SIMBOL MOSTARA

Sagrađen po nalogu Sulejmana Veličanstvenog: Na današnji dan prije 31 godinu srušen Stari most na Neretvi

Hronika09.11.24, 09:11h

Sagrađen po nalogu Sulejmana Veličanstvenog: Na današnji dan prije 31 godinu srušen Stari most na Neretvi
Prema legendi, Hajrudin je pobjegao iz Mostara dan prije nego što su podizane skele, iz straha od Sulejmana, koji je prijetio da bi bio osuđen na smrt ako bi se luk mosta ikad raspao

 

 

 

Na današnji dan prije 31 godinu srušen je Stari most u Mostaru, simbol grada na Neretvi i najvrjednijeg kulturno-povjesnog naslijeđa u Bosni i Hercegovini.

 

Stari most u Mostaru sagrađen je između 1557. i 1566. godine, a srušen je tijekom rata 1993. godine usljed intenzivnog granatiranja s položaja HVO-a. Njegova obnova započela je 1999. godine, a završena svečanost otvaranja održana 23. srpnja 2004. godine.


Stari most je sagrađen po nalogu sultana Sulejmana Veličanstvenog, koji je građenje povjerio Mimaru Hajrudinu, istambulskom arhitekti.


Prema legendi, Hajrudin je pobjegao iz Mostara dan prije nego što su podizane skele, iz straha od Sulejmana, koji je prijetio da bi bio osuđen na smrt ako bi se luk mosta ikad raspao. 


U Osmanskom državnom arhivu u Istanbulu nađeni su detalji u vezi s njegovom izgradnjom te vremenom trajanja te izgradnje. U radu se navode i sume koje su bile predviđene za izgradnju te socijalne kategorije stanovništva koje su u tome participirale.


Projekt obnove također je bio kompleksan i zahtjevan, kako građevinski, tako i u kontekstu izgradnje veza među ljudima s obje obale rijeke Neretve.


Obnova je počela u lipnju 1999. godine potpisianjem Sporazuma, a već iduće godine krenulo se u osnivanje Agencije za izgradnju Staroga mosta i obnove kulturne baštine Mostara (PCU).
 

Obnovu Starog mosta financirali su Svjetska banka, Europska banka za obnovu i Grad Mostar kao i Turska, Hrvatska, Italija, Nozozemska i Francuska.


Svjetska banka je za obnovu Starog mosta prvi put odobrila kredit za kulturnu baštinu, i to u iznosu od četiri milijuna dolara s odgodom plaćanja od 10 godina, povratom od 35 godina. Talijanska Vlada još je dala tri milijuna dolara, te turska dva milijuna dolara, nizozemska Vlada milijun dolara, dok u čitavom projektu Grad Mostar sudjelovao s dva milijuna dolara. Među donatorima za obnovu bila je i hrvatska vlada te Razvojna banka Vijeća Europe. Francuska je donirala tehničku opremu i pripremu izrade projektne dokumentacije obnove mosta.


Sredstva su, pored obnove Starog mosta, utrošena i na obnovu razrušene kule s obje strane mosta te popratnih objekata.


Godinu dana nakon svečanog otvorenja obnovljenog mosta, 15. srpnja 2005. godine, Stari most službeno je uvršten na UNESCO-ov popis zaštićenih spomenika tijekom sjednice u Durbanu, u Južnoj Africi.


Inače, Stari most gradio se od istih materijala od kojih je rađen i prije više od 400 godina, kamena tenelija, žbuke koja je bila u to doba, kao i istog izolacijskoga materijala koji je napravljen od boksita i gline.


(FENA/ad)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook