Kada je zalutali projektil prošle sedmice pao na poljski pogranični grad i ubio dvoje ljudi, neki evropski čelnici brinuli su se o tome kako će poljska desničarska vlada reagirati koliko i o mogućnosti da je Rusija naredila napad.
Dugogodišnje nepovjerenje Poljske prema svemu ruskom i duboka antipatija sadašnje vlade prema Moskvi izazvali su zabrinutost od Bruxellesa do Berlina da bi Varšava mogla učiniti nešto nepromišljeno. Međutim, umjesto da izgubi živce, Varšava je bila stoična, stavivši svoje oružane snage u stanje pripravnosti, istovremeno držeći svoj barut suhim sve dok nije postalo jasno što se dogodilo, analizira Politico.
Zaključak je, naime, da je to bio projektil protuzračne odbrane koji je ispalila Ukrajina kako bi se zaštitila od ruskog napada koji je zalutao.
Ta je smirenost nastala iz jednostavne stvarnosti koja je godinama mimoilazila veći dio Europe: Poljska ima nedvojbeno najbolju evropsku vojsku. I samo će jačati. Poljska paranoja u vezi s Rusijom potaknula ju je da izbjegne prevladavajuće uvjerenje u većem dijelu Europe da je konvencionalno ratovanje stvar prošlosti. Umjesto toga, grade ono što je sada na putu da postanu najveća kopnena snaga EU-a.
"Poljska vojska mora biti toliko moćna da se ne mora boriti samo zbog svoje snage", rekao je premijer Mateusz Morawiecki uoči Dana nezavisnosti Poljske.
"Poljska je postala naš najvažniji partner u kontinentalnoj Europi", rekao je visoki dužnosnik američke vojske u Evropi, navodeći ključnu ulogu koju je Poljska odigrala u podršci Ukrajini i u jačanju obrane NATO-a na Baltiku.
Dok Njemačka, tradicionalno ključni američki saveznik u regiji, ostaje okosnica kao logističko središte, beskrajne rasprave Berlina o tome kako uskrsnuti svoju vojsku i nedostatak strateške kulture ometali su njegovu učinkovitost kao partnera, rekao je dužnosnik.
Dok Njemačka nastavlja raspravljati o detaljima onoga što naziva "Zeitenwende", ili strateška prekretnica koju je pokrenula ruska invazija na Ukrajinu, Poljska već ulaže znatna sredstva. Varšava je saopćila da će povećati ciljanu potrošnju za odbranu s 2,4 posto bruto domaćeg proizvoda na 5 posto. U međuvremenu, Njemačka, koja je prošle godine potrošila oko 1,5 posto BDP-a na odbranu, raspravlja o tome može li održati NATO-ov cilj od 2 posto nakon što iscrpi investicijski fond za odbranu od 100 milijardi eura koji je odobren ranije ove godine.
Poljski ministar obrane Mariusz Błaszczak obećao je u julu da će njegova zemlja imati "najmoćnije kopnene snage u Europi". I na dobrom je putu.
Poljska već ima više tenkova i haubica od Njemačke i na putu je da ima mnogo veću vojsku, s ciljem od 300.000 vojnika do 2035., u usporedbi sa trenutnih Njemačkih 170.000. Poljska vojska danas broji oko 150.000 pripadnika, od kojih 30.000 pripada novim snagama teritorijalne obrane osnovanim 2017. To su vikend vojnici koji prolaze 16-dnevnu obuku nakon koje slijede tečajevi osvježenja znanja.
U početku su se na njih gledalo kao na šalu, ali ukrajinski uspjeh u korištenju mobilne milicije opremljene protutenkovskim i protuzračnim projektilima sada čini ideju mnogo razumnijom. "Danas su te sumnje nestale", rekao je Błaszczak tijekom nedavne ceremonije prisege za nove teritorijalne trupe, prenosi Večernji.ba.
(DEPO PORTAL/ad)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook
Komentari - Ukupno 5
NAPOMENA - Portal Depo.ba zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima nisu stavovi redakcije web portala Depo.ba!