čovjek koji je 'znao da živi'

Ko je 'ruski Jamie Oliver' čije je tijelo pronađeno u beogradskom hotelu? Aleksej Zimin izričito se protivio napadu na Ukrajinu

Hronika13.11.24, 16:38h

Ko je 'ruski Jamie Oliver' čije je tijelo pronađeno u beogradskom hotelu? Aleksej Zimin izričito se protivio napadu na Ukrajinu
"Mogao je govoriti tiho, gotovo stidljivo, pa si se morao napregnuti da ga čuješ. A onda bi iznenada započeo pjesmu punim glasom, tako da su se lampe tresle“, prisjeća se Ivan

 

 


Poznati ruski TV kuvar Aleksej Zimin (52), koji se otvoreno protivio ratu u Ukrajini, a onda živio kao izgnanik u Londonu, pronađen je mrtav u Srbiji. Njegov prijatelj iz Rusije sada je podijelio više detalja o Alekseju.


Ko je Aleksej Zimin?


Aleksej Zimin imao je 52 godine. Bio je novinar, pisac, šef kuhinje, ugostitelj i edukator. Osnovao je kultni gastronomski časopis „Afisha Eda“, bio glavni urednik GQ i Gourmet magazina, vodio izuzetno zanimljive kulinarske emisije na televiziji i otvorio nekoliko ključnih restorana u Moskvi, uključujući Ragout. Od 2015. godine, Zimin je razvijao ugostiteljski biznis i medijski projekat Zima u Londonu, a 2022. se trajno preselio iz Rusije.


Njegov prijatelj, Ivan Šiškin, podelio je za list Meduza da su Alekseja mnogi zovu „naš Džejmi Oliver i Entoni Burden“, prenosi N1.


„Dobio sam poruku o tome oko pola tri noću i od tada nisam spavao. Tužan sam. Uvijek je tužno kad dobri ljudi odlaze prvi. On je bio osoba velike duše i širokih interesovanja. Pored njega sam osjećao neko obilje, bogatstvo prisutnosti. Gdje god da je bio, postajao bi centralna figura. Mogao je govoriti tiho, gotovo stidljivo, pa si se morao napregnuti da ga čuješ. A onda bi iznenada započeo pjesmu punim glasom, tako da su se lampe tresle“, prisjeća se Ivan, pa dodaje:


„Nikada nismo radili zajedno – bilo bi nam teško jer smo bili veoma različiti ljudi. Ipak, kretali smo se u sličnim krugovima, i to je bilo uzbudljivo, zanimljivo, čak i opasno! Život je znao proživjeti do kraja, a to je umjetnost. Znao je uživati u jelu, piću i smijehu, ali uvijek s mjerom koja nije prelazila u haos, već u pjesmu. Bio je to poseban dar, uzeti iz života najviše, a ostati dostojanstven. Bio je veoma radoznao. Sjećam se kada smo otvarali restoran Delicatessen u Moskvi, dok je on pokretao Ragout. Došao je s Iljom Šaljevim, kuharom i suosnivačem Ragouta. Sjedili su, jeli, tiho razgovarali, a onda me pozvao: ‘Ne mogu više! Pokaži mi kuhinju!’ Uvijek je želio saznati više i stalno je učio.“


Ispričao je i kakav su odnos imali u posljednje vrijeme, otkako se Aleksej preselio iz Rusije.


„Nakon početka invazije na Ukrajinu, prvi put smo razgovarali telefonom 8. marta 2022. Ja sam bio u Berlinu s porodicom, a on je podržavao Ukrajinu i bio izričito protiv rata. Takva osoba nije mogla biti militarist; bio je potpuno drugačiji, apsolutno protiv agresije. Povremeno smo razgovarali i zaključili da nema smisla vraćati se u Rusiju jer tamo neće biti bolje. Preostalo nam je samo da mrzimo one koji uništavaju živote drugih ljudi“, rekao je on.


„Gledao sam na njega kao na rijetku pojavu, osobu koja je za svojih 52 godine uspjela postići toliko toga, koliko bi malo ko mogao. Njegovo obilje i prisutnost osjećalo se u našoj sferi, a sada je na tom putu koji nam je trasirao ostala praznina.“


(DEPO PORTAL/jk/foto video screenshot)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook