Lord Paddy Ashdown, nekadašnji visoki predstavnik i poslanik u Domu lordova, čestitao je Komitetu za vanjske poslove ovog doma na dobro urađenom poslu koji je krunisan izvještajem s preporukama o tome kako se Velika Britanija treba ponašati na Balkanu nakon što ta zemlja napusti Evropsku uniju, piše Dnevni avaz.
- To je dobar izvještaj s čijim se preporukama u najvećoj mjeri slažem. Volio bih da su dali više pažnje ulozi SAD te da se Britanija snažno angažira na tome da EU čvrsto insistira na principima na kojima se temelji i ona sama. Ti se postulati moraju apsolutno poštivati i provoditi na Balkanu, kako bi region mogao biti sastavni dio EU. Izvještaj skreće pažnju na Balkan i sugerira šta bi trebalo biti urađeno u tom regionu koji je EU, uključujući i moju državu, zapostavila. Na britanskoj je vladi da odluči šta će raditi na Balkanu. Ovo su samo dobre preporuke koje je Komitet uradio - ističe Ashdown.
On kaže da ga, ipak, brine to što još ne vidi spremnost EU da se odista bavi Balkanom.
- Istina, sve se više unutar institucija u Briselu priča o Balkanu, što je dobra stvar. Ali, davno sam naučio da ljude vrednujem po djelima, a ne po riječima. Djela, ali onih istinskih, koja će donijeti poboljšanje stanja na Balkanu, još nema - upozorava on.
Ashdown ističe da će zvanični London insistirati na tome da čvrsto sarađuje sa EU, posebno na pitanjima odbrane i sigurnosti te vanjske politike. Ako to bude tako, onda je Balkan idealno mjesto da se to i demonstrira.
- Uvijek sam isticao da je za Balkan potrebna koordinirana politika Zapada. EU je atraktivan cilj. Zapad stoga mora insistirati na tome da se članstvo u taj prestižni klub može ostvariti samo ako se u cijelosti prihvate i provode evropski standardi. Potrebni su nam transatlantski savez i akcija. Pitanje je da li su Vašington i Brisel spremni na takav korak - kazao je Ashdown za Avaz.
Upitan da li to znači da je potreban izaslanik za zapadni Balkan, koji bi provodio takvu politiku, odgovorio je potvrdno.
(FENA/md)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook