Iako se zarada BH Telecoma smanjuje, vrijednost dionica ove kompanije i dalje je “uporno” visoka. Štaviše, današnja tržišna vrijednost BH Telecoma je za oko 50 posto veća nego prije dvije godine, izvještava BiznisInfo.ba.
Iako Mtel Grupa ima veće prihode i dobit, mnogo veće investicije te snažniji rast, BH Telecom je ipak u ovom trenutku vrednija kompanija. Trenutna tržišna vrijednost BH Telecoma je 875,7 miliona KM, dok je vrijednost Mtela 830,4 miliona KM.
Zanimljivo je da je trenutna vrijednost dionice BH Telecoma 13,80 KM, dok je na isti dan prije dvije godine bila 9,1 KM.
Zbog čega je vrijednost dionica BH Telecom u posljednje dvije godine u porastu – nije lako objasniti, jer kompanija nije imala značajnije akvizicije poput onih Mtelovih, koji je preuzeo nekoliko konkurentskih kompanija.
Osim toga, kako navodi BiznisInfo, zarada BH Telecoma je u opadanju. Ukupni prihodi Mtel Grupe (Mtel + akvizirane kompanije) u prošloj godini iznosili su oko 539 miliona maraka, u odnosu na oko 527,2 godinu ranije. Neto dobit je bila 85 miliona, što je godišnji rast za oko 12 miliona KM.
BH Telecom je prošle godine ostvario ukupne prihode od oko 510 miliona KM, što je za oko 40 miliona maraka više nego godinu ranije.
No, kada je riječ o zaradi, BH Telecom je prošle godine imao dobit od oko 55 miliona KM. To je znatno manje u odnosu na 2021. godinu kad je dobit bila 63,3 miliona KM, prema izvještaju koji je ranije ove godine objavljen na Sarajevskoj berzi, o čemu smo izvještavali.
Moguće je da su dionice BH Telecoma posljednjih godina postale takozvana “sigurna luka” za investitore. To je termin za vrijednosne papire koji investitoru neće donijeti veliku zaradu, ali su otporni na dešavanja na tržištu, pa se ulagači osiguravaju od gubitka novca i inflacije. Njihove vrijednost obično raste u nestabilnim vremenima.
Mtel je prethodnih godina agresivno povećao prisustvo na bh. tržištu. U njegovom sastavu danas su kompanije Logosoft, Telrad Net, Blicnet, Elta Kabel i Financ.
Kompanija je u vlasništvu Telekoma Srbija, koji je u većinskom vlasništvu držve Srbije.
(DEPO PORTAL/ad)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook
Komentari - Ukupno 18
NAPOMENA - Portal Depo.ba zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima nisu stavovi redakcije web portala Depo.ba!