Izložbom slika Seada Čerkeza otvoren je Centar za kulturu Stolac, institucija kulture kakvu su Stočani čekali tri desetljeća. Time će ovaj grad, koji baštini bogatu prošlost, dobiti reprezentativno mjesto za sve umjetnike i radnike u kulturi zahvaljući aktivnostima i angažmanu članova Udruženja građana “Iskra” Stolac.
Iako manji od prijeratnog Doma kulture, novi Centar za kulturu će, vjeruju, uspjeti zadovoljiti potrebe. Bit će to mjesto okupljanja i razmjene iskustava na polju kulture i umjetnosti.
"To će biti multimedijalni centar, za svakoga ponešto, imamo informatičke radionice, digitalnu čitaonicu, radit ćemo razne kurseve, već smo najavili slikarske radionice i predstave koje već iduće sedmice imamo dogovorene“, pojašnjava član UO Udruženja građana Iskra Stolac Anel Šator.
Centar je otvoren izložbom slika poznatog bosanskohercegovačkog akvareliste Seada Čerkeza, čije slike je, na brojnim skupnim i samostalnim izložbama, mogla vidjeti i likovna publika u europskim kulturnim centrima.
Predsjednik Udruženja građana „Iskra“ Samir Zekić ne krije zadovoljstvo zbog suradnje s umjetnikom koji je postigao antologijska ostvarenja u akvarelnom slikarstvu.
"To su dosta specifični radovi, uglavnom akavreli i arabeskno slikarstvo kojim se Sead bavi, a koje je vrlo rijetko zastupljeno u Europi“ dodaje Zekić.
U okviru Centra je i Gradska biblioteka Mehmedalija Mak Dizdar s knjižnim fondom od oko 14.000 naslova, a 150 ih je u digitalnom formatu.
"Naslova imamo, pa i onih koje ne možete naći u nekim drugim centrima u Mostaru ili Sarajevu. Imamo situaciju da nam studenti dođu i traže neke naslove koje nisu mogli drugdje pronaći i čak se iznenade kada im kažemo da ih mi imamo“, s ponosm kaže djelatnica u biblioteci i suradnica udruženja „Iskra“ Jasminka Balavac Prndelj.
U planu je otvaranje zavičajnog muzeja, jer iako je u ovom gradu zavidan broj kulturnih manifestacija, u Udruženju vjeruju kako je važno upotpuniti kulturnu ponudu tijekom cijele godine.
"Ima značajnih manifestacija kao što je Slovo Gorčina, koja je od krucijalne važnosti za ovaj grad i sigurno rade mnogo važnije stvari nego, primjerice mi, ali mislim da je to za period od 12 mjeseci nedovoljno i da se mora kultura upotpunjavati sa što više sadržaja", kaže Zekić, dodavši da je za to potrebna veća podrška lokalnih vlasti.
Ona je, kaže, kada je u pitanju kultura, u ovom gradu izostala. Svoje aktivnosti uglavnom organiziraju volonterski i uz pomoć donacija iz dijaspore.
(Federalna.ba, DEPO PORTAL/dg)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA - Portal Depo.ba zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima nisu stavovi redakcije web portala Depo.ba!