Alžirka Iman Kelif i Italijanka Angela Karini razmijenile su u četvrtak u pariskom bokserskom ringu nekoliko žustrih udaraca u 46 sekundi koliko je trajao ovaj meč u okviru Olimpijskih igara.
Italijanska bokserka se potom naglo udaljila od protivnice iz Alžira, i otišla u svoj ugao napuštajući meč – što je, piše AP, a prenosi Danas.rs, izuzetno rijetka pojava u olimpijskom boksu.
Kelif, koja je bila u centru pažnje zbog pada na testu podobnosti polova na turniru prošle godine, došla je do četvrtfinala velter kategorije (64-69 kg) nakon što je protivnica iz Italije Angela Karini prekinula meč poslije svega 46 sekundi.
Karini se nije rukovala sa Kelif, ali je plakala u ringu nakon što je pala na koljena. Nekoliko minuta kasnije, Karini koja je još bila u suzama, rekla je da je odustala zbog bola od početnih udaraca.
- Osjetila sam jak bol u nosu i rekla sam sebi ‘dosta’, jer nisam htjela, i nisam mogla da završim meč - rekla je Karini.
Dodala je da ne odbija da se bori protiv Kelif te da nije kvalifikovana da odluči da li bi Kelif trebalo dozvoliti da se takmiči.
Karini je kasnije posjetila italijanska premijerka Đorđa Meloni, koja je tješila bokserku, što se vidi na fotografiji objavljenoj na Instagram stranici Meloni.
- Znam da nećeš odustati, Angela - napisala je Meloni.
- I znam da ćeš jednog dana osvojiti ono što zaslužuješ trudom i znojem. U konkurenciji koja je konačno ravnopravna.
Meloni, koja je u četvrtak bila u posjeti italijanskim sportistima u Olimpijskom selu, iznijela je kritiku da je Karini morala da boksuje protiv Kelif, rekavši da se od 2021. protivila tome da se sportistima sa „genetski muškim“ karakteristikama dopušta da se takmiče protiv žena.
Međunarodni Olimpijski Komitet (MOK) je ove nedjelje više puta branio pravo boksera i bokserki da se takmiče. Prvi put ove godine olimpijski boks je dostigao rodni paritet – 124 muškarca i 124 žene takmiče se u Parizu.
Ko je Iman Kelif?
Kelif je vrhunska amaterka koja je osvojila srebrnu medalju na Svjetskom prvenstvu Međunarodne bokserske asocijacije 2022.
Ova 25-godišnjakinja je ušla u ring u pariskoj Areni uz horsko klicanje publike, koja je na kraju bila zbunjena neočekivanim ishodom meča.
Kelif bi mogla da osvoji olimpijsku medalju pobjedom u četvrtfinalnom meču u subotu protiv Ane Luke Hamori, prve mađarske bokserke na Olimpijskim igrama.
Hamori nije izrazila zabrinutost zbog borbe protiv Kelif.
- Nisam uplašena - rekla je Mađarica.
- Nije me briga za novinarsku priču i društvene mreže. Ako je ona muškarac, biće veća pobjeda za mene ako pobijedim.
Olimpijski komitet Alžira objavio je u srijedu saopštenje u kojem je nazvao „lažima“ i „neetičkim omalovažavanje naše cijenjene sportistkinje Iman Kelif, uz neosnovanu propagandu određenih stranih medija“.
Kelif je drugi put na Olimpijadi. Bokserka se borila za Alžir na Olimpijskim igrama u Tokiju 2020. koje su održane 2021. Tada je prošla u četvrtfinale prije nego što je izgubila od Irkinje Keli Harington.
Kelif je iz Tiareta u Alžiru. Trenutno je ambasadorka UNICEF-a. Odrasla je u ruralnom dijelu Alžira i od malena je gajila ljubav prema ovom sportu, iako njen otac nije odobravao boks za djevojčice.
Debitovala je na svjetskoj amaterskoj sceni sa 19 godina, a na Svjetskom prvenstvu 2018. bila je 17-ta. Godinu dana kasnije, na Svjetskom prvenstvu u boksu za žene bila je 19-ta.
Kelif je 2022. završila na drugom mjestu na Svjetskom prvenstvu u boksu za žene nakon poraza od Ejmi Brodherst.
Osvojila je zlatne medalje na Afričkim prvenstvima 2022, Mediteranskim igrama i Arapskim igrama 2023.
Alžirska bokserka je rođena kao žena, ima hiperandrogenizam, stanje koje karakteriše abnormalno visok nivo androgena u njenoj krvi, što dovodi do povišenog nivoa estosterona i prisustva XY hromozoma.
Odluka o podobnosti za boksere na osnovu rodnih pravila doneta 2016.
Kelif je diskvalifikovana sa Svjetskog prvenstva 2023. u Nju Delhiju nakon što je pala na neodređenom testu podobnosti za pol, a njeno prisustvo na Olimpijskim igrama u Parizu postalo je pitanje koje je izazvalo podjele.
Na istom turniru, Tajvanka Lin Ju-ting je takođe bila diskvalifikovana zbog neispunjavanja rodnih kriterijuma Međunarodne bokserske asocijacije (IBA).
Odluke o podobnosti za boksere na osnovu rodnih pravila su donijeta uoči Olimpijskih igara u Rio de Žaneiru 2016.
Nekoliko sportova je ažuriralo svoja rodna pravila u posljednje tri godine, uključujući vodene sportove, atletiku i biciklizam.
MOK je zadužen za boks u Parizu jer je IBA ukinut olimpijski status nakon višegodišnjih problema u upravljanju, nedostatka finansijske transparentnosti i mnogih uočenih slučajeva korupcije tokom suđenja.
Predsednik IBA je Rus Umar Kremlev. On je doveo ruski državni Gazprom kao svog primarnog sponzora i premjestio veliki dio operacija IBA u Rusiju.
IBA je od tada izgubila više od tri desetine članova koji su formirali novu grupu pod nazivom World Boxing, koja se nada da će je MOK priznati kao upravljačko tijelo ovog sporta uoči Igara u Los Anđelesu 2028.
IBA je iskoristila prisustvo dvije bokserke (Alžirke Imane Kelif i Tajvanke Lin Ju-ting) u Parizu kako bi kritikovala MOK. Nakon što je Sud za sportsku arbitražu potvrdio zabranu rada ranije ove godine, IBA se žalila švajcarskom federalnom sudu u posljednjem pokušaju da pobijedi MOK.
U saopštenju IBA od srijede navodi se da dvije bokserke nisu imale „pregled testosterona“, već da su „podvrgnuti posebnom i priznatom testu“ dodajući da „specifičnosti testa ostaju povjerljive“.
IBA je zanemarila preporuke MOK-a i dozvolila ruskim borcima da se takmiče na Svetskom prvenstvu 2023. pod ruskom zastavom. Upravno tijelo je potom diskvalifikovalo Kelif tek pošto je pobijedila rusku bokserku Azaliju Aminevu tokom turnira.
Predsednik IBA Umar Kremlev dao je izjavu ruskoj agenciji TASS o tome zašto je Kelif diskvalifikovana.
„Na osnovu DNK testova identifikovali smo da je jedan broj sportista pokušao da prevari svoje kolege predstavljajući se kao žene. Prema rezultatima testova, dokazano je da imaju XY hromozome. Takvi sportisti su isključeni iz takmičenja“, rekao je Kremljov, prenosi Danas.rs.
(DEPO PORTAL/ad)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook