izbor korisnika sredstava Fondacije za nove književne rukopise jedna od dvije osnovne aktivnosti radi kojih Fondacija za izdavaštvo postoji, a da je neprekidnim blokadama i proceduralnim opstrukcijama ministrice Vlaisavljević ovogodišnja realizacija ovog jedinog oblika oficijelnog državnog podsticanja književnog stvaralaštva u Federaciji BiH mjesecima odgađana i na kraju dovedena u pitanje".
– Posljednje sredstvo opstrukcije je njeno odbijanje davanja saglasnosti na žiri za izbor novih rukopisa, koji imenuje Upravni odbor, a svojom saglasnošću potvrđuje resorni ministar. Saglasnost ministra je instrument državne ovjere kompetentnosti članova žirija za procjenjivanje vrijednosti književnih djela i to određuje njegovu ulogu. Upravni odbor je ove godine, kao i prošle i ranijih godina, imenovao u žiri ličnosti koje uživaju ugled u književnim krugovima i imaju vjerodostojnost u obavljanju zahtjevnog posla vrednovanja književnih rukopisa. Prethodna resorna ministrica nije imala primjedbi na imenovane sastave žirija i potpisivala je saglasnosti – istaknuto je u pismu.
Iz Fondacije tvrde da ministrica Vlaisavljević također nije imala primjedbi na kompetentost članova imenovanih žirija, ni ove ni prošle godine, ali je i ove i prošle godine odbila potpisati saglasnost, ali da je potpisivanje saglasnosti prošle godine uslovila jednim, a ove godine drugim zahtjevom, između kojih je jedino moguća smislena veza u tome da se posao žirija može obaviti pod kontrolom ministrice ili ga, u protivnom, neće biti.
– Prošle godine je potpisivanje uslovila zahtjevom da se sastav žirija promijeni uvođenjem člana po njenom izboru, i nije imala nikakavih formalnih zahtjeva. Ove godine je potpisivanje uslovila proizvoljnim formalnim razlozima zahtijevajući da se izbor žirija naknadno podvrgne propisima o javnosti i da se u proces izbora bespravno uključe predstavnici Ministarstva kulture i sporta. U dopisu Upravnog odbora je razjašnjeno da njen neosnovani zahtjev, pored ostalog, znači narušavanje načela zaštićene tajnosti u provedbi izbora književnih rukopisa i protuzakonito mijenjanje procedure konkursa u toku njegova provođenja. Ministrica je reagirala formalističkim raspredanjima propisa kojima je pokušala opravdati odbijanje davanja saglasnosti na imenovanje žirija za nova djela ove godine, a koji nisu bili zapreka za njeno potpisivanja saglasnosti prošle godine – stoji u pismu.
Dalje je navedeno da je, kada je u junu prošle godine ubrzo po preuzimanju dužnosti u Vladi Federacije BiH, ministrica uslovila davanje saglasnost na izbor žirija za „Nova književna djela domaćih autora“ uključivanjem u rad žirija člana po njenom izboru, Upravni odbor Fondacije odbio njen zahtjev kao formalno neosnovan i neprihvatljiv način utjecaja na rad žirija.
– Zalaganjem predsjednika Upravnog odbora da se dođe do kompromisa radi buduće saradnje Ministarstva i Fondacije, rješenje je nađeno u proširenju sastava žirija, koje su pravila dopuštala. Ispostavilo se da je novopriključeni član žirija osoba bez osnovnih kompetencija za oficijelno vrednovanje književnih djela i rukopisa, potpuno anonimna u svijetu književnosti, osoba kojoj su jedine društvene i kulturne reference bliskost sa HDZ-om. Bio je to prvi i, pokazat će se poslije, jedini slučaj pronalaženja normativno prihvatljivog rješenja za voluntarističke zahtjeve federalne ministrice kulture i sporta. Njen najvažniji naredni zahtjev imao je karakter programirane političke banalnosti ili programiranog političkog skandala – navedeno je u pismu.
Osim toga, naglašeno je da je u januaru ove godine ministrica upoznala predsjednike i članove upravnih odbora federalnih fondacija sa svojom odlukom da oni izvrše izmjene statuta fondacija tako da u njih uđe, prvo, odredba da se izmjene i dopune statuta mijenjaju na prijedlog ministrice i, drugo, odredba da plan poslovanja fondacija zajedno, sa finansijskim planom i godišnjim planom rada, te izvještajem o radu s godišnjim obračunom, koji se podnose jednom godišnje Vladi Federacije, odobrava ministrica.
– Odluka ministrice o izmjenama statuta prvobitno je predstavljena u formi preporuke, ali su prve saradnice ministrice svojim revnosnim zauzimanjima u fondaciju prenosile jasnu poruku da upravni odbori moraju dobrovoljno i samostalno prihvatiti preporuku. Upravni odbori fondacija za izdavaštvo i za bibliotečku djelatnost odbili su preporuku ministrice za takvu vrstu izmjena i tada je krenulo njezino faktičko vršenje moći i provođenje opstrukcija. Kaznenim mjerama su pogođeni u prvom redu uposlenici i potom korisnici usluga. Uposlenike je, pored ostalog, na krajnje bezobziran način, pokušala izmjestiti iz prostora u kojem rade duže od desetljeća u podrumske prostorije, koje su neuslovne i za koje je kantonalna inspekcija donijela rješenje o zabrani kancelarijskog korištenja duže od dva sata radnog vremena – navedeno je.
Također, potcrtano je da je izbjegavanjem slanja izvještaja na sjednice Vlade Federacije BiH i odlaganjem doznačavanja sredstava Fondaciji ministrica onemogućila finansiranje Fondacije za izdavaštvo gotovo pola godine, uposlenici nisu primali plaće i naknade pet mjeseci, a realizacije podrške autorima i poticaja izdavačima kao osnovne aktivnosti i obaveza od javnog interesa kasnile su jednako dugo.
– Gospodine premijeru, Vlada Federacije BiH je nadležna za rad i za nerad federalnog Ministarstva kulture i sporta i za izvršavanje i za neizvršavanje aktivnosti federalne Fondacije za izdavaštvo. Na Vladi je sada odgovornost za završnu realizaciju podrške autorima novih književnih djela. Hoće li je biti, kao i svih ranijih godina, ili će prvi puta ove godine izostati, pa će najbolji između sedamdeset dva autora novih djela u Federaciji BiH biti uskraćeni u institucionaliziranom pravu na objavljivanje svojih rukopisa, odluka je koju treba da donese Vlada Federacije BiH – zaključeno je u pismu koje potpisuju članovi Upravnog odbora Fondacije Hilmo Neimarlija i Srđan Vukadinović, a koje je prenijela i agencija Fena.
(DEPO PORTAL/ad)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook