Prema nezvaničnim saznanjima "EuroBlica", ovi podaci navedeni su u izvještaju parlamentarne Komisije za utvrđivanje trošenja donatorskih sredstava, koja bi sutra trebalo da sačini konačan izveštaj koji će najverovatnije razmatrati novi saziv parlamenta BiH.
U međuvremenu, komisija će izvještaj dostaviti i istražnim organima u BiH kako bi započeli konkretne istrage, ne čekajući konstituisanje nove vlasti - navodi list.
Član komisije Mirko Okolić nije želio da otkriva detalje iz izvještaja dok ga komisija ne usvoji, ali je naveo da će u njemu biti sigurno dosta materijala da Sipa i Tužilaštvo BiH započnu istrage.
- Naš mandat nije da lociramo odgovorne za zloupotrebe i pronevjere, već da skrenemo pažnju javnosti, a prevashodno tužilaštvu na određene segmente trošenja tog novca i da ima dovoljno materijala da počnu sa radom. Mi nismo tijelo koje može da optužuje ili hapsi, već da prikupimo podatke i dostavimo ih istražnim organima. Prvo na potezu je Tužilaštvo BiH, koje treba da da nalog Sipi da započne svoj dio posla - kaže Okolić.
On je potvrdio da mnoge nevladine organizacije i preduzeća i slične organizacije u državi, ali i u inostranstvu, nisu dostavili komisiji tražene podatke. Mnoge od njih su u međuvremenu i ugašene, što otvara sumnju da su upravo oni ti koji su bili uključeni u malverzacije.
- Akcenat smo stavili na firme i organizacije za koje smo dobili obavijest da nisu registrovani u sudu ili da su brisani iz evidencije. Smatramo da Sipa i Tužilaštvo takođe treba da obrate više pažnje na te institucije i organizacije i da pronađu odgovorne. Problem je što taj zadatak nema podršku svih. Imamo informacije da pojedinci tajno ili nezvanično pokušavaju na sve načine da se ne dođe do tih informacija i podataka jer su u pitanju njihovi bliski srodnici ili čak i danas aktuelni političari, koji su se našli upravo u tom kolu koji se zove nelegalno trošenje donatorskih sredstava - rekao je Okolić.
Neke od procjena u BiH govore da je u državu, uglavnom tokom rata, stiglo od sedam do 14 milijardi KM stranih donacija, a najviše novca u FBiH tokom rata stiglo je iz SAD - direktno ili posredstvom međunarodnih organizacija. Predstavnici FBiH dostavili su komisiji informaciju da je taj entitet primio oko 7,5 milijardi KM stranih donacija.
(EuroBlic, BLIN MAGAZIN/DEPO PORTAL/ma)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook