Dino Merlin je zajedno sa suprugom Amelom Dervišhalidović i još dvojicom saradnika navodno je pokrenuo biznis u Americi u kojem će se baviti proizvodnjom struje pomoću korišćenja talasa, energije vjetra i sunčeve energije.
Kako piše hrvatski portal Imperijal.net, o ovome svjedoči dokument koji je zaveden u američkim i drugim svjetskim kancelarijama koje evidentiraju patente inovatora, kao i onih koji žele da registruju svoje otkriće kako bi jednog dana od toga ostvarivali prihod. Zanimljivo je kako je bračni par Dervišhalidović odlučio da udruži snage sa kliničkim kardiologom A. Hamidom Hakijem i Belminom Haki, koji žive u Danidinu na Floridi.
Patent je primljen krajem 2018, objavljen 25. aprila 2019, a odobren 7. januara 2020, dakle tačno 77 godina od smrti Nikole Tesle. U papirima se navodi da je ovlašteni zastupnik za registraciju "Fizišen elektronik netvork LLC" i pronalazači: A. Hamid Haki, Еdin Dervišhalidović (Dino Merlin), Belmina Haki (53) i Amela Dervišhalidović. Pomenutu firmu je osnovao dr Haki 2007. godine. Inače, on je diplomirao medicinu u Bagdadu.
Patent Dine Merlina, njegove supruge i partnera sa Floride dobio je klasifikacijsku oznaku H02N2/18. To je oznaka za električne mašine uopšte koje koriste pijezoelektrični efekat, elektrostrikciju ili magnetostrikciju za proizvodnju električnog izlaza iz mehaničkog ulaza kao što je generator. Zanimljivo je da su Dino Merlin i partneri prilikom registracije tog patenta naveli čak 89 ranije registrovanih patenata.
U spisima se navodi da je Dino svoj patent registrovao u Sjedinjenim Američkim Državama, odnosno pred službenom kancelarijom koja nosi skraćeni naziv USPTO. Patent nosi naziv "Proizvodnja električne energije korišćenjem talasa, energije vetra i sunčeve energije". Broj patenta je 10526056.
"Metod i uređaj za proizvodnju električne energije iz kombinacije tri izvora: okeanski talasi, vetar i sunce, uključuje pretvaranje kretanja platforme za podizanje nagore i nadole u rotaciono kretanje osovine koristeći više lopatica postavljenih na osovinu. Lopatice izazivaju rotaciju osovine od unutrašnje energije vjetra dok se lopatice kreću gore i dole unutar šupljine. Okno je povezano sa generatorom za proizvodnju električne energije. Vetroturbina je postavljena na plutajuću platformu za pretvaranje energije vjetra u električnu. Štaviše, uključeni su solarni paneli, na primjer, postavljeni na plutajuću platformu ili lopatice vjetroturbine. Solarni paneli takođe proizvode električnu energiju kada su izloženi svjetlosti", navodi se u opisu patenta.
(DEPO PORTAL/ad)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook