epidemija ne jenjava

Opasna bolest nezaustavljivo se širi u BiH, ima i mrtvih: Gotovo 7.000 slučajeva zaraze, u Kantonu Sarajevo najgore!

Hronika13.08.24, 13:08h

Opasna bolest nezaustavljivo se širi u BiH, ima i mrtvih: Gotovo 7.000 slučajeva zaraze, u Kantonu Sarajevo najgore!
Najteža situacija je u Kantonu Sarajevo te Tuzlanskom i Zeničko-dobojskom kantonu, u kojima je zabilježeno više hiljada slučajeva oboljelih

 

 


Da se epidemija morbila, koja je, nažalost, odnijela i dva mlada života u dobi od 17 i 18 godina, širi u našoj zemlji, potvrđuju informacije o tome da su prvi slučajevi zabilježeni i na jugu BiH.


Četiri slučaja


Tako su iz Doma zdravlja Mostar izvijestili da su prijavljena četiri slučaja morbila, a prijavu ovog oboljenja, poznatog i kao ospice i krzamak, potvrdili su i iz Doma zdravlja „Stari grad“ Mostar.


Iako su do sada prijavljeni slučajevi u Mostaru bez komplikacija, nadležni su uputili apel roditeljima.


- Pozivamo sve roditelje čija djeca još nisu cijepljena protiv ove teške, ponekad i smrtonosne bolesti, da posjete našu ustanovu i cijepe ih. Već nekoliko dana nakon cijepljenja postiže se dobar imunološki odgovor koji može spriječiti pojavu simptoma kod neimune osobe - navodi se u saopćenju Doma zdravlja Mostar.


Epidemiološka slika u vezi sa slučajevima morbila u Hercegovačko-neretvanskom kantonu dugo je bila povoljna, međutim, nadležni su upozoravali na pojavu ovog oboljenja upravo zbog niske stope vakcinacije.


- Postotak djece koja su primila prvu dozu vakcine, koja se daje u prvoj godini života, lani je iznosio nešto više od 44 posto. Drugu dozu koja se daje u šestoj godini života primilo je 35 posto djece. To je vrlo niska procijepljenost, pogotovo u odnosu na 2019. godinu, kada je cjelokupni obuhvat iznosio 82 posto. Najmanje 95 posto djece treba primiti dvije doze MMR vakcine, koja nudi odličnu zaštitu - rekli su za Avaz iz Zavoda za javno zdravstvo HNK.


Najgore u KS


Upravo je zbog pada kolektivnog imuniteta došlo do epidemije u FBiH, vjerovatno, najveće u posljednjih 20 godina.


Prema posljednjim podacima ZJZ-a FBiH, zaključno sa 7. avgustom, u Federaciji BiH je registrovano 6.948 slučajeva zaraze morbilima, s dva smrtna ishoda. Najteža situacija je u Kantonu Sarajevo te Tuzlanskom i Zeničko-dobojskom kantonu u kojima je zabilježeno više hiljada slučajeva ospica.


U RS 301 slučaj


U Republici Srpskoj morbilima je, prema podacima Instituta za javno zdravlje, zaražena 301 osoba od kojih najviše u Bijeljini, i to 225. Među zaraženima u RS je 18 beba mlađih od godinu, 141 u dobi od jedne do četiri godine, 76 od pet do devet godina, a 29 je starije od 30 godina.


Morbili su registrovani i kod 14 djece od 10 do 14 godina, sedam zaraženih je u dobi od 15 do 19 godina, a 16 od 20 do 29 godina, piše Avaz.

 

 

(DEPO PORTAL/ad)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook