video/ poginulo više od 600 ljudi, više stotina povrijeđenih

Pojavili se prvi snimci, ali nisu tačni: Ne prikazuju kolaps ruševne zgrade u Maroku, već...

Hronika09.09.23, 10:09h

Pojavili se prvi snimci, ali nisu tačni:  Ne prikazuju kolaps ruševne zgrade u Maroku, već...
Snažan potres pogodio je Maroko, u nekoliko marokanskih gradova je uništio pojedine zgrade i natjerao ljude da napuste svoje domove

 

 

Broj mrtvih u potresu u Maroku popeo se na 632, a 329 ljudi je povrijeđeno, objavila je marokanska državna televizijska kuća Al Aoula pozivajući se na Ministarstvo unutrašnjih poslova.


Pedeset jedna osoba je u kritičnom stanju, objavila je Al Aoula.


Snažan potres pogodio je Maroko, u nekoliko marokanskih gradova je uništio pojedine zgrade i natjerao ljude da napuste svoje domove.


Marokanski geofizički centar saopćio je da se potres dogodio u području Ighila, u planinama Visokog Atlasa, s magnitudom od 7,2. Geološki institut SAD-a procijenio je magnitudu potresa na 6,8 i rekao da je bio na relativno maloj dubini od 18,5 kilometara.


Ighil, planinsko područje s malim poljoprivrednim selima, nalazi se oko 70 kilometara jugozapadno od Marakeša. Potres se dogodio nešto iza 23 sata po lokalnom vremenu, javila je Al Jazeera, prenosi agencija Fena.

 

U javnosti su se ubrzo pojavili i snimci za koje se navodi da prikazuju posljedice razornog zemljotresa u Maroku...

 

Međutim, provjerom viralnih tvrdnji da snimak koji se pojavio i na brojnim portalima u našem regionu prikazuje kolaps zgrade nakon nedavnog zemljotresa u Maroku, platforma India Today utvrdila je da snimak zapravo prikazuje kolaps ruševne zgrade u Casablanci, koji je nastao godinama prije nedavnog zemljotresa. Činjenicu da se radi o starom snimku India Today potkrijepila je medijskim izvještajima iz 2020. godine, kao i objavama na društvenim mrežama koje potječu iz tog perioda.


Do sličnih su nalaza došli i AFP te Reuters provjeravajući autentičnost tvrdnji koje su se dijelile uz drugi viralni video koji se također dijelio u medijskim objavama o zemljotresu u Maroku. U ovom se slučaju radi o snimku koji je na internetu dostupan barem od decembra 2022. godine.


Prema tome, snimak koji možete pogledati u nastavku ne prikazuje razorni zemljotres u Maroku iz septembra ove godine te se radi o dezinformaciji.

 

 

 

 

 

(FENA/DEPO PORTAL/ad)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook



Komentari - Ukupno 21

NAPOMENA - Portal Depo.ba zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima nisu stavovi redakcije web portala Depo.ba!
Prikaži još