prošlo je mjesec dana

Šutnja policije, misterija oko tijela, smrt (možda) ključnog svjedoka: Svi propusti u slučaju ubistva Danke Ilić

Hronika27.04.24, 10:09h

Šutnja policije, misterija oko tijela, smrt (možda) ključnog svjedoka: Svi propusti u slučaju ubistva Danke Ilić
Možda najveći propust policije jeste stravično prebijanje nasrmt osumnjičenog Dalibora Dragijevića, koji je priveden zbog sumnje da je bratu Dejanu pomogao da sakrije tijelo

 

 

 

Djevojčica Danka Ilić (2) nestala je prije tačno mjesec dana u Banjskom polju kod Bora, a nakon nedjelju dana potrage saopšteno je da je ona ubijena, a zbog zločina uhapšeni su radnici JKP "Vodovod" Srđan Janković i Dejan Dragijević. Istragu nestanka, ali i ubistva djevojčice Danke obeležili su brojni propusti policije zbog čega je morao da reaguje Sektor unutrašnje kontrole (SUK) MUP Srbije - od ćutanja nadležnih tokom istrage, do ubistva možda ključnog svjedoka u slučaju, piše Nova.rs.


Danka Ilić nestala je 26. marta na obodu mjesta Banjsko polje, sa porodičnog imanja. Njena majka ispričala je da je otišla do vozila da donese vodu drugom djetetu, u tom periodu Danka je izašla iz dvorišta, a potom i nestala. Krenula je opsežna potraga za djevojčicom, a kasnije u toku dana prvi put je aktiviran i sistem „Pronađi me“, koji se pokreće onda kada policija ima saznanja da je riječ o krivičnom djelu. Potraga za djevojčicom koja se vodila kao nestala trajala je 10 dana.


Poslije deset dana sveobuhvatne potrage koja je, osim Banjskog polja, zahvatila i druge dijelove i okolinu Bora, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić na sjednici Vlade saopštio je da je djevojčica ubijena i da su dvije osobe priznale zločin. Prema policijskoj verziji, osumnjičeni su kobnog dana djevojčicu udarili autom, a potom je ubacili u automobil u namjeri da sakriju tragove krivičnog djela. Djevojčica je još uvijek bila živa i probudila se u kolima, kada ju je jedan od njih ubio. Zatim su sakrili tijelo.


Kasno aktiviranje sistema i izostanak informacija


Od samog početka ovaj slučaj obilježili su propusti koji će drastično promijeniti tok istrage ovog slučaja koji se punih mjesec dana nalazi pod budnim okom javnosti.


Prvi propusti napravljen je odmah po nestanku, jer je apel da je dijete kod Bora nestalo kružio isključivo društvenim mrežama. Ministarstvo unutrašnjih poslova nije se oglasilo o ovom slučaju sve do uveče kada je aktiviran sistem „Pronađi me“. Danka je nestala oko 13.45 časova, dok je sistem aktiviran tek u večernjim satima.


Sljedeći, možda jedan od najvećih propusta je šturo, gotovo nikakvo oglašavanje samog Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije tokom istrage nestanka, zbog čega su se u medijima i javnosti konstantno pojavljivale dezinformacije. Od prvog dana, pa sve do dan danas, MUP se oglasio svega nekoliko puta, ali su informacije bile vrlo površne i uglavnom su se ticale pretrage terena.


Iako je Danka Ilić ubijena prvog dana, javnost je bila ubijeđena u suprotno sve do sjednice Vlade, a potom i konferencije ministra policije Bratislava Gašića koji je iznio detalje slučaja.


Veoma malo zvaničnih informacija od strane nadležnih i pojavljivanje nezvaničnih stvorilo je atmosferu nepovjerenja u institucije. Time je nastalo pogodno tlo za razne teorije zavjere. Porodica djevojčice, a posebno majka, trpjela je razne pritiske i optužbe i o njoj su kružile razne lažne infromacije u tablodima. Najčešće se govorilo o trgovini djecom, dok se porodica borila sa strahom i neizvjesnošću da li će dijete biti pronađeno.


Još jedan propust definitivno je curenje nepotvrđenih informacija iz policije, na koje su se mediji pozivali. Tako je na samom početku istrage uhapšen jedan od policajaca koji je učestvovao u potrazi. On je osumnjičen da je odavao informacije iz istrage o slučaju nestale djevojčice. Kako se tada saznalo, policajac je pao na poligrafskom testiranju.


Od trenutka nestanka Danke na terenu u Banjskom polju bile su brojne patrole policije, pripadnici Žandarmerije, helikopter... Više stotina službenika danonoćno je pretraživalo Banjsko polje, te se postavlja pitanje kako je moguće da su osumnjičeni Dragijević i Janković, kao i Dejanov brat i otac, dva dana nakon djevojčicinog ubistva i nestanka prenijeli tijelo sa jedne lokacije na drugi, a da to niko nije primijetio. Pogotovo ako se uzme u obzir da je tih dana policija zaustavljala i kontrolisala sva vozila.


Ovo pitanje dodatno buni ako se uzme u obzir da su, prema riječima ministra Gašića, još drugog dana Janković i Dragijević poligrafski testirani, te se postavlja pitanje i zbog čega nisu bili pod prismotrom policije.


Zašto se čekalo hapšenje?


Samim tim, pod propustom policije može da se podvede i činjenica da osumnjičeni nisu privedeni već drugog dana, kada su pali na poligrafskom ispitivanju, nego tek nekoliko dana kasnije. Time su osumnjičeni dobili na vremenu da sakriju tijelo djeteta, koje do danas nije pronađeno.


Oni su još osam dana bili na slobodi, a jedan od njih je čak i učesvovao u potrazi, samim tim je znao svaki naredni korak policije.


Ipak, možda najveći propust policije jeste stravično prebijanje nasrmt osumnjičenog Dalibora Dragijevića, koji je priveden zbog sumnje da je bratu Dejanu pomogao da sakrije tijelo. Dalibor je nasmrt pretučen tokom ispitivanja u policijskoj stanici. MUP je gnusno slagao da je Dragijeviću iznenada pozlilo i da je umro prirodnoj smrću. Ove navode demantovala je odbukcija kojom je utvrđeno da je smrt nastupila nasilnim putem i da je Dragijević imao brojne povrede na tijelu.


Nastavak teksta čitajte ovdje

 

(DEPO PORTAL/ad)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook