Prema njemačkom zavodu za statistiku, u 2018. godini parovi su u prosjeku za dijete potrošili 763 eura mjesečno ili 9.756 eura godišnje.
Samohrani roditelji s jednim djetetom u prosjeku su potrošili samo 53 eura mjesečno manje, odnosno ukupno 8.520 eura godišnje.
Hrana, odjeća i stanovanje čine više od polovine izdataka, dok samo 15 posto novca odlazi na kulturne sadržaje, aktivnosti u slobodno vrijeme i zabavu.
Kako pišu njemački mediji, ako porodice imaju više djece, troškovi padaju.
S dvoje djece troškovi iznose 1.267 eura mjesečno (umjesto 1.526 eura), s troje djece 1.770 eura (umjesto 2.289 eura). To je vjerovatno zato što su neke potrebne stvari za dijete već tu, preostale od starije djece, navodi ”Fenix Magazin”.
Roditelji troše oko 679 eura mjesečno za šestogodišnje dijete (8.148 eura godišnje), a za dijete od dvanaest godina to je u prosjeku 953 eura (11.436 eura godišnje).
Do 18. godine dijete košta ukupno gotovo 165.000 eura, pišu njemački mediji i navode kako je taj iznos u mnogim regijama moguće kupiti nekretninu srednje veličine.
Naravno, ove brojke su samo prosjek. Postoje načini na koje možete uštedjeti novac. Oprema za bebe, uključujući dječija kolica, krevetiće i stolce za hranjenje, može se kupiti i rabljena, baš kao i dječija odjeća.
(DEPO PORTAL/af)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook
Komentari - Ukupno 14
NAPOMENA - Portal Depo.ba zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima nisu stavovi redakcije web portala Depo.ba!