Nakon višesedmičnih najava Amir Hasičević, ministar trgovine Federacije BiH, objavio je da je pripremljen Nacrt zakona kojim bi se zabranio rad trgovinama nedjeljom, piše Avaz.
Ove odredbe se, međutim, neće primjenjivati na cvjećare, pekare, suvenirnice, objekte tradicionalnih i starih obrta, kao ni na prodajne objekte koji su u sklopu željezničkih i autobuskih stanica i aerodroma, benzinskih pumpi, bolnica, hotela, prostora kulturnih i vjerskih objekata, muzeja i parkova prirode, groblja i specijaliziranih prodavnica u vezi s prodajom na grobljima.
Također, bit će omogućena prodaja vlastitih poljoprivrednih proizvoda, moći će raditi i dragstori koji rade 0-24 sata, kao i internet-trgovine.
Prema riječima ministra Hasičevića, ovo rješenje omogućit će da više od 100.000 radnika dobije slobodnu nedjelju.
- Sto hiljada radnika, od kojih je gotovo 80 posto žena, sada je blizu ostvarenja prava da ima dan koji će, uz odmor, provesti sa svojom porodicom, djecom, prijateljima. Riječ je o potpuno novom zakonu kojim se uređuje ova oblast, a koji je usklađen s aktima Evropske unije - ističe Hasičević.
Objavljeno je i da su stranke koje čine većinu u FBiH usaglasile ova rješenja, zbog čega očekuju da će za ovaj prijedlog dobiti i potrebnu većinu u Parlamentu FBiH, čime bi ovaj zakon stupio na snagu.
Ipak, izvjesno je da neće svi podržati ovakvo rješenje. Zastupnik Admir Čavalić tvrdi da iza ovog zakona stoji lobiranje velikih trgovinskih lanaca.
- Imaju problem s radnom snagom (za sedam dana rada objekta). Zakon se odnosi na nekoliko desetina radnika koji će svejedno nedjeljom moći raditi u skladištu, čistiti objekte i slično, ili pak praviti hljeb u pekari, raditi u kladionici, u dragstoru i bilo gdje drugo, ali ne i na kasi u trgovini. Također, tu su i neki drugi specijalni lobiji poput naftnog, ali i predstavnika određenih religijskih organizacija koji bi da zakonima narušavaju sekularni karakter naše zemlje. “Ženi je mjesto kod kuće nedjeljom”, javljali su mi direktnim porukama patrijarhalni aktivisti proteklih nekoliko mjeseci. Ministarstvo je uslišilo njihove molitve - ističe Čavalić.
Navodi da će se protiv ovakvog prijedloga zakona kao parlamentarac boriti.
Mnogi gradovi u BiH već su uveli neradnu nedjelju. Među njima su Bijeljina, Višegrad, Mrkonjić-Grad, Mostar, Čapljina, Livno, Sanski Most, Zvornik i Kiseljak. Ministar Hasičević kaže da je cilj uvođenja obavezne neradne nedjelje i harmonizacija tržišta jer je u pojedinim gradovima u FBiH to već na snazi.
(DEPO PORTAL/mm)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook