Hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović osudila je kao "divljaštvo osuđenog ratnog zločinca" incident u kojem je ultranacionalistički srbijanski političar Vojislav Šešelj pogazio hrvatsku zastavu i vrijeđao izaslanstvo hrvatskog parlamenta koje je zbog toga prekinulo službeni posjet Srbiji.
Zastupnik u Narodnoj skupštini je na ulazu u parlament u Beogradu zajedno s još jednim radikalnim zastupnikom oskvrnuo hrvatsku državnu zastavu, a nakon toga je članovima hrvatskog izaslanstva uputio uvredljive poruke.
Grabar-Kitarović smatra da je odluka predsjednika Hrvatskog sabora Gordana Jandrokovića da se vrati u Zagreb "bio jedini mogući odgovor na divljaštvo osuđenog ratnog zločinca Vojislava Šešelja", kojega je UN-ov sud osudio na deset godina zatvora zbog progona Hrvata iz Vojvodine 1990-tih, prenosi Hina.
"Njegovo gaženje hrvatske zastave izraz je nemoći predvodnika poražene zločinačke politike koja je donijela mnoga zla hrvatskom narodu, uključujući Hrvatima u Vojvodini. Njemu i takvima najveća je kazna postojanje neovisne hrvatske države i potpuni slom projekta Velike Srbije", smatra predsjednica.
Pozdravila je reakciju najviših srbijanskih dužnosnika, nadajući se da incident neće pokvariti napredak u odnosima Hrvatske i Srbije koji je postignut u posljednjih nekoliko mjeseci.
Predsjednica srbijanskog parlamenta Maja Gojković i premijerka Ana Brnabić najoštrije su osudile Šešeljevo ponašanje, ali se u priopćenjima za javnost nisu ispričale hrvatskim dužnosnicima.
Gojković je taj događaj usporedila s prosvjedima koji su pratili nedavni posjet srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića Hrvatskoj rekavši da "incidenti i provokacije te vrste, bilo da se događaju u Beogradu ili u Zagrebu....ne mogu i neće dovesti u pitanje čvrstu opredijeljenost Srbije da gradi i unapređuje dobrosusjedske odnose s Hrvatskom".
Mehanizam za međunarodne kaznene sudove (MICT), nasljednik Haškog suda, poništio je 11. travnja oslobađajuću prvostupanjsku presudu Šešelju iz 2016. i osudio ga na deset godina zatvora zbog progona Hrvata u Vojvodini 1990-tih.
Vođa srpskih radikala ipak neće morati u zatvor jer je u pritvoru bio 11 i pol godina.
(Fena/az)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook