Jaraud Darnault, koordinatorica Francuske u Ujedinjenim narodima, uputila je je žestoko poruke u Vijeću sigurnosti tokom rasprave o situaciju u Bosni i Hercegovini, sazvanoj jučer na zahtjev Rusije, prenosi Raport.
Kao preliminarne napomene, Francuska napominje da je format sastanka neobičan.
- Rusija danas (jučer, op.a.) saziva hitan sastanak i slika Bosnu i Hercegovinu na rubu propasti. Francuska ne dijeli ovu dramatičnu ocjenu situacije, iako je stav čelnika Republike Srpske zabrinjavajući za nas.
Prošlog mjeseca odluka Evropskog vijeća o otvaranju pristupnih pregovora s Bosnom i Hercegovinom poslala je jasan signal: budućnost Bosne i Hercegovine, kao i cijelog Zapadnog Balkana, je u Evropskoj uniji, od koje će imati koristi svi njeni građani.
Francuska žali što su nakon ove odluke uslijedile ozbiljne prijetnje jedinstvu zemlje od strane predsjednika entiteta RS, gospodina Milorada Dodika - navodi Darnault.
Francuska osuđuje to što je Narodna skupština RS 19. aprila usvojila nacrte zakona o izborima, referendumu i imunitetu, kao i nacrt zakona o "stranim agentima".
- Ovim mjerama se zadire u ustavni poredak Bosne i Hercegovine. Nacrtom zakona o stranim agentima ugrožava se očuvanje okruženja povoljnog za civilno društvo, medije i slobodu izražavanja.
Francuska poziva čelnike RS da stanu na kraj ovim inicijativama, koje ugrožavaju izglede zemlje za ulazak u Evropsku uniju.
Ne dijelimo prezentaciju Rusije o izrazito pogoršanoj sigurnosnoj situaciji u BiH, ali nacionalistička retorika i prijetnje otcjepljenjem od strane predsjednika entiteta RS ugrožavaju stabilnost zemlje i regije.
Kao svjedok Daytonskog sporazuma, Francuska će nastaviti podržavati jedinstvo i teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine. Vjerujemo da će svi svjedoci Daytonskog sporazuma učiniti isto - naglašava francuska predstavnica.
Ističe da je za žaljenje to što Rusija ponovno pokušava iskoristiti rad Vijeća sigurnosti, u kontekstu nacrta rezolucije Opće skupštine Ujedinjenih naroda o uspostavljanju međunarodnog dana sjećanja i obilježavanja genocida u Srebrenici 1995. godine.
- Kao što smo već rekli, ova rezolucija nije optužnica protiv bilo kojeg naroda. Poziva prije svega da se pridržavamo naše dužnosti sjećanja i ima za cilj spriječiti ponavljanje takvih djela u budućnosti.
Ova rezolucija promiče pomirenje, temeljeno na poštovanju i solidarnosti sa svim žrtvama, neovisno o njihovoj etničkoj pripadnosti ili vjerskim uvjerenjima - navodi Darnault.
Za Francusku je međunarodna prisustvo u Bosni i Hercegovini i dalje nužna za stabilnost zemlje i regije, u skladu s okvirom danim Daytonskog sporazumima.
- Evropska unija od 2004. godine igra temeljnu ulogu na ovom polju s operacijom EUFOR-ALTHEA, kojoj Francuska aktivno pridonosi.
Što se tiče civilne strane, Francuska podržava mandat visokog predstavnika.
Francuska poziva sve aktere u Bosni i Hercegovini da se suzdrže od bilo kakvih provokacija koje bi mogle posijati razdor. Poziva sve političke snage u BiH na zajednički rad kako bi se napredovalo u reformama potrebnim da BiH kao cjelina pristupi Evropskoj uniji - poruka je francuske predstavnice.
(DEPO PORTAL/mm)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook