Inspekcija kaznila školu

Dijana Parla o nasilju u Prvoj Bošnjačkoj gimnaziji: Sankcija se trebala brže izreći

Hronika14.12.24, 19:23h

Dijana Parla o nasilju u Prvoj Bošnjačkoj gimnaziji: Sankcija se trebala brže izreći
Prva Bošnjačka gimnazija kola nije izrekla mjere u skladu kako to nalažu pravila, te ju je inspekcija kaznila

 

 

Slučaj nasilja u Prvoj Bošnjačkoj gimnaziji u Sarajevu koji se dogodio u oktobru, šokirao je javnost.


Podsjećamo, navedeno je da su učenici kaiševima tukli druge učenike u toaletu škole, a sve se to događalo za vrijeme trajanja malih odmora. Navodno, stariji učenici su "privodili" mlađe u toalet i tamo ih bičevali, što je navodno bilo dio TikTok izazova.
 

Inspekcija Kantona Sarajevo je, u skladu sa svojim nadležnostima, izrekla kaznu Prvoj Bošnjačkoj gimnaziji zbog nepostupanja u skladu sa pravilnicima, nakon što su u oktobru prijavljeni slučajevi nasilja među učenicima.
 

O ovom slučaju, zatražili smo informacije od Dijane Parla, predsjednice Vijeća roditelja Prve Bošnjačke gimnazije, koja je izjavu za Avaz dala u svojstvu roditelja čija djeca pohađaju ovu školu. Naglasila je kako nije ovlaštena da daje izjave od strane kolektivnog organa Vijeća roditelja, zato što oni smatraju da jedan dio medijskih natpisa nije bio sukladan događajima, jer su maloljetnici u pitanju.
 

Ona je izjavila da nema nikakvu informaciju o kazni koju je izrekla Kantonalna inspekcija, nego da je za nju saznala iz medija.

 

- Mi nemamo ništa osim što su mediji naveli kao informaciju. Ne znamo ni kakva je kazna, mislim ona je novčana. Sjednicu imamo naredne sedmice. Ako Vijeće roditelja odluči da se i mi obratimo, ja onda mogu da imam tu mogućnost - kazala je Parla.


U oktobru je MUP Kantona Sarajevo potvrdio da je učenik dobio lakše tjelesne povrede. Roditelj maloljetnog učenika je prijavio policijskoj stanici Stari Grad da je njegov sin bio žrtva fizičkog napada starijih učenika.


- Na konkretan slučaj se ne mogu referirati, jer još uvijek nemam tačna saznanja šta se zaista tu tačno desilo. Ono što je činjenica, jeste da su utvrđena neprihvatljiva ponašanja kod određene djece, da nisu radili nešto što je sukladno pravilima škole i za to su dobili sankciju koju propisuju pravilnici i zakoni koji su na snazi. Lično smatram da se, što se tiče te sankcije, trebala se brže ista iskazati, ali evo, desila se, djeci je sniženo vladanje, stručne službe sa njima rade, o tome smo kao roditelji već obavješteni. Desilo se, naravno da ne bi voljeli ništa slično da se ponavlja - kazala je Parla.
 

- Mi smo stvarno to ostavili da MUP uradi. Mi smo dobili informacije i nama su se obratili roditelji sve djece, učesnika tih događaja. Mi nemamo jasnu sliku šta se tačno tu desilo, osobito što MUP još uvijek radi. Tu će sigurno doći epilog u vezi s tim. Mi, kao roditelji, imamo različitu percepciju slika koje su nam stizale koliko iz medija, toliko iz onoga što su roditelji navodili. Prijavljeno je sve, hvala Bogu postoje oni koji se mogu baviti time i ja se iskreno nadam da će se sve to dovesti do kraja u cilju zaštite i neponavljanja ovakvih stvari u budućnosti i u cilju istine i zaštite svih onih koji su doživjeli bilo što u ovom konkretnom slučaju - dodala je.


Prema Parlinim riječima stručna služba je reagovala.
 

- Po našim saznanjima stručna služba nije "zakazala". Ovdje je u pitanju ustvari ovaj novi pravilnik ministarstva (Pravilnik o vođenju evidencije o nerpihvatljivim oblicima ponašanja i/li drugim faktorima koji mogu ugroziti najbolji interes učenika i zaštiti učenika, op.a.) koji tretira na koji način se djeca sankcionišu u slučaju bilo kakvih neprihvatljivih ponašanja i kakva vrsta disciplinske mjere se provodi. U tom smislu, po tom pravilniku, Nastavničko vijeće je jedino koje može da snizi vladanje na "loše". Razrednik snižava na 4, Odjeljensko vijeće na 3, direktor na 2 i samo Nastavničko vijeće na "loše". Tada stručne službe škole naprave individualne programe rada i oni moraju da rade sa djecom, u smislu da se pristupa individualno, sa svakim djetetom da se radi, tako da su stručne službe taj dio završile, samo Nastavničko vijeće nije bilo donijelo tu sankciju na "loše". Oni su smatrali da bi nešto drugo trebalo biti kao sankcija i onda su se oni obratili nadležnom ministarstvu. U međuvremenu je stigla inspekcija i oni su ih kaznili, zato što nisu postupili po Pravilniku ministarstva, što nisu odmah po dešavanju na svojoj sjednici odmah donijeli to vladanje na "loše". U smislu "zakazivanja" bilo koga, svi nastavnici sa djecom rade, oni su imali neke svoje stavove, pokušali su ih iskazati nadležnim, ali akti su takvi su provodivi u trenutku, inspekcija gleda usko, "zakon i to je to" - kazala je.


- Jedan dio nastavnika je smatrao da bi trebala biti druga vrsta kazne. Oni su smatrali da treba odmah pristupiti da djeca budu odmah prebačena u drugu školu, tako da uopšte ne treba da se snižava vladanje, da se ide postepeno, jer ovdje stoji da u slučajevima kad se snizi bilo kojem djetetu vladanje na "loše", stručna služba kada izradi plan, postoji praćenje ponašanja djece naredna tri mjeseca i tek onda se može razmišljati o prebacivanju djece u drugu školu, ako se nisu popravili. Dio nastavničkog vijeća je smatrao da treba ići na nešto strožiju kaznu u odnosu na onu koja je trenutno propisana, ali, pravilnik je takav kakav je. To su šture informacije, mi to nemamo napismeno, niti sam upoznata s tim. Nama je zamjenica direktorice bila na jednoj sjednici i takvu nam informaciju dala, da su smatrali to i da su se obratili nadležnom ministrstvu, u smislu da li mogu tako postupati i evo došla je inspekcija i rekla im da su morali postupiti po pravilniku - kazala je Parla.


Zakon nalaže kazne koje se propisuju da škola bude kažnjena iznosom od 500 do 5.000 KM zbog nepostupanja u skladu s pravilnicima koje donosi ministar, te odgovorno lice s kaznom od 500 do 1.500 KM, jer se desio u školi prekršaj.

 

Pravilnik nalaže da nastavničko vijeće treba sniziti vladanje na "loše", te da se pristupi izradi individualnog plana brige za svakog učenika koje se treba pratiti 90 dana od dana potpisivanja individualnog plana brige od strane roditelja.


Inspektorat prosvjetne inspekcije KS, uvidom u relevantnu dokumentaciju, utvrdio je da učenicima, za koje je škola utvrdila da su u oktobru 2024. godine učinili težu povredu učeničke dužnosti iz čl. 94. stav (1) Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi u KS, nisu izrečene odgojo-disciplinske mjere.

 

- S obzirom na navedeno postupajući inspektor je, u skladu sa čl. 67. stav (2) Zakona o inspekcijama Kantona Sarajevo, djelovao odgovarajućom upravnom mjerom. Osim toga, u istom predmetu su izdati i prekršajni nalozi po osnovu čl. 133. stav (3) tačka i) Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi u KS i čl. 133. stav (4) istog zakona, zbog nepostupanja u skladu sa Pravilnikom o izricanju odgojno-disciplinskih mjera u osnovnim i srednjim školama - navedeno je u aktu Inspektorata prosvjetne inspekcije KS.

 

Zaključno, nije ispoštovan dio Pravilnika da Nastavničko vijeće donosi mjeru sniženja vladanja na "loše", na što se čekalo čitava dva mjeseca, pa je zbog toga što škola nije izrekla mjere u skladu kako to nalažu pravila, te ju je inspekcija kaznila.

 

(DEPO PORTAL/dg)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook