Predstavnici Sjedinjenih Američkih Država (SAD) i Evropske unije (EU) u Bosni i Hercegovini, tokom današnjeg sastanka s federalnim premijerom Nerminom Nikšićem i drugim članovima Federalne vlade, poručili su da je aktuelni trenutak jedinstven, odnosno šansa koja se rijetko ukazuje i ne treba je propustiti, a odnosi se na poduzimanje potrebnih reformi u FBiH odnosno u Bosni i Hercegovini.
To podrazumjeva kontekst da je Bosni i Hercegovini dodijeljen kandidatski status za članstvo u Evropskoj uniji (EU) a zemlja dobila novoizabrane vlasti.
Nakon navedenog susreta, uslijedio je drugi politički dijalog s predstavnicima Federalne vlade i Parlamenta FBiH o procesu pristupanja Evropskoj uniji, strateškom razvoju zakonodavstva i politike te o programiranju i finansiranju uz evropsku i američku podršku.
Učesnik navedenih skupova, američki ambasador u BiH Michael Murphy, novinarima je po isteku prvog izjavio da cijeni učešće federalnog premijera Nikšića, odnosno iskazano istrajavanje na reformama i zacrtanim prioritetima.
Ključni je trenutak za Federaciju BiH nakon četiri godine tehničkog mandata Vlade, rekao je Murphy, pa nove vlasti treba da se posvete procesima važnim za egzistencijalna pitanja građana - obrazovanje i nova zapošljavanja te odmicanju od etničkih tenzija koje su uvijek kočile napredak.
Na sastanku s Nikšićem i drugim članovima Federalne vlade, razgovarano je prvenstveno o vladavini prava i donošenju potrebnih propisa za odgovarajuće upravljanje i transformaciju javnih preduzeća, potom i o projektu južne gasne interkonekcije. Američki ambasador je apelovao za donošenje potrebnih bazičnih propisa koji bi sve to omogućili.
Vlada Sjedinjenih Država, kazao je ambasador, spremna je pomoći liderima u BiH koji isprazne priče mogu pretočiti u konkretan napredak i smatrat će odgovornim one ne rade u tom pravcu. Ponavljajući da je nastupila veoma rijetka prilika koju ne treba propustiti, Murphy je izrazio nadu da je aktuelna federalna vlada potpuno iskoristiti.
Šef Delegacije Evropske unije u BiH i specijalni predstavnik EU u BiH Johann Sattler, kao učesnik sastanka također upozorava da rijetke šanse mogu nestati u trenu, te napominje da je Bosni i Hercegovini dodijeljen kandidatski status za članstvo u Evropskoj uniji, što je zadaća svim nivoima vlasti da još više intenziviraju rad na potrebnim reformama.
Napominjući da je šefica Evropske komisije Ursula von der Leyen, na nadevnom skupu u Bratislavi predstavila par stvari, među njima i one ključne za zapadni Balkan, Sattler ističe evropsku spremnost za ubrzani proces integracija, što bi podrazumijevalo i integrisanje na tržište rada Evropske unije, međusobnu saradnju i borbu protiv korupacije i kriminala te borbu za vladavinu prava.
- Najavili smo više novca, što će značiti da naša podrška nije samo deklarativna – kazao je Sattler ističući da evropski partneri žele da bude iskorišćen momenat kad oni očekuju da će vlade u Bosni i Hercegovini raditi više i bolje. Nivo Federacije je u priči o evropskim integracijama bitan i stoga što taj proces podržavaju građani u velikom procentu.
Po Sattlerovim daljnjim navodima, na sastanku s članovima Federalne vlade su on i američki ambasador razgovarali o egzistencijalnim pitanjima – od reforme poreznog sistema u FBiH, unapređenja u oblasti javnih preduzeća jer među njima ima mnogo njih koji su budžetski teret i k tome su još i pod uticajem političkih stranaka. Razgovarano je također o investicijama, slobodi javnog okupljanja i medija, borbi protiv organiziranog kriminala i korupcije.
Za Sattlera je ovo bila prilika, dodao je, da premijeru Nikšiću i ministrima dostavi pregled prioritetnih pitanja koje treba rješavati na evropskom putu Bosne i Hercegovine, među njima propise o statusu civilnih žrtava rata, kao i tri zakona iz energetskog sektora koji su dugo bili u zastoju. Sattler se nada pozitivnoj povratnoj informaciji, poručio je.
- S naše strane je pružena ruka Vladi Federacije BiH i vladama svih nivoa u BiH koje žele raditi na unapređenju. Nadamo se kvalitetnoj saradnji u tom smislu – zaključio je ovaj evropski predstavnik.
Federalni premijer Nermin Nikšić je izjavio da domaćini navedenog sastanka, ambasadori Murphy i Sattler, pokazuju da stoje iza njegove vlade na način „da radimo na prioritetima“ jer su u interesu građana.
Od aktuelne vlade očekuju ispunjavanje obaveza vezanih za evropski put, a na sastanku su im prezentirane namjere Vlade te su se „našli na većini prioriteta“, kako je naveo premijer Nikšić.
Naglasio je potrebnu vladavinu prava i beskompromisnu borbu protiv korupcije i u tom pravcu najavio kontakte njega i ministra pravde s odgovarajućim akterima radi razgovora o formiranju „federalnog USKOK-a“ (Ured za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta) i specijalnog sudskog odjela.
U Federaciji BiH predstoje također energetske reforme, naveo je Nikšić napominjući da je sve što je dosad provela njegova Vlada bilo jednoglasno.
Najavljujući današnje događaje, Delegacija Evropske unije u BiH je naglasila da je sastanak ambasadora EU i Sjedinjenih Država s vlastima Federacije Bosne i Hercegovine još jedna prilika za potvrđivanje posvećenosti Evropske unije i Amerike evropskom putu BiH.
Dodjela kandidatskog statusa u decembru 2022. bila je važna prekretnica za BiH ,ali i poticaj za novoizabrane lidere da s novim zamahom provedu reforme potrebne za pridruživanje zemlje Evropskoj uniji. Značajne reforme su nužne kako bi ona ispunila svih 14 ključnih prioriteta navedenih u Mišljenju Evropske komisije o uahtjevu BiH za članstvo u Evropskoj uniji, navedeno je iz ureda Delegacije Evropske unije u BiH.
(Fena/mm)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook
Komentari - Ukupno 9
NAPOMENA - Portal Depo.ba zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima nisu stavovi redakcije web portala Depo.ba!