Iz NiP-a Centar odgovorili su na optužbe koje su posljednjih dana stigle od načelnika Općine Centar Srđana Mandića.
Mandiću je odgovorio Sejad Đozo, koji je i predsjedavajući Vijeća.
“Prva se tiče iznesenih obmana javnosti kako predsjedavajući Općinskog vijeća Centar pretenduje na njegovo mjesto i insistira na ovlaštenjima koje nema.
Naravno da je to potpuna neistina, nikada nisam razgovarao na tu temu, pa samim tim nisam mogao niti insistirati na nečemu što se protivi zakonskim i podzakonskim aktima po kojima funkcioniše naša lokalna zajednica. Ja sam legalista i s tim opredjeljenjem sam ušao u politiku. Naprotiv, u nekoliko slučajeva javno na sjednicama Općinskog vijeća, o čemu postoje i video zapisi na općinskom YouTube kanalu, iznosio sam primjere u kojima aktuelni općinski načelnik oduzima ingerencije predstavničkom tijelu građana, te tako degradira i osporava nadležnosti Općinskom vijeću. Za razliku od načelnika u opozivu, na svako pitanje odgovaram i potkrjepljujem ih konkretnim argumentima.
Eklatantan primjer, gdje načelnik oduzima ovlasti Vijeću jeste vođenje tajnih pregovora s predsjednikom Nogometnog saveza BiH o davanju Stadiona „Asim Ferhatović Hase“ Nogometnom savezu. Općinskom imovinom upravlja i raspolaže Općinsko vijeće koje je o ovim radnjama upoznato na Kolegiju, kada je već sve bilo dogovoreno. Na ovom Kolegiju načelnik nas je upoznao s određenim elementima iz spomenutih tajnih pregovora. Između ostalog, naveo je da se stadion neće zvati „Asim Ferhatović Hase“, i da narednih 100 godina neće biti stadion FK „Sarajevo“. O tome postoji zapisnik sa sjednice Kolegija vjerodostojan snimku koji načelnik ne želi da dostavi vijećnicima i javnosti, iako je Kolegij većinom glasova usvojilo zaključak da se ovaj snimak dostavi vijećnicima.
Neka mu javnost i mediji postave konkretno pitanje da li je rekao sve ovo navedeno i da li taj snimak postoji. Ja pod punom materijalnom i krivičnom odgovornošću tvrdim da je sve pomenuto istina, da je načelnik sve ovo rekao, kao i da snimak postoji”, rekao je Đozo.
Drugi primjer je navodno taj što nije donesen prijedlog Odluke o organizaciji i sistematizaciji organa uprave Vijeću na potvrđivanje, a što je Statutom Općine Centar utvrđeno, kao i svim zakonima višeg reda iz ove oblasti.
“U ovom slučaju, načelnik nije proveo ni Presudu Ustavnog suda Federacije BiH, a što je bio dužan i obavezan, jer je po preuzimanju funkcije položio zakletvu da će poštovati zakone i ustave naše zemlje. Načelnik je ovu odluku morao objaviti i u Službenim novinama Kantona Sarajevo, kako bi ona stupila na snagu, a on to nikada nije uradio i tako još jednom prekršio zakone. Volio bih kada bi i on komunicirao s javnosti i preko medija na isti način, pa sve svoje tvrdnje potkrijepio odgovarajućim dokazima i dokumentacijom, ali on to ne može, jer konkretnim argumentima i dokumentima ne raspolaže.
Načelnik se od trenutka donošenja odluke o opozivu bavi stvarima rekla-kazala i sa svim neistomišljenicima u ovom demokratskom činu se obračunava, nažalost, na ličnoj osnovi crtajući metu ljudima na čelu i pozivajući tako javnost na njihovo linčovanje. U svim svojim populističkim nastupima konstantno krši zakone i u ličnu promociju i pokušaj odbrane koristi ljudske, materijalne i finansijske resurse naše lokalne zajednice, što je protivno i posljednjim izmjenama Izbornog zakona Bosne i Hercegovine, koje je nametnuo Visoki predstavnik u BiH.
Koliko je ovo pitanje poštivanja zakona, toliko je i pitanje etike i morala, ali sada je jasno da su obje ove kategorije aktuelnom načelniku potpuno strane. Tome u prilog govori i lično prozivanje o mojim primanjima koja su zakonom propisana, i imaju ih svi predsjedavajući općinskih vijeća u Federaciji BiH. Također, za razliku od načelnika ja sam svakog radnog dana na poslu i svoje aktivnosti obavljam časno, cijeneći tako platu koju dobijam. Koliko je on sam sa sobom u koliziji, govori činjenica da kaže kako ja pretendujem na njegovo mjesto, te u isto vrijeme ne radim ništa. Radim sve na šta me obavezuje Statut, Poslovnik i ostali zakonski i podzakonski akti, za razliku od njega. Moja i naša obaveza je da nadzorujemo njegov (ne)rad, zbog čega smo i poduzeli sve ove zakonom propisane aktivnosti”, naveo je Đozić.
On smatra dalje je potrebno smijeniti Mandića i da referendum nije uzaludni trošak para.
“Naravno da ima smisla pokretati proceduru smjene aktuelnog načelnika, jer Izborni zakon BiH je jasan, ako postoje jasni razlozi za opoziv, onda smo mi kao predstavnici naroda dužni i obavezni pokrenuti tu proceduru kako bi spriječili nezakonito trošenje budžetskog novca građana.
Načelnik uporno pokušava obrnuti teze tvrdeći da će njegovim opozivom doći do nesavjesnog trošenja pomenutog novca. Međutim, istina je drugačija, jer je upravo on nezakonitim djelovanjem i bespotrebnim trošenjem budžetskog novca na potpisivanje ugovora o djelu na sistematizovana i popunjena radna mjesta, te kroz angažovanja savjetnika, koji su zakonom zabranjeni, a među kojima su bile i njegove visoko pozicionirane stranačke kolege, trošio u protekle dvije i po godine skoro milion KM novca građana.
To je nekoliko puta svojim nadzorima utvrđivala i Upravna inspekcija KS, koja je svaki put izdavala naloge i rješenja da se ova nezakonita aktivnost prekine. Izborni zakon je predvidio mogućnost da se pokrene postupak opoziva u svakoj godini mandata, izuzev posljednje. Dakle, i ovom slučaju mi smo postupili u skladu sa zakonom i kao legalisti. S ove vremenske distance, jedino za čim žalim, a nisam jedini, jeste činjenica što nismo ranije pokrenuli proces opoziva načelnika, jer bi imali više vremena da uradimo značajne i važne projekte kojim bi bar dijelom poboljšali život naših stanovnika”, rekao je Đozo.
Što se tiče rokova za referendum, Đozo ističe da je manipulacija da se nešto neće stići.
“Jedina osoba u Općini Centar koja radi sve dozvoljene i nedozvoljene radnje da se građanima onemogući da u jednom demokratskom činu ocijene njegov (ne)rad je upravo aktuelni načelnik. Posljednji primjer njegovih opstrukcija jeste i zahtjev da Općinsko vijeće utvrdi s kojih budžetskih stavki će se finansirati referendum. Sada opet možemo da se vratimo i na prvo pitanje oko nadležnosti Općinskog vijeća i načelnika. Prema Zakonu o budžetima, načelnik je taj koji vrši preraspodjele u Budžetu.
I ovo je još jedan eklatantan primjer „miniranja“ procesa opoziva i provedbe referenduma. Na ovaj način, načelnik uveliko radi na tome da ukoliko bude opozvan onemogući i zakonom propisane vanredne izbore. Iako javno poziva građane da na referendumu glasaju „protiv“ njegovog opoziva, u suštini čini sve da do njega ne dođe. Ali, to opet govori o njemu i njegovom strahu od stava i mišljenja građana naše lokalne zajednice.
(DEPO PORTAL/dg)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook
Komentari - Ukupno 21
NAPOMENA - Portal Depo.ba zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima nisu stavovi redakcije web portala Depo.ba!