Traže veće plate

Uposlenici UIO BiH započeli štrajk: Ogromne kolone na graničnim prelazima i carinskim terminalima

Hronika04.04.22, 15:47h

Uposlenici UIO BiH započeli štrajk: Ogromne kolone na graničnim prelazima i carinskim terminalima
Umorni i nezadovoljni vozači kažu da ne čekaju dugo samo danas zbog štrajka, nego svaki dan. Po nekoliko časova čekaju na carinske procedure, a nerijetko dobijaju kazne za robu koja nije isporučena na vrijeme

 

 

 

Sindikat zaposlenih u Upravi za indirektno oporezivanje Bosne i Hercegovine (UIO BiH) organizovao je štrajk upozorenja koji će trajati svakog dana od 12 do 14 sati, sve do ispunjenja njihovih zahtjeva. Štrajk carinika iz UIO doveo je danas do ogromnih kolona na pojedinim graničnim prelazima i carinskim terminalima.

 

Umorni i nezadovoljni vozači kažu da ne čekaju dugo samo danas zbog štrajka, nego svaki dan.

 

Po nekoliko časova čekaju na carinske procedure, a nerijetko dobijaju kazne za robu koja nije isporučena na vrijeme.

 

Podsjetimo, uposlenici UIO štrajkom žele skrenuti pažnju na, kako kažu, svoj izuzetno loš položaj.

 

Kako je danas istakla Ana Mrnjavac, predsjednica Sindikata uposlenih u UIO, radnicima su, već trinaest godina, plate ne samo zamrznute, nego u dva navrata i smanjene, te osnovica za platu iznosi 476 KM.

 

“Osnovica za obračun je 2008. godine bila 535 KM, danas iznosi 476 KM, što je nedopustivo, pogotovo ako u obzir uzmemo da prihodi iz poreza rastu iz mjeseca u mjesec”, ističe predsjednica ovog sindikata, dodajući kako je ova institucija ključna za fiskalnu stabilnost države, a trpi ‘maćehinski odnos’, jer sav višak prihoda svake godine završava u kasama nižih nivoa vlasti.

 

Uposlenici, između ostalog, smatraju da se, zbog svoje specifičnosti, trebaju izdvojiti u poseban zakon – Zakon o plaćama i naknadama zaposlenih u UIO, i to je, ujedno, i njihov drugi zahtjev koji je Mrnjavac danas istakla.

 

Treći zahtjev je izjednačavanje prava svih zaposlenih u ovoj instituciji.

 

Mrnjavac navodi kako pravo na naknadu na odvojeni život i troškove smještaja imaju samo rukovodeći službenici i šefovi, dok se ova uredba ne odnosi na ostale zaposlene.

 

“Primjerice, ako se oni premještaju iz Mostara u Gradišku, od onih svojih 475 KM moraju snositi sve troškove, dok šefovi imaju naknade. To je diskriminacija i nedopustivo je, tražimo od Vijeća ministara BiH da ispravi nepravdu”, dodala je u obraćanju medijima.

 

Posljednji zahtjev odnosi se na donošenje kolektivnog ugovora.

 

Ukoliko se ne udovolji njihovim zahtjevima u razumnom vremenu, Mrnjavac je najavila mogućnost generalnog štrajka.

 

(N1, DEPO PORTAL/md)

 

 


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook



Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA - Portal Depo.ba zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima nisu stavovi redakcije web portala Depo.ba!