DOKTORI BILJEŽE IZVANREDNE REZULTATE S KORONARNIM PROCEDURAMA

Interventni kardiolozi na KCUS-u u pripravnosti 24/7 cijele godine: Evo koji pacijenti dolaze na red ODMAH

Hronika02.04.18, 11:26h

Interventni kardiolozi na KCUS-u u pripravnosti 24/7 cijele godine: Evo koji pacijenti dolaze na red ODMAH
Tim interventnih kardiologa radi i pripravan je po sistemu "24/7" cijelu godinu, što je najviši nivo pripravnosti

 

Interventna kardiologija Klinike za bolesti srca, krvnih žila i reumatizam Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS), tokom protekle godine uradila je 1.670 koronarografija i interventnih koronarnih procedura kod pacijenata sa akutnim koronarnim sindromom.

 

Svi pacijenti s akutnim infarktom miokarda rade se odmah.

 

Tim interventnih kardiologa radi i pripravan je po sistemu "24/7" cijelu godinu, što je najviši nivo pripravnosti.  

 

Organizacija rada je potpuno prilagođena liječenju i rješavanju oboljelih od infarkta miokarda kao i drugih urgentnih kardioloških stanja.

 

Predanim radom kompletnog tima interventnih kardiologa i ukupnog kardiološkog tima Klinike, uz upotrebu najsavremenijih metoda liječenja, postignuti su izvanredni rezultati, uz praktično minimalne komplikacije.

 

Timovi interventnih kardiologa zajedno sa kardiohiruzima, kardioanasteziolozima i ljekarima Intenzivne njege kornarnih bolesnika odlično sarađuju i uspješno se rješavaju najteži slučajevi.

 

Bitno je naglasiti da se bilježi stalni porast kardiovaskularnih oboljenja, te je samim tim i potreba, odnosno indikacija za hitne kardiološke intervencije u stalnom porastu.

 

Prateći porast broja bolesnika u KCUS, procedurom "Zlatni sat" u posljednje dvije godine, urađen je značajno veći broj intervencija u odnosu na prethodne godine.

 

Na bazi porasta broja kardiovaskularnih oboljenja u prethodnom periodu, kao i  na osnovu stalnog praćenja porasta ukupnog broja ovih pacijenata, procjena je da će broj akutnih koronarnih slučajeva, pa prema tome i broj interventnih procedura porasti za najmanje 20 posto u 2018. godini.

 

U tom smislu očekuju i odgovarajuću punu podršku Fonda solidarnosti FZZOiR.

 

Bitno je naglasiti da intervencija urađena odmah, ne samo da spašava život pacijenta, nego u daljem toku značajno reducira ponovljene hospitalizacije, kao i komplikacije osnovne bolesti. Dugoročno gledano, ovakav rad, zapravo štedi dalje finansijske troškove, a pacijentima omogućava nastavak kvalitetnog života, saopćeno je iz KCUS-a. 

 

(FENA/mr)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook