Klinički centar Univerziteta u Sarajevu održao je konferenciju za medije gdje je riječi bilo o finansijskom poslovanju ove zdravstvene ustanove.
Kazali su da je ostvaren minus od šest miliona KM tokom devet mjeseci tekuće godine, piše Avaz.
V.d. generalne direktorice KCUS-a Hajrija Maksić je na početku govorila o broju uposlenika.
Istakla je da je KCUS učestovao u programu sa Službom za zapošljavanje i da će na taj način posao dobiti 34 doktora medicine.
- Sa biroa na godinu dana primili smo 20 medicinskih sestara, 10 spremačica, sedam profila drugih nemedicinskih radnika - rekla je.
Naglasila je da dnevno u KCUS bude pregledano više od 4.000 pacijenata, a 600 usluga otpada na vađenje krvi.
Pojasnila je da nedostaje šest citostatika, a da ih trenutno ima 80. Pojasnila je da program transplantacija predstavlja strateški cilj KCUS-a.
Sanko Pandur, v.d. direktora Discipline za nauku i nastavu je kazao da program specijalizacija mora biti planirana aktivnost.
Naglasio da će se morati povećati broj specijalizanata zbog odlaska doktora u penziju.
- S mrtve tačke je pokrenuta i biomedicinski potpomognuta oplodnja - rekao je.
Amir Mavraković, v.d. direktor Stručne nemedicinske discipline, govoreći o finansijskom poslovanju naglasio je gubitke.
- Uzrok jeste da su naše organizacione jedinice potrošile više od dva miliona na materijalne troškove. Dodatno nas je opteretilo povećanje satnice i za uslove rada dajemo više od dva miliona za devet mjeseci - kazao je Mavraković.
Istakao je da su bili prinuđeni imati isplate za prekovremeni rad te apelovao nadležne da olakšaju KCUS-u prijem novog kadra.
Istakao je da je informiran Upravni odbor da će se ova godina završiti u minusu.
- Tužbe radnika su na 31.12.2023. iznosile dva miliona KM, a zaprimili smo i dodatne tužbe koje iznose 1,1 milion KM - rekao je.
Član Upravnog odbora Dragan Stevanović kazao je da je Ministarstvo zdravstva raspisalo poziv za imenovanje stalnih članova Upravnog odbora.
- Imali smo zahtjeva da namjenska sredstva od 52 miliona KM utrošimo za jednokratne materijalne pomoći, što bi nas koštalo 10 miliona KM. To nije zakonski, namjenska sredstva su namjenska - rekao je.
Govoreći o sindikatu, naveo dje da se nisu ovako ponašali za vrijeme dok je direktorica bila Sebija Izetbegović i poručio je da sindikat mora biti objektivan i ne treba rezati granu na kojoj sjedi.
Predsjednik UO KCUS-a Benjamin Kulovac je kazao da će 15 miliona biti preusmjereno za kupovinu neophodne medicinske opreme te da ih najviše opterećuju javne nabavke, pa zbog žalbi dolazi u zastoja u nabavkama.
(DEPO PORTAL/dg)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook