Demokrate su i dalje zatečene nakon šokantne pobjede Donalda Trumpa, ali rasprava o tome šta je pošlo po zlu već je u punom jeku. Iako se još uvijek sabiraju utisci, jasno je da je potrebno duboko preispitivanje stranke i njenog pristupa glasačima.
Da li su inflacija i nepopularni aktuelni predsjednik Joe Biden glavni krivci? Ili je problem dublji, poput radikalizacije mladih muškaraca? Koliko su pitanja klase i obrazovanja postala važnija od identitetskih politika? I zašto Latinoamerikanci u sve većem broju napuštaju stranku?
Ovo nisu trivijalna pitanja jer se Demokrate suočavaju s izazovom definisanja budućnosti i pitanjem "kuda dalje"?
Magazin Politiko, kako prenosi Nova.rs, kontaktirao je vodeće demokratske strategiste, aktiviste i političke mislioce kako bi otkrio njihova viđenja situacije i prijedloge za obnovu stranke. Njihovi odgovori se razlikuju, ali jedno je svima zajedničko: prepoznata je hitna potreba za promjenama. Evo šta su predložili.
Demokratska stranka da bude demokratskija
Andrew Yang, bivši predsjednički kandidat Demokratske stranke, ističe da bi stranka trebalo da prizna greške, poput ometanja kampanje Bernia Sandersa 2016. godine. Kao konkretne korake, predlaže otvaranje primarnih izbora nezavisnim biračima, usvajanje rangiranog glasanja i obavezu organizovanja konkurentnih primarnih izbora. Takođe, apeluje na prestanak podrške ekstremnim kandidatima u republikanskim primarnim izborima i povratak osnovnoj misiji – poboljšanju životnog standarda Amerikanaca. Prema Yangu, Demokratska stranka mora djelovati demokratskije, inače će birači nastaviti da je napuštaju.
Potrebna je dublja promjena strategije
Matthew Duss, bivši savjetnik Bernia Sandersa, naglašava da stranka treba da napusti iluziju pridobijanja „umjerenih republikanaca“ i umjesto toga fokusira se na svoju bazu. Ističe da je ekonomski populizam ključ za povezivanje sa radničkom klasom, kako u tradicionalnim demokratskim uporištima, tako i u konzervativnijim zajednicama koje su bile zanemarene. Bez jasne vizije zajedničkog prosperiteta, birači će se i dalje okretati populistima koji manipulišu njihovim nezadovoljstvom.
„Bez jasnog narativa“
Sarada Peri, koja je pisala govore Baracu Obami, smatra da su demokrate suviše dugo bile vođene reakcijama na Trumpovu agendu, što ih je ostavilo bez jasnog narativa. Predlaže radikalno resetovanje stranke: preispitivanje osnovnih vrijednosti, definisanje vizije za budućnost i smelije predstavljanje rješenja koja odgovaraju na moralne i materijalne potrebe glasača.
- Ustajale ideje koje je stranka vodila bile su reakcija na njegov dnevni red. Ideologije, uključujući identitet, koje su demokrate javno, nespretno testirale, bile su odgovor na njegovu ideologiju, uključujući rasizam - rekla je ona.
Peri smatra da je stranka propustila priliku da definiše ko su zapravo, u šta vjeruju i kakvu Ameriku žele da izgrade. Prema njenim riječima, stranka mora da prestane da se plaši nekih birača, a da druge odbacuje, i da se fokusira na izgradnju autentične i ubjedljive priče koja govori o moralnim i materijalnim aspiracijama Amerikanaca.
Regrutovati radničke kandidate
Faiz Shakir, savetnik Bernia Sandersa, ukazuje na hitnu potrebu za povezivanjem sa američkom radničkom klasom. On predlaže regrutovanje kandidata iz radničkih sredina koji razumiju svakodnevne probleme običnih ljudi.
Shakir smatra da Demokratska stranka mora ponuditi smjelija ekonomska rješenja, spremna da se suoče sa korporativnom moći, i da se bori protiv korupcije unutar vlasti kako bi povratila povjerenje radničke klase.
Prevazilaženje problema sa medijskim manipulacijama
Will Stancil ukazuje na razorni uticaj fragmentisane medijske sfere u SAD-u, gdje desničarski mediji imaju disproporcionalan uticaj. On tvrdi da su mnogi birači „zarobljeni“ u desničarskim informacijskim mjehurićima, gdje su istina i činjenice zamijenjeni bijesom i manipulacijama.
Demokrate, smatra on, ne mogu očekivati uspjeh samo kroz unapređenje politika i ekonomskih pokazatelja, dok se suočavaju sa ovakvim medijskim okruženjem. Stranka mora pronaći načine da vrati kontrolu nad nacionalnim narativom i izgradi pouzdane kanale komunikacije sa biračima.
Nije Kamala Harris kriva
Matt Bennett, kao suosnivač i izvršni potprjedsednik za javne poslove u organizaciji Third Way, naglašava da Demokratska stranka mora izbjegavati pogrešna objašnjenja i reakcije u svjetlu svojih političkih gubitaka.
Bennett jasno upozorava da Demokrate ne treba da svaljuju krivicu na potpredsjednicu Kamalu Harris ili njen tim. On ističe da je njena situacija bila gotovo nerješiva zbog niza faktora: nepopularnosti Joea Bidena, ograničenog vremena za kampanju, zaostavštine iz primarnih izbora 2020. i pritiska da bude kandidatkinja koja donosi promjene. Prebacivanje krivice na Harris bilo bi, prema njegovim rečima, „pogrešno i kratkovido“ i odvraćalo bi pažnju od ključnog problema — Demokrate bilježe dramatičan gubitak podrške među gotovo svim demografskim grupama.
- Da bismo to uradili, moramo se pobrinuti da naš fokus bude naš generacijski izazov: pobijediti desničarski populizam. Vijek globalne historije jasno pokazuje da desničarski populisti ne mogu biti potučeni ljevičarskim populizmom - rekao je on.
Revolucija u političkom sistemu
Jeff Johnson poziva na revoluciju u načinu na koji se biraju lideri, ističući da politika ne bi trebalo da bude sredstvo za ličnu promociju već platforma za stvaranje stvarnih promjena. On smatra da je ključni cilj izgradnja pravednijeg društva u kojem lideri odgovaraju potrebama radničke klase i promovišu zajednički prosperitet.
- Naši lideri moraju da vide moć ne kao cilj, već kao sredstvo za transformaciju života dajući prioritet radu, platama i bogatstvu za sve Amerikance. Izbor lidera sa ovim vrijednostima nije uzvišen san; to je neophodno za prosperitetnu, pravednu budućnos - rekao je Johnson, prenosi Nova.rs.
(DEPO PORTAL/ad)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook